رئیس سازمان فضایی ایران خبر داد

پرتاب ۴ ماهواره در سال آینده

پرتاب ۴ ماهواره در سال آینده

به گزارش بست روید رئیس سازمان فضایی ایران با تاكید بر اینكه ما تلاش داریم تا از پرتاب یك ماهواره در سال عبور نماییم، اظهار داشت: در صدد هستیم كه درسال آینده چهار ماهواره را پرتاب نماییم، ضمن آنكه از راه ثبت نقاط مداری فرصت های اقتصادی را برای بخش خصوصی فراهم نماییم.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، دكتر مرتضی براری امروز در دورهمی فضایی نامگذاری روز ملی فضایی را به مناسبت قرارگیری ماهواره امید در فضا دانست و اضافه كرد: ماهواره امید یك ماهواره بومی است كه بذر امید را در دل متخصصان و دانشمندان ایرانی ایجاد كرد، بگونه ای كه بعد از ۱۱ سال فعالیت در این حوزه شاهد شكل گیری كنسرسیوم های بخش خصوصی برای ورود به سرمایه گذاری منظومه های ماهواره ای هستیم.
وی با اشاره به تصویب سند توسعه هوا فضا در سال ۹۱ در شورایعالی انقلاب فرهنگی، اظهار نمود: در این سند چهار گام در نظر گرفته شده است كه گام اول آن دستیابی به مدار ۲۵۰ كیلومتری بوده است.
براری با تاكید بر اینكه در این مدار توانستیم با استفاده از ماهواره بر سیمرغ چهار ماهواره "امید"، "نوید"، "رصد" و "فجر" را در مدار قرار دهیم، تصریح كرد: گام دوم این سند دستیابی به مدار ۵۰۰ كیلومتری است كه با استفاده از ماهواره برها بتوانیم ماهواره هایی تا وزن ۲۵۰ كیلوگرم را در مدار دایروی قرار دهیم.
رئیس سازمان فضایی با تاكید بر اینكه این هدف از سال قبل شروع شده است، تصریح كرد: در صدد هستیم تا سال ۱۴۰۰ پرتاب ماهواره ها به این مدار تكرار شود تا بتوانیم این مدار را تثبیت نماییم.
به گفته وی، ماهواره "پیام" بر مبنای گام دوم این سند بوده است و این ماهواره با استفاده از ماهواره بر "سیمرغ" تا مدار ۵۰۰ كیلومتری پرتاب و در مدار تزریق شد، ولی از آنجایی كه این ماهواره به سرعت لازم برای قرارگیری در مدار نرسیده بود، به سمت زمین پرتاب شد.
براری خاطرنشان كرد: ما در مدت سه دقیقه توانسته ایم فعالیت این ماهواره را مورد ارزیابی قرار دهیم.
برنامه داریم كه از پرتاب یك ماهواره در سال عبور كنیم
رئیس سازمان فضایی با تاكید بر اینكه ما برنامه داریم كه از پرتاب یك ماهواره در سال عبور نماییم، اظهار داشت: بر این اساس امیدواریم كه در سال آینده شاهد پرتاب چهار ماهواره باشیم. این ماهواره ها مقرر است با ماهواره بر سیمرغ در مدار دایروی ۵۰۰ كیلومتر تزریق شوند.
معاون وزیر ارتباطات، تزریق ماهواره در مدار سنكرون خورشیدی با ماهواره بر "سریر" را گام سوم سند توسعه هوا فضا نام برد و خاطرنشان كرد: پرتاب این ماهواره بر از سال ۱۴۰۰ شروع می شود و تا سال ۱۴۰۲ امیدواریم این مدار برای ایران تثبیت شود.
وی با اشاره به رتبه اول ایران در منطقه در حوزه فناوری های فضایی، اظهار داشت: در دهه اخیر فضا به حوزه اقتصادی نوظهور تبدیل گشته است. بگونه ای كه اقتصاد فضایی به رشد ۱۳۹ درصدی رسیده است و در مقابل آن رشد اقتصادی كل جهان ۱۹.۴ درصد بوده است.
وی با تاكید بر اینكه این میزان اختلاف رشد اقتصاد فضایی با اقتصاد كل تا دو دهه آینده ادامه می یابد، اظهار داشت: این اختلاف به علت كاربردهای وسیع فناوری های فضایی است. چون كه شاهدیم اقتصاد فضایی دارای دو اثر مستقیم و غیر مستقیم است و اغلب كسب و كارها هم وابسته به داده های مكان محور است.
رئیس سازمان فضایی، اولویت این سازمان را مشاركت حداكثری بخش خصوصی در فناوری های فضایی دانست و افزود: هم اكنون ۷۶ درصد برنامه های فضایی دنیا توسط بخش خصوصی صورت می گیرد، همینطور تابحال ۲۰۰۰ ماهواره در مدار قرار گرفته است كه بخش عظیمی از این ماهواره ها توسط یك شركت بخش خصوصی به مدار تزریق شداند و این شتابی است كه بخش خصوصی به عرصه های توسعه فضایی می دهد.
براری با اشاره به كاربردهای فناوری های فضایی در حوزه هایی چون مدیریت بلایای طبیعی، محیط زیست، خدمات شهری و هواشناسی، اضافه كرد: ما تلاش داریم كه كسب و كارها در این عرصه شكل بگیرد و رشد كند. چون كه تثبیت زنجیره اقتصاد فضایی مربوط به شكل گیری بازارها است و ما از یك سال قبل بسترسازی های لازم را در این حوزه انجام داده ایم.
بهره برداری از مركز داده های فضایی تا ۴۵ روز آینده
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اقدامات انجام شده جهت راه اندازی مركز داده های فضایی از بهره برداری آن تا ۴۵ روز آینده اطلاع داد و اضافه كرد: این مركز، داده های مورد نیاز و سرویس های لازم كسب و كارهای بخش خصوصی را از راه API عرضه خواهد كرد.
وی همینطور از اعطای نخستین پروانه اپراتور ماهواره ای به یك كنسرسیوم اطلاع داد و اضافه كرد: علاوه بر آن ما در حوزه ماهواره های سنجشی هم اقدام نموده ایم و پروانه های آن از جانب سازمان تنظیم مقررات تدوین شده است و هم اكنون هم دو شركت بخش خصوصی برای فعالیت در عرصه های ماهواره سنجشی درخواست های خویش را عرضه كرده اند.
براری با اشاره به ثبت نقاط مداری از جانب ایران، اظهار داشت: هم اكنون در دنیا نقاط مداری همچون فرصت های اقتصادی به شمار می روند؛ چون كه بعضی از كشورها با ثبت نقاط مداری با مبالغ ۲۵ تا ۴۰ میلیون دلار این نقاط را اجاره داده و یا به فروش می رسانند.
وی با اشاره به اینكه ما سالانه پنج نقطه مداری را به ثبت می رسانیم، اظهار داشت: انتظار داریم كه بخش خصوصی به این عرصه هم وارد شود.1398/11/15
23:24:14
5.0 / 5
4725
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
BestRoid اندروید