داستان هك وب سایت وزارت ارتباطات

داستان هك وب سایت وزارت ارتباطات

به گزارش بست روید مركز ماهر درباره ادعای هك و نفوذ به وب سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعیه ای صادر كرده و نوشت: در این رویداد هیچ گونه نفوذ و دسترسی غیرمجاز و یا اعمال تغییری در محتوای وب سایت صورت نگرفت.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، بخشی از سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات روز دوشنبه ۲۲ دیماه مورد حمله سایبری قرار گرفت و هكر كه خودش را OP۹۹۹ معرفی كرده بود، به بخشی از این سایت نفوذ كرد و متنی اعتراض آمیز را در آن منتشر نمود.
حمله ای كه به سایت وزارت ارتباطات اتفاق افتاده بود، از نوع «دیفیس (Deface)» بود؛ یعنی حالتی كه در آن فرد مهاجم، در صفحه پورتال خبری سایت تغییر ظاهری بوجود می آورد تا ثابت كند كه توانسته به سیستم نفوذ پیدا كند. البته بعد از آگاهی از این حمله، مسئولان سایت، سرورهای سایت را خاموش كرده تا بتوانند بعد از صدمه شناسی و رفع مشكل، باردیگر سایت را به حالت اولیه برگردانند.
مركز ماهر (مدیریت امداد و هماهنگی رخدادهای كامپیوتر ای) اطلاعیه ای درباره این جمله نوشت: در ساعات اولیه صبح روز ۲۲ دی ۱۳۹۸ ادعایی در شبكه های اجتماعی در خصوص دیفیس شدن بعضی از زیردامنه های ict.gov.ir از جانب یك گروه هكری عنوان شد. با تاكید بر همكاران، ابزارها و فناوری های مورد استفاده، در چند دقیقه مبحث توسط مركز ماهر رصد و مشخص شد كه مهاجم با سوءاستفاده از یك فرم گزارش دهی، مبادرت به بارگذاری یك فایل متنی در وب سایت كرده است. این مورد در همان زمان پیگیری شده و محدودیت های لازم بر این توانایی گزارش دهی اعمال شد.»
در این اطلاعیه همینطور تاكید شده است: «در این رویداد هیچ گونه نفوذ و دسترسی غیرمجاز و یا اعمال تغییری در محتوای وب سایت صورت نگرفت. لازم به توضیح است این توانایی بارگذاری فایل صرفا اجازه بارگذاری فایل های بی خطر جهت عرضه خدمت به كاربران را عرضه می كرد. از جانب دیگر ادعای مطرح شده در مورد از دسترس خارج شدن وب سایت بعد از این رخداد هم مطلقا صحت نداشته و دسترسی با وب سایت به صورت پیوسته برقرار بوده است.»
البته اطلاعیه مركز ماهر در حالی شامگاه روز سه شنبه ۲۴ دیماه انتشار یافته كه این اتفاق به اذعان خود این مركز، در ساعات ابتدایی روز ۲۲ دیماه رخ داده است. هرچند مسئولان این حوزه معتقدند حملاتی از این دست همواره به سایت های دولتی اتفاق می افتد، كما اینكه عنوان شده بود پارسال ۳۳ میلیون حمله با سپر دژفا خنثی شده و حمله موفقی از آنها صورت نگرفته است.1398/10/25
20:04:29
5.0 / 5
4713
تگهای خبر: ابزار , سایت , سیستم , فناوری
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
BestRoid لینک دوستان بست روید
BestRoid اندروید