در دسترسی آزاد به اطلاعات از آخر دوم!

در دسترسی آزاد به اطلاعات از آخر دوم!

به گزارش بست روید مردم استان سمنان پس از ایلام كمترین درخواست را برای دسترسی آزاد به اطلاعات با استفاده از سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات داشته اند.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، استان سمنان با 110 كاربر پس از استان ایلام، كمترین درخواست را برای دسترسی به اطلاعات در میان شهروندان دیگر استان های كشور داشته اند.
سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات سایتی اینترنتی است كه به منظور استفاده تمامی شهروندان برای دسترسی آزادانه به اطلاعات نهادهای دولتی بوجود آمده و شهروندان ایرانی می توانند با عرضه درخواستی، اطلاعات هر كدام از دستگاه های اداری، منوط به اینكه آن اطلاعات، حریم خصوصی افراد را نقض نكند را مطالبه كنند.
مردم در استان های تهران، خراسان رضوی و اصفهان بیشترین درخواست را برای دسترسی به اطلاعات با استفاده از سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات داشته اند.
طبق گزارش دبیرخانه كمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات، استان های تهران با ۵۸۱۶، خراسان رضوی با ۱۲۱۷ و اصفهان با ۱۰۹۸ كاربر، بیشترین ثبت نام كننده را در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات داشته و استان های سمنان با 110 و ایلام با ۷۴ كاربر كمترین درخواست را برای دسترسی به اطلاعات با استفاده از این سامانه داشته است.
باآنكه جمعیت شاخص تعیین كننده ای در این رتبه بندی است اما با عنایت به نفوذ بالای اینترنت در باسوادترین استان كشور، قرارگرفتن در رتبه های بالاتر دور از دسترس مردم استان نیست. در مجموع ۱۶ هزار و ۷۰۵ سازمان از سراسر كشور در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات ثبت نام كرده اند.
مردم می توانند با رجوع به FOIA.IRAN.GOV.IR درخواست های خویش را نسبت به ۵۲۲ دستگاه ثبت كنند.
قانون دسترسی آزاد به اطلاعات، به منظور شفافیت در كار نهادهای حكومتی و امكان نظارت شهروندان و رسانه ها، در سال ۱۳۸۷ در مجلس، تصویب و در سال ۱۳۸۸ برای اجرایی شدن به رئیس جمهور وقت، ابلاغ گردید، اما تدوین آیین نامه اجرایی و ابلاغ آن تا سال ۱۳۹۴ طول كشید تا اینكه سرانجام سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در دولت تدبیر و امید و در تیرماه سال ۱۳۹۶ طی مراسمی، فعالیت خویش را شروع كرد. برپایه این قانون هر فرد ایرانی می تواند به همه اطلاعات طبقه بندی نشده دسترسی داشته باشد.
سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات سایتی اینترنتی است كه دولت ایران به منظور استفاده تمامی شهروندان برای دسترسی آزادانه به اطلاعات نهادهای دولتی بوجود آورده است.
توسط این سامانه اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند درخواست كنند كه اطلاعات به خصوصِ یك نهاد دولتی منتشر شود؛ بعد از آن اطلاعات درخواستی در این سامانه برای عموم منتشر خواهد شد، مگر آن كه آن اطلاعات، حریم خصوصی افراد را نقض كند.
نه تنها نهادهای وابسته به دولت بلكه نهادهای انقلابی، نیروهای مسلح، قوای قضاییه و مقننه و مؤسسات شركت ها، سازمان ها، نهادهای وابسته به آنها و بنیادها و مؤسساتی كه زیر نظر رهبری اداره می گردند و همینطور هر مؤسسه، شركت یا نهادی كه تمام یا بیشتر از ۵۰ درصد سهام آن متعلق به بخشی از حكومت است، هم باید اطلاعاتشان را منتشر كنند. موسسات خصوصی عرضه دهنده خدمات عمومی مانند بانك ها هم شامل این قانون می شوند.

1397/10/03
18:04:55
5.0 / 5
4693
تگهای خبر: اینترنت
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید