آب آشامیدنی روستاهای جنوب با یك دستگاه ایرانی تامین می شود

آب آشامیدنی روستاهای جنوب با یك دستگاه ایرانی تامین می شود

به گزارش بست روید یكی از شركتهای دانش بنیان موفق به ساخت دستگاهی شده كه به واسطه آن آب آشامیدنی روستاهای جنوب كشور تامین خواهد شد.به گزارش بست روید به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تامین آب شرب روستاهای جنوب كشور با اتكاء به اقدامات فناورانه و دانش بنیان در حال گسترش است. روستای «بهشتی» در شهرستان شوش یكی از این روستاها است. مردم روستا از داشتن آب شیرین مناسب برخوردار نبودند تا اینكه سامانه الكترودیالیز نمك طعام در این روستا نصب گردید.
حال آب شرب شیرین با این فناوری در خود روستا تامین می شود. این اقدام با حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد. این سامانه با هدف تولید آب آشامیدنی مطلوب با برخورداری از شاخص كیفی بالا نصب و افتتاح شد و در ادامه بزودی چند روستای دیگر با نصب این سامانه، آب شرب خواهند داشت.
الكترودیالیز نوعی فرآیند جداسازی غشایی است كه منجر به انتقال یون ها به وسیله اختلاف پتانسیل الكتریكی و در نهایت تصفیه آب می شود. مهم ترین كاربرد آن در صنعت تصفیه آب، شیرین سازی آب های شور است.
بهاره كاویانی مدیر عامل این شركت دانش بنیان اظهار داشت: با عنایت به مشكلات كم آبی كه جهانی است، تصمیم به توسعه این روش با حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، خشكسالی، فرسایش و محیط زیست در كشور گرفتیم. یك خصوصیت این روش تولید خیلی كم پساب است. همینطور هزینه های بهره برداری كمی هم دارد. پس این سامانه را با عنایت به نیاز بومی سازی كردیم.
وی افزود: این سامانه برای جداسازی یون های آلاینده مانند نیترات هم به كار می آید. آب های جنوب كشور در حال شور شدن است، این سامانه علاوه بر شوری مشكل كدورت را هم رفع می كند.
وی افزود: بزودی در رود زرد و سایر روستاهای شهرستان از رامهرمز این سامانه نصب می شود تا مشكلات روستاییان برای تامین آب شرب شیرین رفع گردد. دستگاه با سرمایه گذاری بخش خصوصی ایجاد می شود و سپس آب شرب سالم با مشاركت مردم به فروش می رسد كه این اقدام اشتغالزایی برای مردم روستا هم به همراه دارد. حتی توزیع آب هم با كمك مردم محلی انجام می شود. انتخاب دستگاه و ظرفیت آن با عنایت به جمعیت روستا انجام می شود.

1398/10/09
13:35:45
5.0 / 5
4180
تگهای خبر: شركت , صنعت , فروش , فناوری
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید