اسپیس ایكس ناكام ماند؛

شكست آمریكا در ارسال فضانورد به فضا از خاك این كشور

شكست آمریكا در ارسال فضانورد به فضا از خاك این كشور

بست روید: ماموریت پرتاب كپسول كرو دراگون همراه 2 فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی كنسل شد.به گزارش بست روید به نقل از ای اف پی، ماموریت ارسال فضانوردان همراه کپسول کرو دارگون اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی کنسل شد. این اولین ماموریت ارسال فضانوردان به فضا از خاک آمریکا بعد از ۱۰ سال بود.
دلیل این امر احتمال رعد و برق گزارش شده است. کپسول کرو دراگون روی پد پرتاب آماده بود و باب بنکن و داگ هارلی فضانوردان ناسا نیز وارد کپسول شده بودند.
اما چند دقیقه پیش از پرتاب، اسپیس ایکس این ماموریت را لغو نمود. مایک تایلور مدیر پرتاب این عملیات ۱۷ دقیقه پیش از انجام آن اعلام نمود: متاسفانه نمی توانیم امروز کپسول را به فضا پرتاب نماییم.
جیم بریدنستاین مدیر ناسا نیز در این زمینه اظهار داشت: الان در اتمسفر زمین الکتریسیته زیادی وجود دارد. البته طوفان و رعد و برقی در آسمان نیست اما این نگرانی وجود دارد که پرتاب موشک به ایجاد رعد و برق منجر شود.
در واقع هنگام انجام ماموریت آپولو ۱۲ این صورت گرفت و مدت کوتاهی بعد از پرتاب موشک دو صاعقه درآسمان به وجود آمد که در نتیجه آن برخی ابزارهای موشک از کار افتاد. البته ماموریت آپولو ۱۲ تکمیل شد.
پیش بینی می شود این ماموریت روز شنبه صورت گیرد.
طی ۱۰ سال قبل ناسا برای ارسال فضانودران به ایستگاه فضایی بین المللی به روسیه و موشک های سایوز اتکا داشت و مبلغی کلان صرف این امر می شد.
در همین راستا ناسا قراردادی با اسپیس ایکس و بویینگ امضا کرد تا نسل جدید کپسول های ارسال فضانوردان به فضا را بسازند تا علاوه بر کاهش هزینه ها باردیگر فضانوردان را از خاک آمریکا به فضا ارسال نمایند.
طی سال های اخیر این دو شرکت مدت زمان زیادی را به توسعه کپسول و آزمایش آنها اختصاص دادند. هرچند بویینگ در ساخت کپسول با چالش هایی روبرو شد اما اسپیس ایکس در نهایت کپسول خودرا آماده کرد.
از سوی دیگر یکی از نکات حایز اهمیت دیگر آن است که عملیات مذکور اولین پرواز تجاری به ایستگاه فضایی بین المللی بشمار می رود.


منبع:

1399/03/08
13:17:27
5.0 / 5
2816
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
BestRoid اندروید