رجیستری چه مزایایی داشت؟

جمع شدن گارانتی های جعلی و مقابله با سرقت گوشی

جمع شدن گارانتی های جعلی و مقابله با سرقت گوشی

بست روید: ورود گوشی از مبادی قانونی بعنوان مهم ترین هدف و برخورداری از كنترل های ایمنی و مجوز سلامت، كاهش كلاهبرداری فروش محصولات تقلبی، مقابله با سرقت گوشیهای موبایل و جمع شدن گارانتی های جعلی از دیگر مزایای اجرای رجیستری بود كه از زمان اجرای این طرح بعضی از آنها محقق شده است.به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، رجیستری یا شناسنامه دار كردن گوشی ها بعنوان راهی برای مبارزه با قاچاق توسط مسئولان نمایش شده بود كه ابتدا در سال ۱۳۸۵ كلید خورد و در دولت های قبلی اجرای ناموفقی داشت. بااینكه محمود واعظی هم در دوران وزارت خود از اقدامات انجام شده برای تكمیل این طرح اطلاع داد، در نهایت این مسوولیت بار دیگر به صورت رسمی و اجرایی تحقق یافت.

پس از آغاز طرح رجیستری از آذرماه سال گذشته، از ابتدای اردیبشهت ماه امسال كه تمامی برندهای گوشی مشمول رجیستری شده اند، صرفا گوشیهایی كه از مبادی قانونی وارد كشور شده باشند، در شبكه اپراتوری كشور فعال خواهند شد و گوشیهایی كه پیامكی در خصوص غیرقانونی بودن گوشی دریافت نمودند، با گذشت یك ماه دیگر سرویس نخواهند گرفت.

ورود از مبادی قانونی و پرداخت حقوق دولت و مردم

از سوی دیگر واردكنندگان كلیه ی اجناس، باید حــق گمركی اجناس واردشده را بپردازند؛ این در حالی است كــه خیلی از فروشندگان موبایل در ایران، موبایل های واردشده بــه صــورت قاچــاق را بعنوان موبایل وارداتی از گمرك به مشتریان خود می فروشند، در حالیكه هیچ یك حقوق گمرك و مالیات را نپرداخته اند. اما با اجرای رجیستری، كالاهایی كه حق گمرك را پرداخت نكرده باشند، مجاز به فعالیت نخواهند بود.

ورود شركت های معتبر و پاسخگو به بازار

به اعتقاد كارشناسان هم چنین با اجرای این طرح، گوشیهایی كه خریداری می شود، باید توسط شركت هایی كه مجوزهای لازم را از مراجع ذی ربط دریافت كرده اند، وارد بازار شده باشند. درباره همه برندهای گوشی تلفن همراه، این شركت ها وجود دارند و این مساله به معنای آن است كه برای گوشیهایی كه خریداری می شود، مرجع موثق و شناخته شده ای برای پاسخگویی به مشكلات وجود دارد. از سویی خرید از شركت معتبر به معنای برخورداری از گارانتی و خدمات سپس فروش معتبر و مستمر است.

برخورداری از كنترل های ایمنی و مجوز سلامت

یكی از مجوزهای لازم برای واردات رسمی تلفن همراه به كشور، «مجوز سلامت گوشیهای وارداتی» است؛ در این صورت اگر تست SAR گوشیهای تلفن همراه شرایط مربوطه را دارا باشد، اجازه ورود به كشور را پیدا خواهدنمود و درغیر این صورت خیر. آهنگ جذب ویژه (Specific absorption rate) یا به صورت مخفف SAR، آهنگ میزان جذب انرژی توسط بدن هنگامی كه در معرض پرتورهای رادیویی قرار می گیرد، است. هرچه SAR بالاتر باشد، میزان جذب این انرژی توسط بدن بیش تر بوده و نشان دهنده خطرناك تر بودن آن وسیله برای بدن انسان است.

كاهش كلاهبرداری فروش محصولات تقلبی یا دست دوم

خرید محصولی با پیچیدگی های فنی، در مقیاس گسترده برای كاربران عمومی، همواره با این خطر همراه می باشد كه گروهی بتوانند محصولات كاركرده را با تغییراتی بعنوان محصول نو یا آكبند عرضه كنند. با اجرای طرح رجیستری تنها شركت های دارای مجوز می توانند به واردات گوشی اقدام نمایند و از آنجائیكه خریدار آنها را با فاكتور رسمی خرید می كند و واردكننده و فروشنده آن مشخص است، احتمال این مساله به صفر می رسد. احتمال چنین كاری برای شركت های بزرگ كه از نهادهای مربوطه مجوز دریافت كرده اند، بسیار پایین است.

مقابله با سرقت گوشیهای موبایل

با اجرای این طرح، دزدیدن گوشیهای تلفن همراه دیگر به صرفه نخواهد بود، چون با درخواست صاحب گوشی دیگر موبایل های سرقتی با هیچ سیم كارتی فعال نمی گردد و فرآیند گوشیهای سرقتی در حال تكمیل است. البته سرقت گوشیهای همراه خصوصا با عنایت به افزایش نرخ ارز كه قیمت گوشیها را باز افزایش داده، هم چنان وجود دارد، اما با وعده ای كه از كارگروه رجیستری داده شده، انتظار می رود در آینده ای نزدیك این سوژه محقق شود.

جمع شدن گارانتی های جعلی

بعد از اجرای این طرح، كلیه شركت های واردكننده اصلی و دارای مجوز، ملزم به نمایش ی خدمات سپس فروش استاندارد هستند كه مدت زمان آن حداقل ۱۸ ماه خواهد بود. هم چنین پس از اجرای طرح رجیستری و ظاهر شدن تبعات مثبت آن در بازار از سویی و جدی بودن دولت در اجرای این طرح، ۸۰ شركت موبایلی برای واردات رسمی سه برند آمریكایی آیفون، موتورولا و بلك بری، اعلام آمادگی كرده اند.

برای احداث نمایندگی گوشیهای موبایلی كه تابحال در ایران نمایندگی و خدمات سپس فروش نداشتند، درخواست هایی ثبت شده است. الان ۴۸ شركت موبایلی از سه برند موتورولا، آیفون و بلك بری نسبت به راه اندازی دفتر نمایندگی فروش و خدمات سپس فروش در ایران اقدام نموده اند و ۴۰ شركت دیگر باز در حال ورود به این عرصه هستند.
1397/09/03
15:24:12
5.0 / 5
4758
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
BestRoid لینک دوستان بست روید
BestRoid اندروید