رئیس جهاد دانشگاهی خبر داد

داروی گیاهی ترك اعتیاد ساخته شد

داروی گیاهی ترك اعتیاد ساخته شد

به گزارش بست روید رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به دستاوردهای این نهاد اظهار داشت: یكی از دستاوردهای محققان جهاددانشگاهی تولید داروی گیاهی ترك اعتیاد بوده كه آماده ورود به بازار است.به گزارش بست روید به نقل از مهر، دکتر حمیدرضا طیبی امروز در نشستی خبری به مناسبت سالگرد جهاد دانشگاهی ضمن تبریک اعیاد قربان، غدیر و روز خبرنگار در ارتباطی آنلاین در مورد دستاوردهای چهل ساله این نهاد سخنرانی کرد.
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به مهم ترین مأموریت های جهاد دانشگاهی در ۴۰ سال فعالیت اظهار داشت: اثبات توان کشور در رسیدن به پیشرفت و توسعه با فعالیتهای شاخص علمی و فناوری، ساختارسازی های فرهنگی و آموزشی همچون اهداف جهاد دانشگاهی به حساب می آید.
وی با اشاره به دیگر مأموریت های جهاد دانشگاهی اظهار داشت: ایجاد خودباوری در مردم، ترویج فرهنگ و مدیریت جهادی و کارآمدی، تأمین بعضی از نیازهای جامعه و صنعت در حوزه های مختلف از دیگر اهداف جهاد دانشگاهی به حساب می آید.
طیبی با تاکید بر اینکه فکر می کنم تابحال در جهاد به وظایف خود به خوبی عمل کرده ایم، تصریح کرد: فعالیتهای جهاد دانشگاهی در زمینه به نتیجه رسیدن دستاوردهای فناورانه تا آخر سال قبل گواه بر این مورد است.
وی با اشاره به اینکه کل پروژه های فناورانه جهاد دانشگاهی تا سال ۹۸ برابر با ۱۳ هزار و ۴۷۳ پروژه بوده است، بیان نمود: از این تعداد بیشتر از ۴ هزار پروژه مربوط به تولید فناوری و علوم انسانی بوده و بیشتر از ۸ هزار پروژه در زمینه تولید و استفاده از فناوری بوده است.
طیبی با اشاره به بعضی از دستاوردهای جهاد دانشگاهی اظهار داشت: تولید داروهای گیاهی، ساخت فرستنده های رادیویی، مبدل های صنعتی، کنترل دور موتور، غبارگیرهای صنعتی، الکتروفیلتر، بگ فیلتر، برج خنک کن و … بعضی از دستاوردهای ۴۰ ساله جهاد دانشگاهی بوده اند.
تولید داروی گیاهی ترک اعتیاد
طیبی یکی از موضوعاتی که توسط محققان جهاد دانشگاهی مطرح بوده تولید داروی گیاهی ترک اعتیاد است، بیان نمود: مجوزهای تولید داروی گیاهی ترک اعتیاد دریافت شده و آماده تولید است که در صدد بودیم آنرا رونمایی نماییم که به خاطر شرایط کرونا انجام نشد.
وی با اشاره به قراردادهایی با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در زمینه طراحی موتورهای درون چاهی اظهار داشت: این قرار دادها در خصوص ساخت پمپ هایی است که می تواند از عمق ۲-۳ هزار متری زمین نفت را پمپاژ کند؛ این طرح در حال پیشرفت است.
وی در مورد هوشمندسازی گلخانه ها هم اظهار داشت: یکی از اهدافی که محققان جهاد دانشگاهی در صدد هستند آنرا اجرایی کنند ساخت گلخانه های هوشمند است؛ به علت شرایط کشور لازم است که در زمینه ساخت این گلخانه ها ورود پیدا نماییم و صاحب دانش شویم. این پروژه بزودی توسط محققان جهاد به نتیجه می رسد.
تولید مکملهای غذایی و انرژی زای ورزشکاران
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه تفاهم نامه ای با وزیر ورزش در جهت تولید محصولات مکمل غذایی منعقد کردیم، بیان نمود: بنا داریم به واسطه دانش محققان جهاد دانشگاهی، مکمل های غذایی مورد نیاز ورزشکاران را بومی سازی و تولید کنیم؛ این محصولات غذایی پرانرژی مورد نیاز است که برای بدنسازی استفاده می شود.
وی اضافه کرد: در چارچوب این تفاهم نامه تولید ۴محصول پرمصرف مکمل غذایی و مواد انرژی زا در دستور کار محققان جهاد دانشگاهی است.
طیبی تصریح کرد: همینطور قراردادی با سازمان اوقاف و خیریه در زمینه تولید جنین های مرغوب با هدف اصلاح نژاد دام سنگین منعقد کرده ایم.
ادامه کسب دانش فنی در زمینه دستاوردهای نفتی
طیبی در ادامه اضافه کرد: ادامه کسب دانش فنی مدلهای مختلف مته های حفاری سه دنده ای و تحویل نخستین سری مته های تولیدی از دیگر قراردادهایی بود که بین محققان جهاد و وزارت نفت منعقد شده است.
به گفته رئیس جهاد دانشگاهی، رونمایی و تحویل دکل دوم نفت طراحی و ساخته شده توسط جهاد دانشگاهی واحد علم و صنعت، عقد قرارداد طراحی و ساخت یک واحد ۵۰ هزار بشکه ای تولید نفت به روش اسکیدموانتد و … از دیگر دستاوردهای جهاد دانشگاهی است که در حال ساخت هستند.
وی در مورد تعداد کتب تألیف شده از جانب محققان جهاد دانشگاهی عنوان کرد: تابحال ۱۲۱۹ مقاله توسط محققان جهادی تألیف و ترجمه شده است؛ همینطور تعداد ۴۶۰۸ مقاله خارجی و ۳۸۵۴ مقاله در مجلات داخلی توسط جهادی ها به چاپ رسیده است.
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه در جهاد دانشگاهی ۱۳۲ گروه پژوهشی و ۱۲۰ مرکز خدمات تخصصی وجود دارد، اظهار داشت: این ساختار پژوهشی و فناورانه جهاد دانشگاهی در چارچوب پژوهشکده های مستقل، پژوهشگاه ها و واحدهای استانی فعالیت می نمایند.
طیبی با اشاره به اینکه سه پارک علم و فناوری توسط جهاد تابحال بوجود آمده است، اضافه کرد: همینطور جهاد دانشگاهی ۲۴ مرکز رشد را بوجود آورده است.
وی با اشاره به تعداد واحدهای فناور مستقر در مراکز رشد در رابطه با جهاد دانشگاهی اظهار داشت: تعداد ۵۱۷ واحد فناور و ۴۳ واحد پیش رشد مربوط به جهاد در زمینه های مختلف فناوری فعالیت می نمایند.
رئیس جهاد دانشگاهی در مورد پارک علوم و فناوری های نرم و صنایع فرهنگی جهاد دانشگاهی بیان نمود: در این پارک صنایع دستی، موسیقی، رسانه، گردشگری، مد و پوشاک، سینما و تئاتر، سرگرمی های علمی، آموزشی و تفریحی مد نظر قرار گرفته است.
طیبی با اشاره به افتخارات جهاد دانشگاهی طی ۴۰ سال گذشته اظهار داشت: تابحال ۲۷ جایزه جشنواره خوارزمی، ۲۲ جایزه جشنواره علوم پزشکی رازی، ۶جایزه جشنواره جوان خوارزمی، بیشتر از ۱۰۰ جایزه جشنواره های ملی، جایزه سال ۲۰۱۹ آکادمی جهانی علوم TWAS در رشته زیست شناسی، دریافت جایزه بین المللی یونسکو در سال ۲۰۱۴ توسط محققان جهاد دانشگاهی دریافت شده است.
وی با اشاره به اینکه کسب رتبه های اول کشوری توسط پژوهشکده بیوتکنولوژی تولیدمثل پژوهشگاه ابن سینا و دریافت گرید رتبه عالی در سطح بین المللی از جانب کمیته ارزشیابی کیفی وزارت بهداشت در سال ۹۸، از دیگر افتخارات جهاد دانشگاهی به حساب می آید، اضافه کرد: همینطور انتخاب دکتر حسین بهاروند بعنوان پژوهشگر برتر جهان اسلام از پژوهشگاه رویان در جایزه مصطفی (ص) جزو افتخارات جهاد دانشگاهی بوده است.
رونمایی از موتور درون چاهی حفاری نفت
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به فناوری های شاخص در دست قرارداد بین محققان جهاد و صنایع مختلف اظهار داشت: تولید فولادهای کرایوژنیک، طراحی و اصلاح سیستم جمع آوری و تصفیه گاز کوره های قوس الکتریک، همکاری در زمینه تولید الکترودهای گرافیتی، طراحی و ساخت موتورهای درون چاهی نفت، قراردادهای اصلاح نژاد دام، ساخت دکل های تعمیراتی صنعت نفت، تولید کیت کرونا و ساخت گلخانه های هوشمند، همچون فناوری هایی هستند که در حال ساخت بوده و بزودی توسط محققان جهاد دانشگاهی به تولید می رسند.
طیبی با اشاره به رونمایی موتور درون چاهی حفاری نفت که ساخته دست محققان جهاد است، اظهار نمود: این فناوری هم در انتها پاییز رونمایی می شود.
وی در مورد برنامه رونمایی کسب دانش فنی و طراحی الکترو موتور و مبدل های فرکانسی آسانسورهای بدون گیربکس اظهار داشت: قرار بود در روزهای سالگرد کرونا، این محصول هم رونمایی شود اما به تعویق افتاد.
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به محصول دیگری که رونمایی آن به علت شرایط انتشار کرونا به تأخیر افتاده است، بیان نمود: همینطور قرار بود از سامانه بستری ناوبری باند فرودگاهی هم به مناسبت سالگرد جهاد دانشگاهی رونمایی نماییم که آن هم به تعویق افتاد.
ساخت تجهیز تست بالگرد هلیکوپتر
طیبی با اشاره به فعالیتهای محققان جهاد در زمینه صنایع دفاعی اظهار داشت: محققان توانایی زیادی در زمینه تولید محصولات در صنایع دفاعی دارند که یکی از آنها ساخت تجهیزات تست گیربکس اصلی بالگرد هلیکوپتر است.
وی اضافه کرد: این تجهیز به قدرت سه مگاوات و با قدرت ۱۵هزار دور در دقیقه در حال ساخت توسط محققان جهاد دانشگاهی است.
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به انعقاد قرارداد با یک تولیدکننده خودرو اظهار داشت: در جریان این قرارداد، بنا داریم دانش فنی تولید کاتالیست خودرو، الکترونیک خودرو، سیستم اتصال هوشمند خودرو، مخازن کامپوزیتی، سیستم تست تصادف و... خودرو را طراحی نماییم.
بهره برداری از ۳۱ طرح فناورانه تا ۲ سال دیگر
طیبی اظهار داشت: در دیدار با مقام معظم رهبری در سال ۹۷ در مورد توانمندی های محققان جهاد دانشگاهی در زمینه تولید فناوری های پیشرفته و فرصت سوزی ۳ تا ۱۲ساله صحبت هایی کردیم که نتیجه آن ایجاد ۳۱ پروژه فناورانه بود که در این حوزه با حمایت مقام معظم رهبری، دولت و مجلس، قسط اول بودجه را در مرداد ماه، دریافت و کار را به صورت جدی آغاز کردیم.
وی افزود: امیدوار هستیم که تعدادی از این تکنولوژی ها در انتهای سال ۹۹ و مابقی در انتها ۱۴۰۰ به بهره برداری برسند.
رئیس جهاد دانشگاهی تاکید کرد: با تولید این فناوری ها، جهاد دانشگاهی نقش برجسته ای در حل نیازهای فناورانه کشور خواهد داشت.
فعالیت محققان جهاد در زمینه تولیدات در رابطه با کرونا
طیبی در مورد فعالیتهای جهاد دانشگاهی در زمینه کرونا اظهار داشت: از آغاز شروع اپیدمی کرونا، تولید کیت، پروژه سلول درمانی با بافت های صدمه دیده ریه، استفاده از ظرفیت های رسانه ای جهاد، تولید واکسن، تولید مواد ضدعفونی کننده و تولید البسه کادر پزشکی توسط محققان جهاد در پیش گرفته شد که البته پروژه تولید واکسن به نتیجه نرسید.
وی درباره مابقی فعالیتهای جهاد دانشگاهی در زمینه سلول درمانی اضافه کرد: ایجاد بیمارستان سلول درمانی و ایجاد مرکز پژوهشی و درمانی سرطان پستان، همچون برنامه های ما در جهاد دانشگاهی است که در این راه احتیاج به بودجه داریم.
ضرورت ایجاد مراکز تحقیقاتی تخصصی در صنایع کوچک و متوسط
رئیس جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه ما در کشور مشکلی در زمینه تولیدات علمی و توسعه فناوری داریم، اظهار داشت: باید در زمان مناسب به تولید فناوری و توسعه علمی بپردازیم و نگاه جامعی به تولید فناوری های مورد نیاز در کشور داشته باشیم.
طیبی افزود: در گذشته بیشتر توجه به تولید فناوری در زمینه تولید تجهیزات و مواد اولیه می شد اما ما از فناوری های پایه غفلت کرده ایم.
وی با اشاره به اینکه تولید علم و توسعه فناوری برای کاربرد، حل مشکلات و حفظ رقابت اقتصادی در کشور لازم و ضروری می باشد، اظهار داشت: در هر کجا که لزوم توسعه و عرضه سریع خدمات وجود دارد، باید دانش طراحی و تجهیزات را داشته باشیم اما ما از خارج وارد می نماییم که نباید این گونه باشد.
رئیس جهاد دانشگاهی با تاکید بر اصلاح ساختار بنگاه ها در کشور بیان نمود: فعالیت این بنگاه های اقتصادی باید به سمت بخش خصوصی برود؛ بنگاه های بزرگ اقتصادی ما شبه دولتی یا خصوصی ـ دولتی هستند.
طیبی افزود: باید سوبسیدها به بنگاه هایی داده شود که دارای مراکز تحقیق و توسعه بوده و بتوانند به صورت مشخص فناوری های خویش را ارتقا دهند.
وی با تاکید بر اینکه می بایست برای توسعه فناوری در صنایع کوچک و متوسط، مراکز تحقیقاتی ایجاد نماییم، اظهار داشت: جهاد دانشگاهی پتانسیل ایجاد این مراکز تحقیقاتی در صنایع کوچک و متوسط را دارد.
رئیس جهاد دانشگاهی در مورد سیاستگذاری توسعه اقتصاد دانش بنیان اظهار داشت: باید سیاستگذاری توسعه اقتصاد دانش بنیان، یک مرکز فرماندهی داشته باشد؛ کشورهای اخیر توسعه یافته این مرکز را در خارج از بدنه اجرایی و با حضور اکثریت نخبگان بوجود آورده اند.
وی تاکید کرد: ما احتیاج به وفاق ملی در تأمین مصالح ملی کشور داریم؛ همانطور که رهبر انقلاب در سخنرانی اخیر خود فرمودند «ما احتیاج به تمرکز نیروها در مقابل دشمنی ها، ساخت و توسعه کشورمان داریم».
طیبی با تاکید بر اینکه می بایست مدیران در جریان های سیاسی جابجا نشوند، اظهار داشت: داشتن شاخص برای انتخاب مدیران اجرایی بر مبنای اهداف توسعه ای همچون اهداف ضروری برای پیشرفت کشور به حساب می آید.
رئیس جهاد دانشگاهی در مورد بودجه پژوهشی اظهار داشت: بر مبنای پیگیری های بی وقفه جهاد دانشگاهی توانستیم تابحال ۱۰ تا ۱۵ درصد بودجه پژوهشی را دریافت کنیم؛ ما باید چنین بودجه هایی داشته باشیم چونکه تنها بودجه جهاد دانشگاهی پاسخگوی اجرای برخی از برنامه ریزی ها نیست.
اصلاح جدی اختصاص بودجه های پژوهشی
وی با تاکید بر لزوم اصلاح جدی در زمینه اختصاص بودجه پژوهشی اظهار نمود: اگر ما همچنان با این نظام ملی نوآوری پیش برویم، بعید می دانم که نتیجه ویژه ای در پروژه های فناورانه داشته باشیم چونکه محدودیت منابع به شدت شرایط موازی کاری را فراهم آورده است.
طیبی با تاکید بر اینکه وزارتخانه های علوم و بهداشت تلاش دارند که این مشکلات برطرف شود، اظهار داشت: تلاش ما هم این است که بعد از اصلاح نظام ملی نوآوری، بر توسعه علمی و فناوری تاکید داشته باشیم. اگر این گونه نباشد، تنها شاهد افزایش تعداد مقالات غیرکاربردی خواهیم بود؛ ازاین رو لازم است که چنین ساختاری اصلاح گردد.
رئیس جهاد دانشگاهی در مورد ارتباط صنعت با جهاد دانشگاهی اضافه کرد: یکی از اهداف اولیه ما تولید فناوری های مورد نیاز صنعت و جامعه است که این اقدام احتیاج به بودجه دارد.


منبع:

1399/05/13
22:08:25
5.0 / 5
2094
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید