دستیابی به فناوری تولید نانوسلولز از شكر با استفاده از باكتری

دستیابی به فناوری تولید نانوسلولز از شكر با استفاده از باكتری

به گزارش بست روید یك شركت ایرانی موفق به تولید نانوسلولز از مواد قندی نظیر شكر با استفاده از باكتری شده است. این روش ارزان، زیست سازگار و كارا بوده و می توان از آن برای تولید نانوسلولز استفاده نمود.به گزارش بست روید به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یك شركت دانش بنیان ایرانی موفق به تولید نانوسلولز با استفاده از باكتری شده است. معمولا نانوسلولز از پسماندهای كشاورزی تولید می شود، این شركت برای كمك به حل مشكل پسماندها و تولید ماده ای با ارزش افزوده بالا، مبادرت به عرضه فناوری كرده كه در آن از نوعی باكتری برای تبدیل مواد قندی به نانوسلولز استفاده شده است.
امین رضایی، مدیرعامل شركت تولید كننده نانوسلولز اظهار داشت: این فناوری هم اكنون به صورت پایلوت پیاده سازی شده است، ما به دنبال سرمایه گذار به منظور تولید انبوه نانوسلولز با این روش هستیم.
وی اضافه كرد: این نانوسلولزها كاربردهای وسیعی در صنایع مختلف دارند، هرچند ما تمركز روی محصولات حوزه پزشكی داریم و در مرحله اول به دنبال استفاده از این نوع نانوسلولزها برای تولید زخم پوش و ماسك آرایشی بهداشتی هستیم. هم اكنون به دنبال مجوزهای لازم برای تولید این محصولات از نانوسلولز بوده كه به محض طی مراحل اداری و دریافت مجوزها، تولید و عرضه این محصولات را آغاز خواهیم كرد.
مدیرعامل شركت درباره ریشه این فناوری و دلیل تمركز این شركت روی توسعه فناوری تولید نانوسلولز با استفاده از باكتری بیان كرد: دو سال قبل برای یك كار پژوهشی در دانشگاه احتیاج به نوع خاصی از نانوسلولز داشتیم اما موفق به خرید آن نشدیم، ازاین رو سعی كردیم آنرا سنتز نماییم. بعد از بررسی روش های سنتز و ایجاد شرایط اولیه، باكتری موردنیاز برای این فرایند را تهیه كرده و سنتز نانوسلولز انجام شد.
وی افزود: در این روش باكتری ها می توانند مواد قند از نوع گلوكز یا ساكاروز را به نانوسلولز تبدیل كنند. هم اكنون از شكر بعنوان ماده اولیه استفاده می نماییم، هرچند در ادامه به دنبال استفاده از ملاس چغندر بعنوان ماده اولیه هستیم. البته برخی قندها نظیر قند میوه برای این فرایند مناسب نمی باشد اما پسماندها یا تركیباتی كه حاوی ساكاروز باشند را می توان در این فرایند استفاده نمود.
رضایی فقدان آشنایی صنعت داخل كشور با این نوع محصولات را یكی از چالش های پیشرو می داند كه احتیاج به فرهنگ سازی و كار ترویجی است.

1398/09/16
23:47:41
5.0 / 5
4394
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , صنعت , فناوری
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
BestRoid اندروید