تبلت دانش آموزی تا چند ماه دیگر تولید می شود

تبلت دانش آموزی تا چند ماه دیگر تولید می شود

به گزارش بست روید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از سنجش زیرساخت اینترنت كشور توسط شبكه شاد بعنوان اصلی ترین شبكه ای كه تابحال این كار را انجام داده است و تولید تبلت دانش آموزی تا چند ماه دیگر اطلاع داد.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا از روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، بامداد امروز محمدجوادآذری جهرمی در هشتمین برنامه از سلسله برنامه های گفت و گو بر محور تحول و بهبود یادگیری که با حضور وزیر آموزش و پرورش، ۳۱ مدیرکل استانی و بیشتر از ۷۵۰ رئیس اداره آموزش و پرورش سراسر کشور که به صورت ویدئوکنفرانس و در بستر شبکه شاد برگزار شد، بعد از استماع سخنان برخی از مدیران کل و با تبریک حلول ماه ربیع الاول، اظهار نمود: بر اثر شیوع ویروس کرونا، شرایطی در دنیا پیش آمد و سبک های زندگی به شدت تحت تأثیر قرار گرفت.
وی ادامه داد: یکی از حوزه هایی که تحت تأثیر قرار گرفت بخش آموزش کشورها است که خیلی از کشورها آمادگی لازم را برای مواجهه با این پدیده را نداشتند. آموزش و پرورش تلاشهای زیاد و ارزشمندی را در چند ماهه اخیر انجام داد و در استمرار آموزش دانش آموزان شاهد مجاهدت همه کادر آموزش و پرورش کشور بودیم و در این شرایط سخت معلمان صحنه های بزرگی از ایثار و فداکاری خود خلق کردند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره خدمات معلمان در دوران کرونا، خاطرنشان کرد: فرهنگیان همواره جزو طبقه پیشتاز جامعه هستند و مجاهدت هایشان از سایر نهادها کمتر نیست و باید این مجاهدت های فرهنگیان در روزهای کرونا مستندسازی و در تاریخ ثبت گردد.
آذری جهرمی با گلایه از شایعه مجانی نبودن اینترنت شاد و سانسور شدن سخنانش در رسانه ملی اضافه کرد: اتفاقات خوبی در شبکه شاد افتاد و ظرفیت سازی خوبی انجام شد، هیچ پلتفرمی در کشور همانند شبکه شاد زیر باراینترنتی نبوده و حتی این تعداد مخاطب هم نداشته است اما اشکالاتی هم دارد ازاین رو همه باید برای رفعش مشکلات شبکه شاد تلاش نماییم.
وی افزود: یکی از اشکالات شبکه شاد، عدم دسترسی سه ونیم میلیون دانش آموز به این شبکه است و این مورد برای آینده کشور خوب نیست؛ ازاین رو همه تلاشمان را می نماییم تا این آمار کاهش پیدا کند.

سنجش زیرساخت اینترنت کشور از راه شبکه شاد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه امروز همه کشور تحت پوشش نسل سوم اینترنت قرار دارد و روستاهای بالای۲۰ خانوار هم به این شبکه متصل هستند، اظهار نمود: آموزش های مجازی که از راه شبکه شاد عرضه می شود، نخستین شبکه ای بود که زیرساخت شبکه اینترنت ما را به شکل جدی محک زد.
آذری جهرمی با اشاره به تفاهم نامه هوشمندسازی مدارس که در گذشته بین دو وزارتخانه منعقد شده است، تصریح کرد: در هوشمندسازی مدارس، تجهیز مدارس بر عهده آموزش و پرورش و عرضه زیرساخت ها بر عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است. تابحال هوشمندسازی ۶۷ هزار مدرسه انجام شده و در فاز بعد بیشتر مدارس را به فیبر نوری مجهز می کنیم؛ البته این کار در در روستاها زمان بر است.
وی ادامه داد: در بحث خدمات اپلیکشن ها در آموزش و پرورش کارهای خوبی انجام شده است و استارت آپ هایی خدمات صوتی، تصویری و دیجیتالی خوبی عرضه کرده اند اما این مورد نیازمند سیاست گذاری از جانب آموزش و پرورش است.

تولید تبلت دانش آموزی ساخت داخل از چند ماه دیگر
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه استارت آپ ها ظرفیت خوبی دارند و می توانند در بخش های مختلف کمک کنند، اظهار نمود: از شرکت ها حمایت کردیم و ظرف چند ماه آینده می توانند تبلت ارزان قیمت تولید و در اختیار دانش آموزان قرار دهند که قیمت این تبلت ها حدود دو تا سه میلیون تومان خواهد بود اما این قیمت هم برای برخی خانواده ها دشوار است و باید در این حوزه چاره ای اندیشید.
آذری جهرمی داد: با برخی از نهادهای حمایتی همچون بهزیستی، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرای فرمان حضرت امام ره، بنیاد برکت و... هماهنگ کردیم و مقرر شد تا بخشی از تبلت مورد نیاز دانش آموزان مناطق محروم را تهیه کنند.

یارانه اینترنت رایگان؛ روزی ۳ میلیارد تومان
وی خاطرنشان کرد: روزانه سه میلیارد تومان یارانه بابت اینترنت مجانی به آموزش و پرورش از سوی دولت پرداخت می شود، بیشتر از ۱ میلیون و۶۰۰ هزار نفر در زمان اوج مصرف از اینترنت مجانی استفاده می نمایند و هشت و نیم میلیون نفر روزانه از اینترنت مجانی استفاده می نمایند. اینترنت مجانی را برای همه دانش آموزان و معلمان رسمی و غیررسمی عرضه دادیم، نیاز هر یک از کاربران در ماه حدود ۷ گیگابایت است اما حدود۲۰ گیگابایت برای هر معلم طی سه ماه عرضه دادیم.
عضو کابینه تدبیر و امید با اشاره به افزایش سرورها و ظرفیت های اینترنتی، اظهار نمود: در چهار قطب کشور باید سرورها را توزیع نماییم و احتیاج به استقرار سرورها درهمه استان ها نیست؛ اما پیشبینی می نماییم آذرماه بارترافیکی سنگینی در شبکه اینترنت کشور داشته باشیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برگزاری جلسه با مسئولین شبکه شاد اطلاع داد و اضافه کرد: امیدواریم با تلاشی که انجام می شود این اپلیکشن خدمات را به صورت مناسب و مورد رضایت خانواده ها و جامعه فرهنگیان عرضه نماید. بر مبنای برنامه ششم توسعه موظفیم اینترنت مدارس شهرهای زیر۲۰ هزار نفر را مجانی نماییم اما امروزه اینترنت همه مدارس را مجانی کردیم.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه دانش بیشتر دانش آموزان نسبت به فضای مجازی در مقایسه با والدین شان یکی از اشکالات و موانع در راه کنترل دانش آموزان توسط والدین است، اظهار نمود: همواره تلاش می کردیم گوشی وارد مدرسه نشود چون از صدمه های آن آگاه بودیم اما امروز مدرسه وارد گوشی شده است و ناچار به استفاده دانش آموزان از گوشی تلفن همراه هستیم. ازاین رو باید دوره های آموزش مهارت برای کنترل حضور کودکان درفضای مجازی عرضه شود.
وی از تدوین نحوه کنترل والدین و معلمان در اینترنت خبرداد و اضافه کرد: باید دانش نسل قبل را افزایش دهیم و افزایش توانمندی خانواده ها در استفاده از فضای مجازی باید در دستور کار باشد و می توان ساختار جدید بعنوان معاونت آموزش مجازی در وزارت آموزش و پرورش پیش بینی نمود که مشترکا و از جانب دو وزارتخانه تاسیس این معاونت را از رئیس جمهوری درخواست کردیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در کنار آموزش و پرورش است اما زحمت اصلی برعهده فرهنگیان است و برای رفع مشکلات شبکه شاد تلاش می نماییم تا بهترین محتوا آموزشی در اختیار دانش آموزان در همه مناطق کشور قراردهیم تا عدالت آموزشی محقق شود.
آذری جهرمی در بخش پایانی سخنانش اظهار داشت: با پیشنهاد وزیر آموزش و پرورش در مورد افزایش استارت آپ ها در حوزه تعلیم و تربیت، آموزش معلمان و خانواده ها و ایجاد هنرستان های فناوری اطلاعات و موافقم و نماینده ای برای این مورد تعیین و تفاهم نامه ای امضا خواهیم کرد.1399/07/29
00:39:02
5.0 / 5
1583
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
BestRoid اندروید