۱۰۳۴ روستا به شبكه ملی اطلاعات متصل شدند

۱۰۳۴ روستا به شبكه ملی اطلاعات متصل شدند

بست روید: در مراسم رونمایی از دسترسی 1034 روستا به شبكه ملی اطلاعات كه با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، دو روستای شهنیز از كهگیلویه و بویراحمد و گلانه از كردستان به صورت نمادین و با برقراری تماس تصویری آنلاین به شبكه ملی اطلاعات و اینترنت نسل سه و چهار متصل شدند.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، ۱۰۳۴ روستا در سراسر کشور با تمرکز بر مناطق کمتر برخوردار، به شبکه ملی اطلاعات و شبکه پهن باند ارتباطی متصل شدند. در این مراسم که با حضور محمدجواد آذری جهرمی برگزار شد، دو روستا بعنوان نمونه هایی از ۱۰۳۴ روستا، به شبکه ملی اطلاعات و اینترنت نسل سه و چهار متصل شدند.
بر این اساس، برای تحقق اهداف اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بمنظور تکمیل دسترسی ۱۰۰ درصدی روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور به شبکه ارتباطی تا آخر سال جاری، نزدیک به ۵۰۰ روستا در چارچوب خدمات عمومی ارتباطات و فن آوری اطلاعات (‪USO‬) و بیش از ۵۰۰ روستا با سرمایه گذاری شرکت ایرانسل به شبکه ملی اطلاعات و شبکه پهن باند ارتباطی کشور متصل شدند.
روستاهایی که در چارچوب طرح ‪USO‬ به شبکه ارتباطی متصل شدند، ۴۹۱ روستا، با راه اندازی ۱۴۳ سایت و با سرمایه گذاری ۲۱۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان بودند. در این میان استان های کردستان با ۱۱۴، سیستان و بلوچستان با ۹۱ و خراسان رضوی با ۵۷ روستا بیشترین سهم از این طرح توسعه را دارند. شرکت ایرانسل هم ۵۴۳ روستا را با راه اندازی ۱۶۳ سایت و با سرمایه گذاری مستقیم ۸۹ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومانی به شبکه ارتباطی متصل کرد.
استان های فارس با ۶۸، خراسان رضوی با ۵۹ و کردستان با ۵۷ بیشترین سهم از طرح توسعه ارتباطی شرکت ایرانسل را دارند. بر طبق این گزارش در مراسم امروز در مجموع ۱۰۳۴ روستا با سرمایه ۳۰۴ میلیارد و ۱۵۰ میلیون تومان به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند که استان های کردستان با مجموع ۱۷۱ روستا و سرمایه گذاری ۶۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومانی، سیستان و بلوچستان با مجموع ۱۲۸ روستا و سرمایه گذاری ۲۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی و خراسان رضوی با مجموع ۱۱۶ روستا و سرمایه گذاری ۳۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی، بالای جدول دسترسی به شبکه ارتباطی را در بین استان های کشور به خود اختصاص دادند.
سهم ۲۷ درصدی پهنای باند ملی در ایرانسل
در این مراسم بیژن عباسی آرند، مدیرعامل اپراتور ایرانسل اظهار نمود: ایرانسل بعنوان دومین اپراتور کشور یک شرکت مشترک با سهامدار خارجی و داخلی است که در سال ۱۳۸۴ پروانه اش توسط سازمان تنظیم مقررات ارتباطات صادر شد. این اپراتور هم اکنون با ۸۹ درصد پوشش جمعیتی در کل کشور، ۵۱ میلیون مشترک دارد که ۳۷ میلیون از این تعداد، مشترکان اینترنت همراه هستند. در ایرانسل پهنای باند ملی نسبت به بین الملل، از درصد ۲۷ به ۷۳ برخوردارست.
وی با اشاره به نقش ایرانسل در اقتصاد دیجیتال اظهار داشت: ایرانسل سال قبل سهمی ۱۵ هزار میلیارد تومانی از اقتصاد دیجیتال داشته و ما در تلاشیم از اپراتور دیتا به اپراتور دیجیتال تبدیل شویم. در دوران کرونا نیز تلاش زیادی برای دورکاری حداکثری به ایرانسل انجام شد.
عباسی آرند درباره اتصال روستاها به شبکه اینترنت نیز بیان کرد: هم اکنون ۱۷ هزار و ۹۲۰ روستا به 2G و ۱۴ هزار و ۲۶۵ روستا به 3G و ۸۷۹۶ روستا به 4G متصل هستند. همین طور تا کنون ۲۰۰ سایت در جهت توسعه پوشش روستایی راه اندازی شده و بنا داریم در امتداد اجرای پروژه USO تا آخر سال جاری، ۴۱۰ سایت راه اندازی نماییم.
همچینن باقر صمدی، معاون دیجیتال مدیرعامل ایرانسل در ادامه با اشاره به خدمات ارائه شده توسط ایرانسل اظهار نمود: پلتفرم های تعاملی همچون پلتفرم های آموزشی، خدمات ذخیره سازی ابری جهت نگه داری اسناد داده، پشتیبانی از کسب وکارهای اقتصاد دیجیتال و سرویس خانه هوشمند که راه ورود به IOT در حوزه B2C خواهد بود، همچون خدمات جدید ایرانسل است.
اتصال ۱۰۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار تا اختتام سال
در ادامه این مراسم، محمدجواد آذری جهرمی با اشاره به برنامه ششم توسعه اظهار داشت: در برنامه ششم توسعه دولت و به نمایندگی از آن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف شده بود که تا آخر سال اجرای برنامه ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ملی اطلاعات متصل شوند. این عدد در ابتدای دولت عدد ناچیزی بود و در سال اول برنامه ششم توسعه، حدود ۳۰ درصد شد و امروز به ۹۰ درصد رسیده است. تلاش ما این است که تا آخر سال بالاتر از اهداف برنامه، ۱۰۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار را به شبکه ملی اطلاعات متصل نماییم.
وی با اعلان اینکه امروز با سرمایه گذاری ۳۰۶ میلیارد تومانی که بخش عمده آن توسط دولت و بخش دیگر توسط بخش خصوصی انجام شده، ۱۰۳۴ روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند، اضافه کرد: رسیدن از ۱۰ درصد به ۶۰ درصد اهداف برنامه برای توسعه ارتباطات روستایی کار دشواری نیست چون عمده روستاهای کشور که پرجمعیت هستند در نزدیکی شهرها قرار دارند و برقراری ارتباط برای آنها کار سختی محسوب نمی گردد. اما رسیدن از ۹۰ به ۱۰۰ درصد زحمت دارد. روستاهای باقی مانده عمدتاً در مناطق صعب العبور قرار دارند که برای توسعه روستایی نیازمند جاده، انتقال برق و ایجاد سکو هستند که این مساله بسیار کار پرزحمتی است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اعلان اینکه نتیجه برقراری ارتباط به روستاها، عدالت ارتباطی است که از مصادیق عدالت اجتماعی شمرده می شود، اظهار داشت: در همین پدیده کرونا دیدیم که آموزش چه در مدارس و چه دانشگاه ها به بستر فضای مجازی منتقل شد. اقتصاد در بازار بورس، سهام عدالت، بانکداری مبتنی بر فضای مجازی شد. بخش مهمی از کنترل شیوع ویروس کرونا در اطلاع رسانی هم بر بستر فضای مجازی محقق شد.
تحول دیجیتال در امتداد برقراری عدالت ارتباطی
آذری جهرمی افزود: همه این ها نشان داد که فضای مجازی اهمیت دوچندانی پیداکرده است. در طول این مدت ترافیک ما ۱۵۰ درصد رشد کرد و مجموعاً ۲.۵ برابر شد. اگر بستر شبکه ملی اطلاعات در روستاها فراهم نباشد، وقتی که این همه وابستگی وجود دارد یعنی عدالت وجود ندارند و این تلاشی که مجموعه وزارت ارتباطات برای توسعه خدمات در روستاها می کنند و تلاشی برای برقراری عدالت است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: ما همه این کارها را می نماییم تا تحول دیجیتال را رقم بزنیم که نتایج آن شکوفایی اقتصاد دیجیتال است. تلاش می نماییم با این تحول، شبکه ملی اطلاعات را توسعه دهیم، تلاش می نماییم تا میدان را برای جوانان باز نماییم و ظرفیت اشتغال را برای آنها افزایش دهیم و زندگی مردم را آسان تر نماییم تا شفافیت ایجاد شود و در نتیجه آن، فساد از کشور ما رخت بربندد. کوشش برای تحول دیجیتال و توسعه اقتصاد دیجیتال از این جنبه ها نیز باارزش است.
آذری جهرمی با اعلان اینکه ایرانسل در حرکت به سمت تحول دیجیتال پیشگام بوده است، اظهار داشت: رمز موفقیت ایرانسل این بوده است که فضا را برای جوانان باز کرد و از انحصارگرایی در ارائه خدمات فناوری اطلاعات دوری کرد و میدان را برای همه باز کرد.
وی با ارائه چند پیشنهاد برای ایرانسل، اظهار داشت: پیشنهاد اول این است که ظرف یک ماه با همکاری سکوهای توزیع محتوای کاربر محور، شرایطی را فراهم کنید تا قسمتی از درآمد گردش محتوا در شبکه به تولیدکننده محتوا برسد. لازمه یک جهش بزرگ در تولید محتوا بر بستر پلت فرم های موجود در شبکه ملی اطلاعات حائز اهمیت می باشد. امیدواریم که ایرانسل بعنوان بزرگ ترین اپراتور دیجیتال ایران، بتواند در این یک ماه به پیاده سازی این مکانیزم مهم و ایجاد یک انقلاب در فضای تولید محتوا برسد.
لزوم حفاظت از کودکان در فضای مجازی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: پیشنهاد دوم در رابطه با حفاظت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی است. ایرانسل باید اپراتور حفاظت کننده از حقوق کودکان و نوجوانان در فضای مجازی باشد. از شروع دولت دوازدهم کارهای مهمی برای زیست بوم کودکان و نوجوان انجام شد. از توسعه تبلت و گوشی و سکوهای اختصاصی سازی شده مخصوص کودکان و نرم افزارهای مدیریت والدین. حتی در حوزه محتوا شکایتی از وزارت ارتباطات شد که چرا این وزارتخانه وارد حوزه تولید محتوا شده است.
آذری جهرمی با اعلان اینکه با برگزاری جشنواره کودک آنلاین سعی کردیم که تولید محتوا برای کودکان را تقویت نماییم، اضافه کرد: این تلاش ها هم موجب شد تا زیست بوم مخصوص کودک و نوجوان را در فضای مجازی کشور توسعه دهیم. رسانه ها هم باید به والدین آگاهی رسانی کنند که برای حفاظت از کودکان در فضای مجازی چه تمهیداتی انجام گرفته است. این موضوعی است که باید روی آن کار شود.
ایشان سپس اظهار داشت: تقاضای سوم هم اینکه شما زحمت کشیدید و پروسه دسترسی را برای مردم این روستاها فراهم کردید، به جهت اینکه کام مردم هم شیرین شود، یک بسته افتتاحیه یا عیدانه به مردم این روستاها تقدیم کنید و با ارسال پیامک مردم را باخبر کنید تا از عیدانه این افتتاح و خدمات رایگان بهره مند شوند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اتصال ۱۰۳۴ روستا به شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: این یعنی مردم ۱۰۳۴ روستا می توانند از شبکه شاد استفاده کنند و آموزش شان مستمرتر شود، دانشجویان ساکن در آن مناطق می توانند از خدمات آموزش مجازی استفاده کنند و مردم روستا برای خدمات بانکی و گرفتن یارانه دیگر نیازی نیست مسافت هایی طولانی را پشت سر بگذارند تا به شهر بروند. مردم می توانند دستاوردهای خود مثل صنایع دستی و کشاورزی را به اقصی نقاط کشور به کمک فضای مجازی ارائه نمایند.
آذری جهرمی خاطرنشان داد: این اقدام گام مهمی در توسعه شبکه ملی اطلاعات بود که در هفته های آینده از توسعه زیرساخت های اطلاعاتی آن خبرهای خوبی خواهیم داشت و گامی مهم در حوزه خودکفایی در حوزه نیازمندی های شبکه ملی اطلاعات برخواهیم داشت؛ باتوجه به رفتار و خوی ظالمانه ای که مرتب از طرف دولت آمریکا به صورت یک جانبه بر مردم ایران روا می شود، یک گام محکم و روبه جلو برای خودکفایی بر خواهیم داشت و امیدواریم این پروژه مهم شبکه ملی اطلاعات تا اختتام امسال به دستاوردهای مهمی برسد.منبع:

1399/03/24
14:31:38
5.0 / 5
2829
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید