تبدیل دی اكسید كربن به سوخت با نانوكاتالیست ها

تبدیل دی اكسید كربن به سوخت با نانوكاتالیست ها

به گزارش بست روید نانوكاتالیستی برای تسهیل فرایند فتوسنتز مصنوعی ساخته شده كه می تواند با كارایی بالا دی اكسیدكربن را به سوخت تبدیل كند.به گزارش بست روید به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یافته های اخیر محققان نشان داده است كه می توان از راهبرد فتوسنتز مصنوعی برای تبدیل دی اكسیدكربن به متان استفاده نمود. پژوهشگران دانشگاه مك گیل و دانشگاه مك مستر با همكاری محققانی از دانشگاه میشیگان كاتالیستی ساختند كه به این فرایند كمك می نماید. این گروه امیدوارند طی ۵ تا ۱۰ سال آینده بتوانند از دی اكسیدكربن برای تولید سوخت پاك استفاده كنند.
محققان این پروژه با استفاده از محاسبات و شبیه سازی جزء اصلی این كاتالیست را كه یك نوع نانوذره است، شناسایی نمودند. این نانوذره از جنس آهن و مس است. این كاتالیست چیزی شبیه به پنل خورشیدی بوده كه در آن نانوذرات مس و آهن قرار دارد. این ذرات انرژی خورشید را جذب كرده و جریان الكتریكی تولید می كند كه این جریان برای تبدیل دی اكسیدكربن به آب استفاده می شود.
لایه اصلی در این كاتالیست، ویفر سیلیكونی است كه روی آن نانوسیم با قطر ۳۰۰ نانومتر قرار دارد كه پهنایی در حدود ۳۰ نانومتر دارد. این نانوسیم از جنس نیترید گالیم ساخته شده است.
این چیدمان باعث می شود تا مساحت سطحی بالایی برای انجام واكنش بوجود آید. نانوسیم های مزین به نانوذرات با یك فیلم نازك از آب پوشیده شده است.
در عمل پنل فتوسنتز مصنوعی احتیاج به اتصال به یك منبع دی اكسیدكربن دارد كه این منبع می تواند خروج كارخانه های صنعتی باشد.
یكی از مزیت های این پروژه آن است كه محققان موفق به تولید جریان الكتریسیته بالایی با استفاده از این روش شدند كه این مورد برای تولید انبوه بسیار مناسب می باشد. این در شرایطی است كه در روش های فتوسنتز مصنوعی پیشین، دانسیته جریان تولید شده خیلی كم بوده است.
متان یكی از اجزاء اصلی گاز طبیعی است، فتوسنتز فرآیندی است كه در آن گیاهان با استفاده از نور خورشید، دی اكسیدكربن و آب، مواد غذایی مورد نیاز خویش را تولید كرده و در كنار آن اكسیژن هم تولید می شود. در فتوسنتز مصنوعی، سوخت های هیدروكربنی، نظیر گاز طبیعی و گازوئیل از دی اكسیدكربن تولید می شود.

1398/11/13
08:21:02
5.0 / 5
4365
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
BestRoid اندروید