معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خبر داد:

راه اندازی برج تكنولوژی جدید در دانشگاه امیركبیر

راه اندازی برج تكنولوژی جدید در دانشگاه امیركبیر

به گزارش بست روید معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیركبیر با اشاره به اینكه پروژه برج فناوری شماره چهار این دانشگاه در حال بررسی است، اظهار داشت: برای تامین فضای فیزیكی این برج مذاكراتی صورت گرفته است.به گزارش بست روید به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، حسین حسینی تودشکی یکی از برنامه های این دانشگاه را ستاندن ایندکس های بین المللی برای ژونال های دانشگاه عنوان نمود و اظهار داشت: با اجرای این برنامه اعتبار بین المللی دانشگاه رشد خواهد یافت.
برنامه ریزی برای تقویت پروژه های صنعتی دانشگاه
حسینی تودشکی با اشاره به افزایش و تقویت پروژه های صنعتی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: در سال قبل دو پروژه صنعتی کلان که دارای رقم قرار داد بالایی بودند در دانشگاه برنامه ریزی شد که الان به مرحله عقد قرارداد رسیده اند.
وی با اعلان اینکه حوزه های آب و محیط زیست، انرژی، سلامت و ایمنی، تحقیقات همگرا، و فناوری اطلاعات و هوشمند سازی حوزه های دارای اولویت در دانشگاه صنعتی امیرکبیر به شمار می روند، اضافه کرد: برنامه داریم کارهای پژوهش و فناوری دانشگاه را در این عرصه ها بوسیله حمایت های ویژه و ایجاد زیرساخت های جدید تقویت نماییم.
حسینی تودشکی عنوان کرد: دانشگاه این آمادگی را دارد که از طرح هایی که در حوزه اولویت های دانشگاه هستند حمایت کند و در این راستا امسال حداقل از ۱۰ طرح که منجر به ایجاد زمینه برای آوردن پروژه های صنعتی بزرگ شود، حمایت می شود.
وی گفت: فعالیت جدیدی در حوزه ارتباط با صنعت در دانشگاه تحت عنوان «بازاریابی» شروع شده که در این طرح بوسیله فضای مجازی نیازهای صنایع به اساتید اعلام و پیگیری می شود. امسال در این واحد میزان پیشرفت پروژه های صنعتی مطابق برنامه زمانبندی پیگیری می شود و در مطالبات مالی از صنعت پیگیری های لازم به عمل خواهد آمد.
برگزاری جلسات مشترک صنعت با دانشگاه
حسینی تودشکی عنوان کرد: در سال قبل میان صنایع و اعضای هیئت علمی در حوزه های معادن، ارتباطات و نرم افزار، خودرو، صنایع غذایی و صنایع شوینده ۵ جلسه انجام شد که این جلسات منجر به ایجاد بوردهای مشورتی بین دانشگاه و صنعت شد و این روند امسال نیز دنبال می شود.
وی اظهار داشت: برنامه دیگر پژوهشی این دانشگاه استقرار دفاتر تحقیق و توسعه شرکت ها در دانشگاه است که در سال قبل بیش از ۵ مورد از دفاتر تحقیق و توسعه در برج فناوری و یا دانشکده های مرتبط در دانشگاه آغاز به کار کردند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد: در دفاتر تحقیق و توسعه به صورت مداوم و مرتب نیازهای شرکت ها به اساتید و دانشجویان منتقل شود و بر این اساس دانشجویان و اساتید بازوهای رفع نیازهای شرکت ها و موتورهای خلاقیت و نوآوری صنایع خواهند شد. استقرار دفاتر تحقیق و توسعه در دانشگاه منجر به تعریف و اجرای پروژه های صنعتی و ظهور استارت آپ های جدید خواهد شد.
ورود به تحقیقات چندرشته ای
وی با اعلان اینکه دانشگاه برنامه دارد تا به تحقیقات چند رشته ای ورود کند، اشاره کرد: فناوری های چند بعدی و چند رشته ای منجر به ایجاد و خلق تکنولوژی های نوین و پیشرفته چند رشته ای خواهند شد. اگر برنامه ریزی و اجرای منسجم همراه کار تیمی خوب صورت گیرد، می تواند منجر به بروندادهای فناوری با سطح پیشرفته شود که موجبات ارتقاء کیفی و همین طور ظهور شرکت های تجاری و اثر گزار در موضوعات فناورانه را فراهم می آورد.
حسینی تودشکی با اعلان اینکه در این راستا برنامه داریم از معاونت علمی ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی کمک بگیریم، اظهار داشت: توسعه کارهای مرکز فناوری و نوآوری و تجاری سازی برون دادهای علمی و فناوری دانشگاه از دیگر برنامه های معاونت پژوهش و فناوری است.
آخرین وضعیت برج های فناوری دانشگاه
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: با حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پروژه افزایش ۵.۵ طبقه به برج فناوری شماره ۱ (ساختمان ابن سینا) دانشگاه شروع شده است. با اجرای این پروژه ۸۵۰۰ متر مربع به فضای مراکز نوآوری دانشگاه اضافه می شود.
حسینی تودشکی گفت: بعد از اتمام این پروژه برج فناوری دانشگاه به ۱۱ طبقه افزایش می یابد و فضای فعلی برج فناوری شماره ۱ بیش از ۲ برابر خواهد شد.
وی ضمن اشاره به اینکه برج فناوری شماره ۲ دانشگاه نیز در حال بازسازی است، اظهار داشت: این برج قرار بود سال قبل افتتاح شود که به سبب مشکلاتی که با شهرداری و مقاوم سازی پروژه داشتیم با تاخیر در حال اجراست و بنظر می رسد تا شهریورماه این برج نیز به افتتاح برسد.
حسینی تودشکی گفت: برج فناوری شماره ۲ دانشگاه نیز در ۹ طبقه و ۲۲۰۰ متر مربع فعال خواهد شد. در این برج که ۲ شتاب دهنده کسب و کار مستقر می شوند و در ۲ تا ۳ طبقه از آن نیز شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه شهر هوشمند مستقر خواهند شد. همین طور صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه امیرکبیر نیز در این برج مستقر خواهد شد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اینکه مراکز تحقیق و توسعه دو شرکت نیز در این برج مستقر شوند، اظهار داشت: هم اکنون بیش از ۲۲۵ واحد فناور و شرکت دانش بنیان در مجموعه مراکز نوآوری و برجهای فناوری این دانشگاه مستقر هستند و پیش بینی می شود تا اختتام امسال تعداد این مراکز به ۳۰۰ واحد فناور و شرکت برسد.
وی اظهار داشت: برج فناوری شماره ۳ دانشگاه نیز در خیابان بزرگمهر با حضور ۲۰ شرکت دانش بنیان رویشی مشغول به فعالیت است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اعلان اینکه پروژه برج فناوری شماره ۴ این دانشگاه نیز در حال بررسی است، اظهار داشت: برنامه داریم در این برج ۳۰ تا ۵۰ شرکت رویشی دانشگاه مستقر شوند که تامین فضای فیزیکی این برج مذاکراتی صورت گرفته و در حال نهایی شدن است.
راه اندازی ۵ مرکز تخصصی نوآوری در دانشکده ها
حسینی تودشکی افزود: در سال قبل سیاست ایجاد مراکز تخصصی نوآوری در دانشکده های این دانشگاه شروع شد و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تابحال ۵ مرکز تخصصی نوآوری در دانشکده های این دانشگاه به راه افتاده است. این مراکز در دانشکده های مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی نساجی، مهندسی پزشکی و یک بخش در دانشکده مهندسی کامپیوتر می باشند.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: در دانشکده مهندسی کامپیوتر ۴ دفتر تحقیق و توسعه شرکت های مختلف در حال فعالیت و یا توسعه فضای فیزیکی هستند.
حسینی تودشکی گفت: یک مرکز نوآوری تخصصی در حوزه انرژی با تمرکز در بخش نفت و گاز و با حمایت بخش خصوصی در طبقه دوم دانشکده مهندسی نفت این دانشگاه به وجود آمده که به سبب شیوع بیماری کرونا افتتاح آن به تاخیر افتاده است. انتظار می رود این مرکز اواخر خردادماه و یا اوایل تیرماه بصورت رسمی افتتاح شود.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: همین طور در حوزه نفت و گاز یک مرکز تخصصی نوآوری در پردیس ماهشهر این دانشگاه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به وجود آمده است که به زودی افتتاح می گردد. پردیس ماهشهر دانشگاه دارای تجهیزات آزمایشگاهی خوب، فضای کارگاهی و ساخت مناسب و امکانات خوابگاهی خوبی است.
وی اشاره کرد: دانشکده های مهندسی عمران، شیمی، پلیمر، مواد، صنایع، فیزیک، مدیریت و معدن نیز درخواست راه اندازی مرکز تخصصی نوآوری دارند که امیداوریم با حمایت معاونت علمی و فناوری بتوانیم امسال در این دانشکده ها نیز مراکز تخصصی نوآوری ایجاد نماییم.
راه اندازی مرکز خدمات تجاری سازی و نوآوری در دانشگاه
حسینی تودشکی با اشاره به راه اندازی مرکز خدمات تجاری سازی و نوآوری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: این مرکز به تجاری سازی پروژه های داخل دانشگاه که مستعد تجاری سازی هستند کمک می نماید.
حسینی تودشکی گفت: همین طور در این مرکز صندوق پژوهش و فناوری دانشگاه امیرکبیر نیز مستقر خواهد شد که این صندوق در کارگروه صندوق های پژوهش و فناوری مجوز لازم را ستاندن کرده و کارهای اداری راه اندازی آن در حال تکمیل است.
وی اضافه کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این صندوق با شرکت های خصوصی شریک بوده و ۳۴ درصد از سهام این صندوق مربوط به دانشگاه است.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: برنامه داریم در سه ماهه دوم سال جاری فعالیت صندوق را به صورت رسمی و عملیاتی آغاز نماییم. سرمایه این صندوق ۱۰ میلیارد تومان است و اگر خوب فعالیت کند قادر خواهد بود تا ۱۰ برابر این میزان خط اعتباری از صندوق نوآوری و شکوفایی دریافت کند.
ایجاد باشگاه مهارت و اشتغال در دانشگاه
حسینی تودشکی اشاره کرد: برنامه اشتغال و مهارت افزایی فارغ التحصیلان تنها مربوط به معاونت پژوهشی نیست و بخشی هایی از آن در رابطه با معاونت آموزشی است که رویه جدیدی در هیات رئیسه دانشگاه دراین زمینه مصوب شده است.
وی اضافه کرد: در این راستا معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه مجری ایجاد باشگاه مهارت و اشتغال است که در این باشگاه دوره های مهارت افزایی تکمیلی برای دانشجویان انجام می شود.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: دوره های مربوط به باشگاه مهارت و اشتغال تعریف و سایتی نیز برای آن به وجود آمده است که برای اجرای نخستین دوره ثبت نام ها شروع شده و برای سه کلاس ۵۰۰ نفر دانشجو و فارغ التحصیل ثبت نام کرده اند.
مذاکره برای ستاندن مجوز پارک علم و فناوری دانشگاه
وی اضافه کرد: با معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری در حال مذاکره جهت ستاندن مجوز پارک علم و فناوری و یا ناحیه نوآوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر هستیم.
۱۹ استاد امیرکبیر در زمره یک درصد دانشمندان بین الملل دنیا
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه ۱۹ نفر از اساتید این دانشگاه در سال قبل جزء یک درصد دانشمندان بین الملل بوده اند، اظهار داشت: برنامه داریم سیاست های افزایش کیفیت مقالات دانشگاه را اجرایی کرده و درصد تولید مقالات بین المللی مشترک افزایش یابد.
وی افزود: سیاست هایی که در حوزه اعطا گرنت پژوهشی و ارتقاء اعضای هیات علمی در دانشگاه تدوین شده در امتداد توسعه کیفی بروندادهای علمی بوده است. نسبت تعداد مقالات با همکاران خارجی در این دانشگاه طی دو سال قبل حدود ۳۰ درصد رشد یافته است.
حسینی تودشکی اظهار داشت: همین طور در حوزه افزایش تولیدات علمی و فناوری برنامه ای از سال قبل اجرایی شده است که طی آن صنعتگران و اساتید دیگر دانشگاه ها بوسیله پژوهشکده های فعال دانشگاه می توانند بعنوان استاد همکار بصورت نیمه وقت در دانشگاه همکاری داشته باشند و کارهای پژوهش و فناوری خودرا تبدیل به مقالات علمی و یا محصولات فناورانه تجاری، کنند.


منبع:

1399/03/12
22:26:55
5.0 / 5
2812
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
BestRoid لینک دوستان بست روید
BestRoid اندروید