معاونت علمی ریاست جمهوری اعلام كرد؛

بزرگترین سایت هسته ای پرتودهی گاما در كشور افتتاح شد

بزرگترین سایت هسته ای پرتودهی گاما در كشور افتتاح شد

به گزارش بست روید محققان یك شركت دانش بنیان بزرگترین سایت هسته ای پرتودهی گاما را راه اندازی كردند. این طرح به تأمین امنیت غذا، اقدامات درمانی و ذخایر راهبردی و مورد نیاز كشور می انجامد.به گزارش بست روید به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با عنایت به افزایش جمعیت کره زمین، یکی از مهم ترین دغدغه کشورها، تأمین غذای مورد نیاز مردم، انبار و نگه داری صحیح و بدون ضایعات این مواد، افزایش سطح بهداشت عمومی و پیشگیری از بروز عفونت در بدن افرا سالم هستند. این اهداف جز با استفاده از تجهیزات کاملاً استریل محقق نمی گردد.
دنیا برای رسیدن به این هدف مسیر به کارگیری پرتوی گامای ساطع شده از عنصر شیمیایی کبالت ۶۰ را پیش گرفته است. در ایران هم برای اولین بار یک شرکت دانش بنیان با تلاشی فناورانه در سال ۹۰ موفق به تاسیس و راه اندازی بزرگترین سایت هسته ای پرتودهی گاما در منطقه سیستان و بلوچستان شد. این سایت ها از اساسی ترین زیرساخت ها در تحقق بند ۷ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی برای تأمین امنیت غذا و درمان و ایجاد ذخایر راهبردی با افزایش کمی و کیفی تولید به حساب می آیند.
به گفته سیدرضا رفیعی مدیر عامل شرکت دانش بنیان، این شرکت با عقد قرارداد با شرکت های هندوستانی، روسی و مجارستانی و با همت کارشناسان و متخصصان خود، توانسته بعنوان یکی از دارندگان دانش فنی طراحی، ساخت و بهره برداری از سامانه های پرتودهی گاما در بخش خصوصی کشور معرفی شود.
وی افزود: سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، سازمان ایمنی مواد غذایی اروپا، سازمان غذا و داروی آمریکا، آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان بهداشت جهانی بر استفاده از مواد غذایی پرتو دیده تاکید دارند و قوانین مختلفی برای پیشگیری از واردات محصولات آغشته به سموم شیمیایی چون متیل بروماید و اتیلن اکساید وضع کرده اند.
این فعال دانش بنیانی همینطور اظهار داشت: این قوانین سخت گیرانه سبب شده که صادرات محصولات باغی، کشاورزی، غذایی و پزشکی کشور با مشکل مواجه شود. بنابراین وجود این سایت کمک بزرگی به صادرکنندگان است تا محصولات خویش را به صورت استانداردشده به دیگر کشورها ارسال نمایند.
وی با اشاره به اینکه محصولات و خدمات این شرکت در کاهش واردات و پیشگیری از ارزبری هم موثر است، اظهار داشت: مثلاً افزایش ماندگاری محصولاتی مانند پیاز و سپس فرآوری تولید پودر پیاز به بالا رفتن تولید این محصول استراتژیک و عدم واردات آن به کشور منجر گردیده است.
رفیعی تصریح کرد: در این طرح، ۳۰ نفر از جوانان متخصص کشور فعالیت می نمایند و با افزایش ظرفیت و بهره برداری از آزمایشگاه های این شرکت، تعداد متخصصان شاغل در این شرکت افزایش می یابد.


منبع:

1399/04/24
14:02:19
5.0 / 5
2243
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید