پرورش گیاه با دانه های ۲ هزار سال قبل

پرورش گیاه با دانه های ۲ هزار سال قبل

به گزارش بست روید خرما همچون میوه هایی است كه پرورش و مصرف آن از هفت هزار سال قبل شروع شده و محققان توانسته اند از دانه های باستانی این میوه، برای پرورش نخل جدید خرما استفاده كنند.به گزارش بست روید به نقل از تك اكسپلوریست، محقق فرانسوی، سوئیسی و اماراتی با همكاری یكدیگر توانسته اند از هفت دانه باستانی خرما متعلق به دوهزار سال قبل برای پرورش این گیاه در عصر حاضر استفاده كنند.
هدف از كاشت این دانه های باستانی بررسی ماهیت نخل خرما و میوه آن در گذشته های دور و مقایسه آن با خرمای امروزی است. بذرهای دوهزار ساله مورد اشاره در منطقه ای مشرف به دریای مرده در مرز اردن شناسایی شده اند.

نتیجه كاشت این دانه ها پرورش نخل های خرمای جدیدی بوده كه سال ها قبل و به دنبال نبردها و منازعات مكرر در منطقه غرب آسیا از بین رفته بودند و تصور نمی شد دیگر امكان احیای آنها وجود داشته باشد. عمر دانه های باستانی كشف شده از ۲۴۰۰ تا ۱۸۰۰ سال در نوسان می باشد.
دانه های نخل می توانند برای مدت طولانی كم آبی را تحمل كنند و دانه های باستانی به دلیل كشف شدن در یك محیط خشك تا حد زیادی سالم مانده اند و از همین رو كشت آنها منجر به پروش گیاه شده است. پژوهشگران امیدوارند این گیاهان در نهایت خرما تولید كنند و مطالعه بر روی ماهیت این میوه ها اطلاعاتی را در مورد سابقه و طعم خرما در گذشته های دور در اختیار محققان قرار دهد.

1398/11/19
20:25:34
5.0 / 5
4385
تگهای خبر: پژوهشگران
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید