یك مقام مسئول ؛

ورود دانشگاه آزاد به ساخت دارو و كیت كرونا

ورود دانشگاه آزاد به ساخت دارو و كیت كرونا

به گزارش بست روید مدیركل تجاری سازی و پارك علم و فناوری دانشگاه آزاد از طرح محققان این دانشگاه برای ساخت داروی كرونا اطلاع داد و اظهار داشت: آزمایش اولیه و تست حیوانی برخی طرحها مثبت بوده است.سید محمد جواد صدری مهر در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره فعالیتهای فناورانه واحدهای دانشگاه آزاد در مورد مقابله و درمان ویروس كرونا، اظهار داشت: به منظور بررسی و ارزیابی طرح های ارجاعی در مورد پیشگیری و مقابله با كرونا، كمیته ای متشكل از اعضای هیات علمی شاخص دانشگاه تشكیل و اولین جلسه این كمیته ۲۰ اسفندماه برگزار گردید.
مدیركل تجاری سازی و پارك علم و فناوری دانشگاه آزاد با اشاره به اینكه بالای ۱۰۰ طرح از استانهای مختلف به این كمیته ارجاع داده شده است، اضافه كرد: به منظور سرعت بخشی در ارزیابی ها، جلسات كمیته به صورت روزانه از راه ویدئو كنفرانس برگزار می گردد و در نهایت طرح هایی كه مورد موافقت قرار می گیرد، بلافاصله از جانب دانشگاه حمایت می شود.
صدری مهر با تاكید بر اینكه سیاستگذاری و اولویت دانشگاه، شكستن زنجیره انتقال كرونا و پیشگیری از گسترش اپیدمی آن است، تصریح كرد: یكی از طرح های تایید شده و مورد حمایت دانشگاه، جعبه های استریل برای از بین بردن ویروس می باشد كه می تواند در كسب و كارهای مختلف، در مغازه و حتی منازل كاربرد داشته باشد. طرح دیگر، تبدیل سطوح تماسی به غیرتماسی مثل دستگیره هاست كه همچون طرح های موفقِ فناورانه واحد استان اصفهان بوده كه به تصویب این كمیته رسیده است.
وی با بیان این مطلب كه در حوزه كیت های تشخیصی كرونا، بیشتر از ۸ طرح موفق از واحدهای استان اصفهان، تهران، شیراز، البرز و همدان به كمیته ارزیابی دانشگاه عرضه شده است، خاطرنشان كرد: هم اكنون بعضی از این كیت ها در استان های مختلف به مرحله تولید انبوه رسیده و در بیمارستان های استان ها مورد استفاده قرار گرفته است؛ در چنین شرایطی كه فناوران دانشگاه ها مبادرت به تولید كیت های تشخیص كرده اند، می توان ادعا كرد كه دیگر نیازی به واردات كیت از خارج از كشور نخواهیم داشت.
مدیركل تجاری سازی و پارك علم و فناوری دانشگاه آزاد اولویت دوم دانشگاه آزاد را درمان ویروس كرونا عنوان نمود و اظهار داشت: در همین راستا، برخی استان ها طرح های خویش را در زمینه ساخت دارو برای درمان این ویروس عرضه كرده اند كه نمونه های اولیه و تست های حیوانی بعضی از این طرح ها انجام شده و مثبت بوده است.
صدری مهر با اشاره به اینكه نتایج پژوهش های اولیه این طرح ها را به وزارت بهداشت عرضه كرده ایم تا مجوز كمیته اخلاق را برای ادامه كار و انجام تست بالینی بگیریم، اظهار داشت: تایید این طرح ها توسط كمیته ملی اخلاق معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دریافت مجوز و رسیدن به مرحله تولید انبوه آن ۴-۵ ماه به طول می انجامد. محققان دانشگاه آزاد برای ساخت داروی درمان كرونا، از شیوه هایی استفاده كردند كه در دنیا استفاده نمی گردد و به شكلی به یك نوآوری و خلاقیت در ساخت این دارو دست یافته اند.

1399/01/02
14:58:57
5.0 / 5
1908
تگهای خبر: دانشگاه , فناوری , نوآوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید