توسط برگزیده جایزه مصطفی(ص) محقق شد؛

ساخت سنسوری برای جداسازی افراد مشكوك به كرونا از افراد سالم

ساخت سنسوری برای جداسازی افراد مشكوك به كرونا از افراد سالم

بست روید: پژوهشگران كشور برای تشخیص سریع ویروس كووید-19 موفق به عرضه سنسوری شدند كه بگفته آنها در حالی حاضر این سنسور مراحل ارزیابی در وزارت بهداشت را طی می كند.به گزارش بست روید به نقل از مهر، دکتر محمد عبدالاحد برگزیده جایزه مصطفی(ص) مجری طرح دستگاه سنسور تشخیص کرونا در نشست برنامه تبادل تجربیات علم و فناوری که به صورت آنلاین برگزار شد، اظهار داشت: این ویروس بعد از ورود به بدن با فعال کردن میتوکندری سلول ها شرایطی را برای تولید مثل خود آماده می کنند.
وی با اعلان اینکه در همین راستا توانستیم سنسوری را بسازیم که مرحله اولیه کرونا را تشخیص دهد اظهار داشت: در این دستگاه از سنسورهایی استفاده کردیم که برای ردیابی کرونا ویروس بوسیله خلط به کار گرفته می شود.
وی با اعلان اینکه روی ۵۰۰ بیمار این کارآزمایی بالینی را انجام دادیم، بیان کرد: با کمک بیمارستان امام خمینی، لقمان، نورافشان و امام حسین از ۳۰۰ تا ۵۰۰ بیمار استفاده کردیم؛ طی بررسی های این دستگاه ۲۵۰ نفر مبتلا به کرونا نبودند.
مجری طرح با اعلان اینکه تست های مثبت با این سنسور به خوبی تشخیص داده شد، بیان کرد: اما تست های منفی با مشکلاتی مواجه بود و آن هم این بود که افراد پس از جواب تست اول، حاضر به انجام تست های بعدی نشدند برای اینکه بیم داشتند که در تست های بعد مبتلا به کرونا شوند.
وی بیان کرد: هم اکنون تست های بالینی را به انتها رساندیم و نتایج تست ها توسط وزارت بهداشت در دست بررسی می باشد تا در صورت تایید، استانداردها را ستاندن کند و در اختیار مردم قرار بگیرد.
این محقق اشاره کرد: تکنولوژی بعدی که معرفی می کنم استفاده از خون برای تشخیص کرونا با بهره گیری از این سنسور است؛ تابحال از خلط بیمار استفاده می کردیم که این نیاز به اتاق تمیز داشت و ایمن نیست و شاید موجب تشدید اپیدمی شود بدین سبب نتیجه گرفتیم که از خون استفاده نمائیم و همه تحقیقات خودرا در این مساله متمرکز کردیم.
وی اشاره کرد: به این واسطه فرد را سریعتر برای تست های بالینی بیشتر معرفی می کنیم؛ یعنی با این دستگاه مشخص می شود که فرد مبتلا به کرونا است و به تست های بعدی ارجاع داده می شود.
وی با تاکید بر اینکه این روش ها یک روش مکمل است، عنوان کرد: این سنسور می تواند روشی مفید باشد که افراد مشکوک را از غیر مشکوک جدا کند.


منبع:

1399/03/08
23:26:39
5.0 / 5
2752
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید