توسط محققان صورت گرفت؛

برچسبهای امنیتی ضدجعل تولید شدند

برچسبهای امنیتی ضدجعل تولید شدند

بست روید: پژوهشگران یك شركت دانش بنیان موفق به تولید برچسب های امنیتی با مواد آلی و معدنی شده اند كه ضد جعل بوده و امكان ورود محصولات تقلبی به كشور را از بین می برد.محمدمهدی انصاری پور مدیر یك شركت دانش بنیان تولید كننده لیبل های امنیتی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: لیبل های كوانتومی كه آخرین فناوری روز دنیا هستند را توانستیم با كسب دانش فنی به تولید برسانیم.
وی با اشاره به اینكه این لیبل ها امنیت بالایی دارند كه امكان جعل و كپی برداری را از بین می برد، بیان كرد: هر جایی كه بحث امنیت مهم باشد و نخواهیم كه لیبل قابل جعلی در محصولات ایرانی داشته باشیم می توانیم از این لیبل ها بهره ببریم.
وی با اشاره به كاربردهای لیبل های كوانتومی اظهار داشت: مبارزه با قاچاق كالا، جلوگیری از ورود داروهای قاچاق و تشخیص داروهای سالم و درست از تقلبی، استفاده در گواهینامه های اصلی و… از كاربردهای لیبل های كوانتومی هستند.
وی با تاكید بر اینكه با استفاده از این لیبل ها محصول اصلی از غیر اصلی مشخص می شود، بیان كرد: مردم عادی با چشم غیر مسلح نمی توانند این لیبل ها را از لیبل های تقلبی تشخیص دهند برای اینكه نامرئی بوده و قابل رؤیت نیستند. فقط برمبنای رمزنگاری كوانتومی می توان به رمز موجود در برچسب ها پی برد و امكان بازكردن رمز آن جز برای افراد آشنا به رمز امكانپذیر نیست.
به گفته وی، این لیبل های كوانتومی تنها با قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش تشخیص داده می شوند كه توانستیم در این راستا دستگاه های مورد نیاز برای تشخیص چنین لیبل هایی را نیز طراحی نماییم.
وی اضافه كرد: استفاده از این لیبل ها امكان جعل وجود ندارد به زودی شاهد این خواهیم بود كه لیبل های كوانتومی جای هلوگرام های دوبعدی و سه بعدی را می گیرد.
انصاری پور با تاكید بر اینكه برای ساخت این لیبل ها از مواد آلی و معدنی بهره برده ایم اظهار داشت: این محصول ارگانیك است و برای بدن مشكلی به وجود نمی آورد.
مدیر عامل این شركت دانش بنیان اظهار داشت: ساخت لیبل های كوانتومی تكنولوژی گرانی است كه برای مصارف خاص استفاده می شود و در كشورهای دیگر نیز انجام شده؛ تهیه این لیبل ها از كشورهای اروپایی و امریكایی برای ایران هزینه زیادی دارد بدین جهت می توانیم با قیمت پایین تر آنرا در اختیار تولید كنندگان قرار دهیم برای اینكه دانش فنی آنرا بدست آورده ایم.
انصاری پور اشاره كرد: در این پروژه دستگاه و موادی ساخته شده است كه اگر از آنها بعنوان برچسب هایی امنیتی استفاده شود، امكان رمزگشایی و جعل در آنها به سبب استفاده از مبانی رمزنگاری كوانتومی صفر بوده و در دنیا به صورت منحصر به فرد است.
این محقق با اشاره به كاربرد این برچسب های كوانتومی در رمزنگاری كوانتومی در اسناد و كاغذهای پول اظهار داشت: در این كاربرد اسناد و یا اسكناس ها به شكل كوانتومی رمزنگاری می شوند كه باتوجه به مرتبه محرمانه بودن اسناد می توان از معتبر یا جعلی بودن اسناد باخبر شد. یعنی زمانی كه سند در دستگاه قرار می گیرد در كوتاه ترین زمان ممكن ارزیابی دقیقی از اعتبار سند ارائه می دهد. این سیستم در دنیا منحصر به فرد بوده و كدهای بررسی نامه فقط در اختیار افراد مورد اعتماد قرار می گیرد.
وی با تاكید بر اهمیت ضرورت این طرح در استفاده در اسناد پولی و مالی اظهار داشت: در این سیستم كدگذاری با استفاده از مواد كوانتومی اپتیكی اطلاعات دقیقی روی اسناد و یا اسكناس بارگذاری می شود كه این اطلاعات را می توان با استفاده از دستگاه دیگری كه در بانك یا نهاد مرجع نگهداری می شود بازخوانی كرد.
مدیر عامل این شركت اظهار داشت: در این سیستم رمزنگاری اطلاعات بر روی هر نوع اسكناس چاپ می شود و این اطلاعات به شكلی است كه توانایی اندازه گیری آنها برای اشخاص دیگر امكان پذیر نبوده و فقط توسط مركز مرجع كه آنها را بارگذاری كرده وجود دارد، بدین سبب امكان جعل اسكناس و توانایی فهم دقیق نشانه های امنیتی اسكناس ها برای افراد جعل كننده امكان پذیر نیست.
به گفته وی، این لیبل ها می تواند امنیت اسكناس ها را بالا ببرد كه این خود پارامتر مؤثری در گردش و رصد اسكناس در سیستم بانكی كشور است. باتوجه به اهمیت این موضوع، این تكنولوژی می تواند كاربردهای مختلفی نظیر پولشویی و … داشته باشد.
انصاری با اشاره به كاربرد لیبل های كوانتومی در مبارزه با قاچاق انواع كالاهای وارداتی اظهار داشت: كلیه كالاهایی كه از مجاری قانونی وارد كشور می شوند شامل بهداشتی، دارویی، آرایشی و … می توانند به لیبل های كوانتومی تجهیز و سپس تحویل واردكننده كالا داده شود در این صورت در بازار می توان به راحتی كالاهای وارداتی قاچاق را از كالاهای دیگر تشخیص داد.
این محقق اضافه كرد: جلوگیری از خرابكاری های نظامی و انبار تجهیزات حساس از دیگر كاربردهای لیبل های كوانتومی است؛ كلیه تجهیزات حساس و فوق حساس نظامی مانند قطعات یدكی هواپیماهای جنگی و یا انواع كالاهای موجود در انبارهای نظامی و سری را می توان برای جلوگیری از تعویض یا نمونه خراب و یا غیر اورجینال به كمك لیبل های كوانتومی رمزنگاری كرد.
وی با اشاره به دیگر كاربردهای برچسب های امنیتی اظهار داشت: نشان دار كردن یك فرد (یك كالا یا یك برگه) بطوریكه فقط در هنگام بهره برداری قابل تشخیص باشد، جلوگیری از جعل اسناد (پاسپورت، شناسنامه و اسناد ثبتی و …)، جلوگیری از ورود كالا، اطمینان خریداران و واردكنندگان از كالای خریداری شده در مبدا و تحویل همان كالا در مقصد، انواع بهره وری های سری و فوق سری و… از كاربردهای لیبل های امنیتی هستند.
انصاری اضافه كرد: این سیستم كدگذاری اسناد دارای چنان پیچیدگی هایی است كه امكان هر گونه جعل را از بین می برد؛ هم اكنون با وزارت صنایع و معادن مذاكراتی جهت استفاده از این لیبل ها داشته ایم.


منبع:

1398/10/21
14:31:39
5.0 / 5
4360
تگهای خبر: تكنولوژی , سیستم , شركت , طراحی
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
BestRoid اندروید