از پهپادهای پستی چه خبر؟

از پهپادهای پستی چه خبر؟

به گزارش بست روید پهپاد پستی یكی از تجهیزاتی است كه در جهت استفاده از تكنولوژی های سبز كه آلودگی كمتری دارند، مطرح شده و یكی از برنامه های شركت پست است، البته در گام اول عرضه خدمات برای دستگاه های امدادرسان مطرح شده و هنوز خبری از ورود به بحث تجاری نیست.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - آبان ماه سالجاری بود كه خبر امكان استفاده از پهپادی برای انتقال بسته های پستی با هدف كاهش هزینه ها و پیشگیری از آلودگی شهرها را داد، با این امید كه دیگر در هیچ جای ایران نقطه ای باقی نماند كه غیرقابل دسترس باشد، انتقال سریع دارو به بیمارستان ها، جزیره ها و سورپرایز كردن یكدیگر در اختیار كاربران باشد.
این مورد البته بخش خصوصی و برخی دیگر از نهادها را كمی رنجاند؛ از سازمان ملی كارآفرینی درباره اینكه این امكان می توانست در اختیار كسب وكاران خصوصی قرار گیرد گله كردند كه شركت درواكنش به این مورد كرد اگر مجموعه های خصوصی بخواهند فرآیندهای ایجاد زیرساخت و استاندارد و دریافت مجوز را انجام دهند، مستهلك می شوند. در كشورهایی مانند ایران، قاعده اش این است كه نهادها و سازمان ها و شركت های دولتی كه قابلیت و امكانات بیشتری در اختیار دارند و حتی از امكانات حاكمیتی برخوردار می باشند، به نحوی جاده صاف كن و تسهیل گر این اتفاق می شوند.
همینطور یكی دیگر از موارد انتقادی كه به پهپاد پستی عنوان شد، دریافت مجوز از دستگاه ها و نهادها بود. ازطرفی سازمان هواپیمایی كه گفته بود تمام پهپادهای غیرنظامی برای فعالیت باید مجوزهای سازمان هواپیمایی را داشته باشند و به تبع آن، پست هم برای پهپادهای خود باید نسبت به دریافت مجوز اقدام نماید و از سوی دیگر همزمان با حاشیه ها درباره پهپاد پستی، وزیر اطلاعات از جابه جایی مواد مخدر با استفاده از پهپاد اطلاع داد كه می توانست كنایه ای تلویحی به مخالفت با پهپاد پستی باشد.
هرچند شركت ملی پست اعلام نموده بود درباره پهپاد پستی مجوزهای لازم و قانونی از مراجع ذی ربط دریافت شده است، اما در گام اول بحث عرضه خدمات برای دستگاه های امدادرسان همچون هلال احمر و اورژانس است كه مجوزهای لازم برای آنها دریافت شده است و برای ورود به بحث تجاری، باید با طمانینه بیشتری مبحث را بررسی كرد.
در این راستا حسین فلاح جوشقانی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: پهپاد در حوزه تجهیزاتی است كه یك اپراتور می تواند از آن استفاده نماید. موضوعی كه درباره پهپاد عنوان شد، این بود كه این توانایی وجود دارد كه بتوانیم با پهپاد هم امكان جابه جایی را فراهم نماییم. به اضافه بحث درباره این بود كه در جهت ایجاد شهر هوشمند بتوانیم شهر پاك و حمل و نقل پاك تری ایجاد نماییم.
وی افزود: درباره شهر هوشمند عمده بحث این است كه به سمت استفاده از تكنولوژی های سبز كه آلودگی كمتری دارند و همینطور تجهیزات برقی برویم. یكی از تجهیزات هم پهپاد است كه این ظرفیت را دارد كه پست نامه ها را جابه جا كند و این مورد یكی از برنامه های شركت پست است.
جوشقانی درباره مجوزی كه جهت استفاده از پهپاد لازم است هم بیان نمود: اگر یك پهپاد بخواهد در سطح شهر سرویس بدهد، شاید لازم باشد كه از یك دستگاه و سازمان های مربوطه مجوز بگیرد اما از سمت ما مجوزی نمی خواهد.1398/12/17
21:39:10
5.0 / 5
3507
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید