دستاورد محققان دانشگاه تهران؛

تشخیص زودهنگام كرونا با دستگاه اندازه گیری اكسیژن در خلط

تشخیص زودهنگام كرونا با دستگاه اندازه گیری اكسیژن در خلط

پژوهشگران دانشگاه تهران موفق به ساخت دستگاهی شدند كه با نمونه خلط بیمار می تواند بیمار مبتلا به كووید19 را تشخیص دهد.به گزارش بست روید به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، محققان ایرانی مقاله ای در مجله Biosensors and Bioelectronics به چاپ رساندند که در آن جزئیات مربوط به ساخت دستگاهی برای تشخیص زودهنگام کرونا با بهره گیری از اندازه گیری میزان گونه های اکسیژن فعال (ROS) در خلط درج شده است.
محمد عبدالاحد محقق آزمایشگاه ادوات نانوبیوالکترونیک دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران اظهار داشت: در این مقاله نشان دادیم که چگونه می توان از گونه های اکسیژن فعال برای تشخیص بیماری های مربوط به ریه استفاده نمود. افزایش گونه های اکسیژن فعال در خلط یکی از شاخص هایی است که می تواند نشان دهنده بیماری کرونا باشد.
وی اضافه کرد: در بیماران کرونایی، حتی زمانی که هنوز علایم بیماری مشخص نشده است، میزان گونه های اکسیژن فعال در خلط بیمار تغییر می کند که این سنسور با بهره گیری از این شاخص می تواند وجود بیماری را مشخص نماید. دلیل افزایش گونه های اکسیژن فعال در خلط را می توان به عملکرد التهابی بدن در مقابل حضور ویروس نسبت داد. همین طور کارهای سلولی نیز در زمان درگیری با ویروس سبب تشکیل گونه های اکسیژن فعال می شوند.
عبدالاحد درباره توسعه این فناوری و تجاری سازی آن اشاره کرد: این پروژه در مرحله تجاری سازی است و تابحال این فناوری روی بیش از ۶۰۰ بیمار در بیمارستان های امام خمینی، بیمارستان لقمان حکیم، بیمارستان امام حسین و نورافشار مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج مثبتی به دست آمده است. هم اکنون این فناوری در شرکتی در حال تجاری سازی است. نتایج آزمون های به دست آمده از این دستگاه برای دریافت مجوزهای لازم به سازمان های مربوطه ارسال شده است.
عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران اشاره کرد: این دستگاه تنها برای تشخیص ویروس کووید ۱۹ نیست، بلکه برای تشخیص بیماری های ریوی قابل استفاده می باشد. بعضی از بیماری ها نظیر آسم و سل نیز می توانند در خلط بیمار تغییراتی ایجاد کنند که با بهره گیری از این دستگاه قابل رهگیری هستند.
وی افزود: این دستگاه می تواند برای تشخیص زودهنگام بیماری کرونا استفاده گردد. در واقع اگر کسی توسط این دستگاه مشکوک به کرونا تشخیص داده شد باید برای تست های تکمیلی اقدام نماید. این دستگاه برای پایش جمعی و عام مناسب می باشد تا افراد کرونایی بی علامت را مشخص نماید.
به گفته عبدالاحد انتشار این مقاله در دومین نشریه مهم در حوزه الکتروشیمی نشان از اهمیت و تاثیرگذاری این فناوری دارد.
به گزارش بست روید به نقل از مهر، دکتر محمد عبدالاحد درجه کارشناسی فیزیک را از دانشگاه علم و صنعت، کارشناسی ارشد فیزیک را از دانشگاه صنعتی شریف و دکترای مهندسی نانوالکترونیک را از دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران دریافت کرده و بعنوان عضو هیئت علمی در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران فعالیت دارد. در ضمن چهار سال قبل وی موفق به ثبت بیش از ۲۰ اختراع در آمریکا و انتشار بیش از ۵۰ مقاله در معتبرترین مجلات علمی دنیا شده که بیشتر آنها به روش های تشخیص سرطان مربوط است.
این مقاله با عنوان Real-time diagnosis of reactive oxygen species (ROS) in fresh sputum by electrochemical tracing; correlation between COVID-۱۹ and viral-induced ROS in lung/respiratory epithelium during this pandemic برای انتشار در مجله Biosens Bioelectron مورد پذیرش قرار گرفته است.

1399/04/23
20:47:56
5.0 / 5
2321
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , صنعت , فناوری
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید