كسب وكارها بدون گوگل چه كردند؟

كسب وكارها بدون گوگل چه كردند؟

بست روید: بااینكه مسئولان معتقدند با اتكا به ظرفیت های شبكه ملی اطلاعات و در غیاب اینترنت بین الملل، كسب وكارها با استفاده از سرورهای داخلی توانستند سر پا بمانند و كمتر گرفتار مشكل شوند، اما موضوعی كه ممكنست از نظرها جا مانده باشد، این است كه بسیاری از كسب وكارها بازگشت شان بوسیله موتور جست وجوی گوگل انجام می شود.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، در ایام قطعی اینترنت بین الملل كه بعد از بروز ناآرامی ها و در امتداد جلوگیری از سوءاستفاده از این ابزار ارتباطی اتفاق افتاد، بااینكه وب سایت های ایرانی با بهره گیری از سرورهای داخلی به فعالیت ادامه دادند، اما خیلی از كاربران اینترنت، از دانشجویان و برنامه نویسان تا كسب وكارهای كوچك كه فعالیتشان در بستر شبكه جهانی اینترنت جریان داشته، با مشكلات بسیاری مواجه و گاهی متحمل ضررهای جبران ناپذیری شدند.
همین طور بخش خصوصی این حوزه معتقد می باشد با وجود آمادگی نسبی در لایه شبكه و زیرساخت و برقراری خدمات پایه، گرفتار كمبود در لایه خدمات و محتوا بودیم و این مساله موجب وارد آمدن خسارات گسترده به كسب وكارها همچون وجود اختلال در خدمات كسب وكارهای بالغ تر به سبب عدم آمادگی سرویس دهندگان متوسط و كوچك، ایجاد هزینه های مالی و انسانی چند برابری برای كسب وكارها یا كاهش شدید جریان ورودی مشتریان كسب وكارها شده است.
در این راستا، آرش محمدی -كارشناس فناوری اطلاعات- در گفت و گو با ایسنا درباره مراجعه به وب سایت ها توضیح داد: درصد خیلی بالایی از لود هر وب سایتی بوسیله سرچ در گوگل است و اینطور نیست كه كاربران برای مراجعه به بر وب سایت، URL آنرا تایپ كنند و این مساله حداقل برای حدود ۸۰ درصد وب سایت های خبری حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات صدق می كند. بدین سبب بازگشت مشتركان به وب سایت ها بوسیله سرچ كلمات كلیدی در گوگل اتفاق می افتد.
ایشان سپس با بیان این كه بنا بر این در شرایطی كه گوگل در دسترس نباشد، وب سایت ها چیزی حدود ۸۰ درصد ترافیك را از دست می دهند، اضافه كرد: این مساله و كلمات كلیدی برای كسب وكارهایی كه خدمات ارائه می دهند هم خیلی مهم است؛ كسانی كه در حوزه فروش بلیت سفر، فروش آنلاین دارو یا خدمات دیگر كار می كنند، خیلی بیش تر از این ترافیك را از دست می دهند. بدین سبب صرف این كه یك وب سایت از داخل ایران لود شود، موجب بالا ماندن كسب وكار نیست.
این كارشناس فناوری اطلاعات افزود: نكته دیگر را هم در نظر بگیرید كه خیلی از وب سایت ها خدماتی ارائه می دهند كه از یك سری سرویس های بین المللی استفاده می نماید و در زمان قطع اینترنت، اگرچه وب سایت از داخل ایران در دسترس می باشد، اما دسترسی پذیری مدیران وب سایت و وب سرویس ها مختل می شود. برای مثال درمورد اپلیكیشن های حمل و نقل، ممكنست خود اپلیكیشن لود شود و كار كند اما احیانا نقشه اش كار نمی كند، چون داشته از API های منبع باز گوگل استفاده می كرده است.
محمدی با بیان این كه تمام سرویس های آنالیتیك و هوش تجاری وب سایت های ایرانی، غیرایرانی هستند، اظهار داشت: ما هیچ سرویس هوش تجاری وب بیس ایرانی برای وب سایت هایمان نداریم. حدودا همه توسعه دهندگان وب از APIهای منبع باز خارجی یا حتی سرویس هایی كه گوگل برای توسعه دهندگان عرضه كرده، استفاده می نمایند و در زمان قطع وب آنها هم مختل می شود.
او درانتها اشاره كرد: مهم ترین اتفاقی كه برای ترافیك می افتد، سوژه گوگل است. همه ما وقتی می خواهیم به یك كسب وكار بازگشت نماییم، حتی در شرایطی كه اسم یك وب سایت را می دانیم، اسم آنرا نمی نویسیم بلكه آنرا در گوگل سرچ می نماییم. حتی در خیلی موارد حتی اسم كسب وكار را هم نداریم، برای مثال می نویسیم خرید آنلاین بلیت و در نتایج جست وجو به ارائه دهندگان خدمات می رسیم و بنا بر این عدم دسترسی به گوگل سبب كاهش ترافیك می شود.
منبع:

1398/09/11
13:45:40
5.0 / 5
4662
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
BestRoid اندروید