با قدرت چسبندگی بالا؛

ترمیم غضروف زانو با هیدروژل ابداعی یك ایرانی

ترمیم غضروف زانو با هیدروژل ابداعی یك ایرانی

بست روید: محققان سوئیسی با همكاری یك دانشمند ایرانی هیدروژلی ابداع نموده اند كه چسبندگی خارق العاده ای دارد و در ترمیم غضروف و منیسك بسیار كارآمد است.به گزارش بست روید به نقل از نیواطلس، محققان پزشكی امیدوارند با پیشرفت در فناوری هیدروژل ها بتوانند بلا های وارد شده به قلب را ترمیم كنند، بافت مغزی پرورش دهند یا به سرعت خونریزی زخم ها را متوقف كنند.
در همین راستا محققان سوئیسی با همكاری «پیمان كرمی» نوعی هیدروژل ابداع نموده اند كه خاصیت چسبندگی خارق العاده ای دارد. این خاصیت به خصوص هنگام ترمیم غضروف و منیسك زانو كارآمد است.
غضروف و منیسك برخلاف بافت های دیگر بدن انسان ذخیره خونی محدودی دارند و بنا بر این هنگام بلا خودرا احیا نمی كنند. دانشمندان تاكنون با تزریق بسته های هیدروژل با داروهای مختلف مناطق بلا دیده را درمان می كردند اما به سبب فعالیت های مكانیكی طبیعی بدن انسان مایعات از بین می رفتند.
محققان دانشگاه پلی تكنیك لوزان معتقدند این ماده جدید می تواند این بافت ها را ترمیم كند. هیدروژلی كه آنها ساخته اند از ۹۰ درصد آب تشكیل شده و شامل شبكه ای از ماده پلی اتیلن گلیكول دی متاكریلات متصل به آلژیناتاست كه باسلولز نانوفیبریل شده، تقویت شده است.
ساختار حاصل ۱۰ برابر چسبنده تر از چسب های زیستی فعال است چونكه درصد آب بالایی در آن وجود دارد و قدرت تحمل آن شبیه بافت طبیعی بدن انسان است.
دومینیك پیولتی محقق ارشد این پژوهش می گوید: ساختار شبكه انرژی مكانیكی وارد شده را در سراسر هیدروژل توزیع می نماید بدین سبب هنگامیكه ماده فشرده یا كشیده می شود، قابلیت چسبندگی آن افزایش می یابد.

1397/09/04
17:15:20
5.0 / 5
4547
تگهای خبر: دانشگاه , فناوری
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
BestRoid لینک دوستان بست روید
BestRoid اندروید