در یك شركت دانش بنیان محقق شد؛

تولید نسل سوم مکمل های معدنی دام و طیور

تولید نسل سوم مکمل های معدنی دام و طیور

به گزارش بست روید محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید نسل سوم مکمل های معدنی روی در ایران شدند که برای تقویت خوراک دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد.به گزارش بست روید به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، فاطمه سقطچی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان تولید کننده نسل سوم مکمل دام و طیور اظهار داشت: این مکمل به خوراک دام و طیور و حتی آبزیان و حیوانات خانگی اضافه می شود تا ارزش غذایی این خوراک ها بهبود یابد. ما هم اکنون تولید نیمه صنعتی محصول را با ظرفیت یک تُن در ماه انجام می دهیم و بزودی وارد مرحله تولید انبوه خواهیم شد.
سقطچی اضافه کرد: نسل اول مکمل ها به صورت ساختارهایی نظیر سولفات بود که مستقیم از معدن استخراج می شد و ترکیبات مورد نیاز بدن دام را تأمین می کرد.
وی در مورد مکمل های قدیمی اظهار داشت: این مکمل ها با بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، ارتقاء سلامت دام را به دنبال داشت اما به علت عدم خالص سازی و وجود عناصر سنگین مشکل جذب و دسترسی زیستی داشت.
به گفته وی، ازاین رو نسل دوم مکمل ها توسعه یافت که ترکیبات کیلاته کننده داشتند؛ این مکمل ها جذب و دسترسی زیستی بالاتری نسبت به نسل اول داشتند اما به حرارت و رطوبت حساس بودند و از آنجاییکه در تولید غذای طیور و دام گاهی حرارت دادن اجتناب ناپذیر است، ساختار این مکمل های نسل دوم دستخوش تغییر شد و گاهی هم تبدیل به مواد سمی برای دام و طیور می شد.
مدیر شرکت تصریح کرد: بنابراین نسل سوم مکمل ها را در این شرکت طراحی و تولید کردیم که علاوه بر مزیت های نسل اول و دوم مکمل ها نسبت به رطوبت و دما حساس نیست.
این دانش آموخته دکتری مهندسی شیمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان اظهار داشت: در این شرکت مکمل نسل سوم یک شرکت هلندی-آمریکایی را با کسب دانش فنی توسعه دادیم و توانستیم برای نخستین بار این نسل از مکمل ها را در ایران به تولید برسانیم.
وی اضافه کرد: نمونه های که ما تولید کردیم از نظر فیزیکی، خلوص، پایداری و عملکرد در دانشگاه تهران روی جوجه های گوشتی مورد بررسی قرار گرفت و نتایج جالب توجهی به دست آمد.


منبع:

1400/10/22
12:57:04
5.0 / 5
367
تگهای خبر: دانشگاه , سیستم , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
BestRoid اندروید