دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

فضای مجازی از رهاشدگی فرهنگی به سمت تكامل حركت می كند

فضای مجازی از رهاشدگی فرهنگی به سمت تكامل حركت می كند

به گزارش بست روید دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره كرد: بااینكه فضای مجازی در ابتدای عمر خود دارای رهاشدگی فرهنگی بوده، اما مسیر آن به سمت تكامل خواهد بود و الگوریتم ها و نظم به وجود آمده توسط آن شرایط بهتر جهت زندگی بشر را رقم خواهد زد.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، متن پیام دکتر سعید رضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به مناست روز جهانی ارتباطات به شرح ذیل است:
"روز بیست و هفتم اردیبهشت که در تقویم به نام روز جهانی ارتباطات نامگذاری شده است؛ یادآور یکی از ابعاد مهم حیات و زندگی بشر یعنی ارتباطات است. باتوجه به اهمیت ارتباطات در ادیان الهی و خصوصاً دین مبین اسلام به این مساله توجه ویژه ای دارند و بخش بزرگی از معارف غنی اسلامی به مدیریت ارتباطات انسانی معطوف است.
انسان از همان ابتدای حیات اجتماعی خود اهمیت ارتباطات را درک کرد و هر قدر حیات اجتماعی انسان متنوع شد، ارتباطات او هم متنوع تر شد. ارتباطات در دنیای امروز با فناوری اطلاعات گره خورده است که این ارتباط محل با فرا محل از اختراع تلگراف توسط مورس (۱۸۳۶) رقم خورد که این امر سبب توسعه فرهنگ مکان محور به فرهنگ فرا مکان و توسعه ارتباطات شد و با تحولات فناوری پیش رفت که امروز با شکل گیری اینترنت (۱۹۸۳) و توسعه آن تا ظهور صنعت واقعیت گسترده این دانش همچنان در حال پیشرفت است.
ظهور شبکه های اجتماعی و رسانه های تعاملی نیز تحولات عظیم فرهنگی را در عصر کنونی ایجاد کرد و تاثیر گسترده ای در ایجاد تغییرات در زندگی بشر خصوصاً در توسعه روابط انسانی داشته است.
حضور علم ارتباطات در کنار سایر علوم به صورت میان رشته ای مانند علم پزشکی، حقوق، روانشناسی و... نیز این علوم را با جهش در خدمت رسانی به بشر مواجه کرده است و این تاثیرگذاری حاکی از اهمیت علم ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
پایه و مبنای علم اطلاعات داده ها هستند و امروز پایگاه های داده ای بزرگ در جهان تحولات بزرگ را رقم زده اند و رقومی شدن داده ها و قرارگیری آن در شبکه جهانی و اشتراک و باز تولید آن؛ در سایه تحولات علم ارتباطات فراهم گشته است و دنیای امروز با داده های بزرگ روبه رو شده است که مدیریت این داده ها در شبکه های اطلاعاتی یک انقلاب اطلاعاتی را به وجود آورده و خدمات زیادی از این طریق توسط علم ارتباطات به جامعه عرضه شده است.
همین طور داده ها امروز پایه شکل گیری قدرت ها در جهان شده اند و ارزش این اطلاعات امروز بیش از پیش نمایان شده است و در همین راستا باید از داده های ملی نیز صیانت شود که طراحی شبکه ملی اطلاعات در کشور نیز با این هدف بوده است.
برخلاف برخی نظریه های اغراق آمیز درباب تاثیرات فناوری در زندگی انسان و اینکه انسان گرفتار بت وارگی فناوری شده است، باید اذعان داشت که تاثیر فناوری بر زندگی انسان با اشیاء یکسان نبوده و میزان اثرگذاری فرهنگی آن بر زندگی بشر یک امر نسبی است که بستگی به انسان و جامعه در رابطه با فناوری دارد.
بااینکه فضای مجازی در ابتدای عمر خود دارای رها شدگی فرهنگی بوده است، اما مسیر آن به سمت تکامل خواهد بود و الگوریتم ها و نظم به وجود آمده توسط آن شرایط بهتر جهت زندگی بشر را رقم خواهد زد و با شفافیت به وجود آمده تحقق عدالت را نیز میسرتر خواهدنمود و باتوجه به بهبود مستمر و بهینه شدن این الگوریتم ها به سمت مطلوب هزینه های زندگی نیز کاهش خواهد یافت و یک تولید در این نظام؛ مصرف بی نهایت را رقم خواهد زد و از اسراف های تولیدهای فیزیکی جلوگیری خواهدنمود.
دانش های جدید نیز در کنار علم ارتباطات رشد و تکامل یافته اند که هوش مصنوعی از مهمترین این دانش هاست و لزوم دارد که کشور ما نیز توجه لازم به این دانش مهم داشته باشد و ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور نیز در همین راستا راه اندازی ستاد هوش مصنوعی را در دستور کار خود قرار داده است.
من روز ارتباطات را به همه فعالان و کُنشگران حوزه ارتباطات، فناوری اطلاعات و روابط عمومی تبریک گفته و ضمن قدردانی از خدمات و کارهای این عزیزان، ایشان را به تلاش بیشتر برای تبیین راهکارهای تحقق ارتباطات و روابط عمومی تراز جمهوری اسلامی دعوت می کنم".
منبع:

1399/02/29
11:37:46
5.0 / 5
2723
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , صنعت , طراحی
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
BestRoid اندروید