با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری؛

خط تولید اتانول در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران راه اندازی شد

خط تولید اتانول در پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران راه اندازی شد

به گزارش بست روید خط تولید اتانول با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و تعدادی از اعضای هیأت علمی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران راه اندازی شد.به گزارش بست روید به نقل از وزارت علوم، خط تولید اتانول، با حضور منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، تعدادی از مدیران این وزارت و همینطور رئیس، معاونان، مدیران و تعدادی از اعضای هیأت علمی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، بامداد امروز (پنج شنبه) در این پژوهشگاه راه اندازی شد.
محققان پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران در جهت تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری در سال جهش تولید و در جهت ایفای نقش مؤثر در كمك به غلبه بر كرونا ویروس با استفاده از امكانات موجود در پژوهشگاه در كمتر از ۱۴ روز موفق به تولید اتانول از روش تخمیر شدند.
در این مراسم امیدخواه رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، ضمن عرضه گزارشی از روند شكل گیری این پروژه تصریح كرد: پیرو مصوبات كمیته پیشگیری و مقابله با كرونا ویروس و با عنایت به شرایط حساس كنونی كشور و كمبود مواد ضدعفونی كننده در بازار و لزوم ورود و همكاری تمامی دستگاه های اجرایی كه در این خصوص توانایی لازم را دارند، محققان پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران با عزمی راسخ در جهت تولید الكل اتیلیك یا اتانول كه ماده اولیه تهیه مواد ضدعفونی كننده بر پایه الكلی است، موفق به تولید الكل اتانول با خلوص ۹۰ درجه مناسب برای استفاده تهیه مواد ضدعفونی كننده برپایه فرمولاسیون پیشنهادی سازمان بهداشت جهانی(WHO) شدند.
وی اضافه كرد: فرایند تخمیر برای تولید اتانول مدت زمانی حدود ۸ تا ۱۴ روز زمان نیاز دارد كه برای نخستین بار در ایران توسط محققان پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران این فرایند در سریع ترین زمان و به كمتر از ۲۴ ساعت كاهش پیدا كرده است و هم اكنون با استفاده از این فناوری تولید اتانول به حداقل زمان و بیشترین راندمان به تولید هزار لیتر در روز منجر شده است؛ این ظرفیت قابل افزایش تا ۳ هزار لیتر در روز است.
رئیس پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران اضافه كرد: با عنایت به وجود دستگاه های پیشرفته در مجموعه آزمایشگاه مركزی پژوهشگاه فرایند تولید در سه مرحله، كنترل كیفیت مواد اولیه، كنترل در حین انجام فرایند تولید و كنترل كیفیت محصول نهایی هم انجام می شود.
وی اظهار داشت: مراحل آزمایشگاهی برای تولید اتانول با خلوص بالای ۹۹ درجه برای كاربردهای مورد نیاز صنایع دارویی، پزشكی و آنالیز دستگاهی هم در این پژوهشگاه انجام شده است.
امیدخواه تصریح كرد: محققان این پژوهشگاه در تولید موادضدعفونی كننده پایه آبی هم گام های مؤثری برداشته اند كه در آینده نزدیك با همكاری ارگان های مربوطه این مواد به بازار عرضه خواهد شد.

1399/02/04
20:03:54
5.0 / 5
3408
تگهای خبر: فناوری , كیفیت
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
BestRoid اندروید