در یك شركت دانش بنیان ایرانی؛

مواد اولیه دارویی تشخیص و درمان سرطان تولید شد

مواد اولیه دارویی تشخیص و درمان سرطان تولید شد

به گزارش بست روید محققان در یك شركت دانش بنیان موفق به تولید مواد اولیه دارویی شدند كه به واسطه این مواد، دارو و كیتهای تشخیص سرطان همچون سرطان پروستات به تولید می رسند.به گزارش بست روید به نقل از مهر، امروزه بیماری سرطان، یكی از مهم ترین عوامل مرگ و میر در جهان و كشور ما به حساب می آید ازاین رو تحقیق و پژوهش برای تشخیص و درمان آن امری حیاتی به شمار می آید.
پپتیدها بعنوان داروهای طبیعی قرن ۲۱ با گستره درمانی بالا در بازار جهانی دارویی برای درمان بیماری های مختلف نظیر سرطان مورد استفاده قرار می گیرند.
در این زمینه مطالعات نشان داده شده كه پپتیدهای نشان دار شده با رادیو نوكلئید های مختلف می توانند برای تشخیص و در مواردی درمان گونه های متنوعی از سرطان مورد استفاده قرار بگیرند بنابراین هر ساله تركیبات پپتیدی نوینی در بازار دارویی دنیا عرضه می شود.
تحقیق در مورد روش های نوین سنتز پپتیدهای دارویی در جهت تأمین نیاز كشور در راه خودكفایی و بی نیازی از واردات داروهای با فناوری بالا نقش تعیین كننده ای در ارتقای سطح كیفی پژوهش هدفمند و كاربردی در كشور دارد.
در همین راستا محققان كشور موفق شدند مواد اولیه داروهای پپتیدی را سنتز كنند. این طرح با عنوان «سنتز مواد اولیه رادیو داروهای پپتیدی» در سی و سومین جشنواره بین المللی خوارزمی رتبه اول پژوهش های كاربردی در گروه تخصصی فناوری های شیمیایی را كسب كرده است. همینطور این طرح توسط سعید بلالایی در یك شركت دانش بنیان به نتیجه رسیده است.
ساخت مواد اولیه برای تولید كیت های تشخیص سرطان
دكتر سعید بلالایی پژوهشگر این طرح در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه در این راستا موفق به سنتز ۸ ماده اولیه برای تهیه رادیو داروهای پپتیدی شدیم، تصریح كرد: هم اكنون این مواد اولیه در اختیار شركتهای دانش بنیان تولید كننده كیت های تشخیص تومورهای سرطانی قرار گرفته است.
وی با تاكید بر اینكه تولید این نوع مواد اولیه سبب پیشگیری از واردات آن شده كه این صرفه جویی ارزی برای كشور دارد، تصریح كرد: تركیب های سنتز شده تركیبی از ساختار پپتیدی به همراه لیگاندهای HYNIC و DOTA هستند.
بلالایی با تاكید بر اینكه این مواد اولیه بر مبنای استانداردهای بین المللی صورت گرفته است، بیان نمود: تهیه این مواد اولیه دارویی نیاز كشور به حساب می آید و ما توانستیم این نیاز را برطرف كنیم؛ هم اكنون در این شركت دانش بنیان كه مواد اولیه داروهای تشخیص سرطان را به تولید رساندیم می توانیم تأمین كننده مواد اولیه رادیو داروهای پپتیدی در سطح كشور باشیم.
برگزیده جشنواره خوارزمی با اشاره به اینكه این پپتیدها به تنهایی هم اكنون برای درمان بعضی از گونه های سرطان مورد استفاده قرار می گیرند، تصریح كرد: این دسته از تركیبات پس از اینكه به یك رادیو ایزوتوپ وصل می شوند می توانند برای تشخیص و در مواردی در جهت درمان گونه های متنوعی از سرطان مورد استفاده قرار بگیرند.
وی با اشاره به اینكه در این شركت دانش بنیان علاوه بر تولید مواد اولیه دارویی، پپتیدهایی را تهیه می نماییم، بیان نمود: علاوه بر تهیه پپتید یك ماده دیگر به نام «لیگند» را به تولید می رسانیم كه این در اختیار شركت هایی برای تولید رادیو ایزوتوپ های خاص قرار می گیرد كه نهایتاً به صورت یك كیت برای تشخیص سرطان در اختیار مراكز پزشكی هسته ای كشور قرار می گیرد.
بلالایی تصریح كرد: هر نوع ماده اولیه بر پایه پپتید را كه هم اكنون بعنوان شاخص ترین داروهای جدید برای درمان سرطان در دنیا مطرح هستند را می توانیم در داخل كشور تولید نماییم.
استفاده از مواد اولیه برای درمان سرطان پروستات
وی با اشاره به اینكه توانستیم ماده اولیه تشخیص سرطان پروستات را هم تولید نماییم اظهار داشت: هم اكنون دو ماده اولیه تولید كرده ایم كه به صورت اختصاصی برای درمان سرطان پروستات در كشور مورد استفاده قرار می گیرد.
برگزیده جشنواره خوارزمی اظهار داشت: هم اكنون تأمین كننده این مواد اولیه هستیم و مقدار مصرف آن در كشور سالانه شاید به یك گرم هم نرسد ولی ارزش علمی به نسبت بالایی دارد.
این محقق با اشاره به میزان صرفه جویی ارزی تولید چنین مواد اولیه ای در كشور عنوان كرد: تا پیش از این هر یك هزارم گرم این تركیب با ارزشی معادل ۳۰۰ تا ۸۰۰ یورو از خارج كشور وارد شده و ارزبری داشت اما خوشبختانه ما در ایران این مواد اولیه را تأمین كرده ایم.

1398/12/03
21:44:11
5.0 / 5
4093
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
BestRoid اندروید