مهندسی ژنتیك طعم گوجه فرنگی را تند می كند

مهندسی ژنتیك طعم گوجه فرنگی را تند می كند

به گزارش بست روید محققان با مهندسی ژنتیك توانسته اند عامل اصلی طعم تند فلفل را در گوجه فرنگی تولید كنند. بدین سان گوجه فرنگی هایی تولید كردند كه طعم تندی دارند.به گزارش بست روید به نقل از ایندپندنت، طبق تحقیقات جدید بزودی می توان با مهندسی ژنتیك گوجه فرنگی هایی تولید كرد كه طعم تند دارند!
دانشمندان معتقدند با دستكاری ژن های گوجه فرنگی می توان «كپسایكوئید» تولید كرد. این ماده عامل اصلی طعم تند فلفل چیلی بشمار می رود.
محققان دانشگاه فدرال Vicosa در برزیل این تحقیق را انجام داده اند. «آگوستین زوگون» مولف ارشد این تحقیق می گوید: با مهندسی ژنتیك «كپسایكوئید» می توان گوجه فرنگی حاوی این ماده را راحت تر تولید كرد. چنین محصولی قابلیت های مختلفی دارد.
هدف این اصلاحات ژنتیك عرضه گوجه فرنگی های تند به سوپرماركت ها نیست بلكه تولید «كپسایكوئید» به شیوه راحت و در مقیاس انبوه است.
این ماده تند علاوه برمغذی بودن، آنتی بیوتیك های فراوانی دارد و در محصولات مختلف از داروهای مسكن تا اسپری فلفل به كار می رود. جالب آنكه فلفل های چیلی و گوجه فرنگی از یك خانواده هستند.
محققان با بررسی توالی ژنوم گوجه فرنگی متوجه شدند هنوز هم ژن های مورد نیاز برای تولید«كپسایكوئید» در آن وجود دارد اما قدرت فعال كردن ژن ها را نداشتند.
زوگون در این باره می گوید: در فرضیه با استفاده از این ژن ها می توان كپسایكوئید در گوجه فرنگی تولید كرد. از آنجائیكه اطلاعات كافی درباره مسیر این ماده در گوجه فرنگی نداریم مجبور شدیم از روش های جایگزین استفاده نماییم.
یكی از این روش های جایگزین، فعال كردن ژن ها است. اما باید منتظر می ماندیم تا ببینیم چه تركیباتی تولید می گردد. ما از این روش و روش های دیگر استفاده كردیم.

1397/10/18
14:13:18
5.0 / 5
4554
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید