اسپانیا به این نتیجه رسید

توسعه 5G بدون هواوی ممكن نیست!

توسعه 5G بدون هواوی ممكن نیست!

بست روید: شركت مخابراتی تلفنیكا در اسپانیا اخیرا اعلام نموده كه می خواهد از تجهیزات شبكه 5G شركت هواوی در بعضی از بخش های غیر اصلی توسعه زیرساخت های مربوط به شبكه 5G استفاده نماید.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، یكی از بزرگترین و فعال ترین پیشگامان این صنعت، بدون شك شركت چینی هواوی است كه تابحال با خیلی از شركت های دولتی و خصوصی در كشورهای مختلف برای توسعه و برقراری شبكه ۵G قرارداد همكاری منعقد كرده است.
اما هواوی در طول یك سال اخیر به شدت از طرف دولت ترامپ، ریاست جمهوری ایالات متحده آمریكا و برخی دیگر از متحدانش تحت فشار و تحریم قرار گرفته است و به مسائلی همچون احتمال جاسوسی از كاربران و مقامات آمریكایی و همین طور همكاری با دولت چین متهم شده است.
حالا اخیرا اپراتور مخابراتی تلفنیكا در اسپانیا اعلام نموده است كه در بخش های اصلی زیرساخت های شبكه نسل پنجم اینترنت همراه ۵G می خواهد از تجهیزات توسعه داده شده توسط شركت چینی هواوی استفاده نماید ولی برای سایر قسمت های این شبكه، می خواهد از تجهیزات ایمن تری كه توسط شركت های اروپایی همچون نوكیا و اریكسون توسعه داده شده است، بهره بگیرد. این طور كه به نظر می آید، اسپانیا نیز همچون بسیاری دیگر از كشورهای اروپایی به این نتجیه رسیده است كه توسعه شبكه ۵G بدون بهره گرفتن از تجهیزات توسعه داده شده توسط شركت چینی هواوی ممكن نخواهد بود.
پیش تر نیز اخبار و گزارش های مختلفی درباب دستور ترزا می، نخست وزیر سابق انگلستان و صدور مجوز مجوز همكاری و ادامه فعالیت هواوی برای توسعه و تأمین قطعات موردنیاز شبكه اینترنت ۵G كه هسته مركزی و اصلی فناوری مذكور را تشكیل نمی دهد، انتشار یافته بود كه این دستور شامل آنتن و برخی دیگر از بخش های تشكیل دهنده شبكه نسل پنجم اینترنت می شد و این بدان معناست كه تراشه های توسعه داده شده توسط این شركت در زیرساخت های این كشور به كار گرفته نخواهد شد بدین سبب جای هیچ گونه نگرانی امنیتی نیز وجود ندارد.
طبق گزارش وب سایت تك رادار، حالا بنظر می رسد كه بسیاری دیگر از اپراتورهای مخابراتی در كشورهای اروپایی اهتمام دارند در كنار همكاری با شركت هواوی و بهره گیری از تجهیزات جدید آن، از نگرانی های امنیتی كارشناسان و كاربران نیز بكاهند. به همین سبب تصمیم گرفته اند كه از تجهیزات غیرمحوری هواوی برای توسعه و برقراری شبكه ۵G استفاده كنند.
با عنایت به افزایش بیش از پیش محبوبیت تكنولوژی های جدید و گسترش تلاش و فعالیت شركت های مختلف تكنولوژی و اپراتورهای بین المللی برای برقراری و توسعه زیرساخت های لازم برای فناوری نسل پنجم اینترنت ۵G، می توان اظهار داشت كه یك ماراتن و رقابت تنگاتنگ میان این غول های تكنولوژی درگرفته است و هر یك از آنها در تلاشند اولین اپراتور و شركت مخابراتی باشند كه امكان دسترسی و بهره برداری از جدیدترین نسل اینترنت را در اختیار كاربرانشان قرار می دهند. نسل پنجم شبكه تلفن همراه ۵G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است كه بعد از نسل چهارم شبكه تلفن همراه فعلی ارائه می شود.
هواوی بدون شك یكی از بزرگترین غول های تكنولوژی و اصلی ترین مهره های فعال در زمینه توسعه زیرساخت های شبكه اینترنت ۵G در جهان است كه در طول یك سال اخیر از طرف دولت كشورهای خیلی از جمله آمریكا تحت فشارهای زیادی قرار گرفت و این امر تا حد زیادی جلوی گسترش فعالیت هایش را گرفت چونكه خیلی از این كشورها قراردادهای همكاری خودرا با هواوی موقتاً متوقف اعلام نمودند تا نگرانی های امنیتی آنها برطرف شود.
كارشناسان و مفسرین پیش تر عنوان كرده بودند در صورت تعلل ورزیدن كشورهای مختلف به توسعه زیرساخت های شبكه ۵G، ممكنست آنها برای همیشه از سایر مناطق جهان كه الان به برقراری و راه اندازی این نسل جدید از شبكه اینترنت همراه پرسرعت پرداخته اند، عقب بیفتند. به باور آنها همین طور استفاده از تجهیزات چند شركت مخابراتی مختلف این امكان را به كشورهای مختلف می دهد تا از خدمات و تجهیزات به روزیافته و مدرنی استفاده كنند كه هركدام از آنها مزایای خودرا داراست.
در همین راستا، چندی قبل بود كه آلمان استفاده از تجهیزات تنها یك شركت را برای توسعه شبكه ۵G ممنوع اعلام نمود و از تمامی اپراتورهای فعال در این كشور خواست تاجای ممكن اهتمام كنند برای توسعه بخش های مختلف این شبكه از تجهیزات شركت های مختلفی استفاده كنند.1398/09/17
14:08:30
5.0 / 5
4433
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید