ریسك فروش الزامی اینستاگرام و واتساپ برای فیسبوك جدی شد

ریسك فروش الزامی اینستاگرام و واتساپ برای فیسبوك جدی شد

به دنبال تنظیم شکایتها توسط کمیسیون تجارت فدرال آمریکا و ایالتهای آمریکایی مقابل فیسبوک، این شرکت شبکه اجتماعی ممکنست مجبور شود واتساپ و اینستاگرام را که داراییهای ارزشمندش هستند به فروش بگذارد.به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، گفته می شود فیسبوک از استراژی "خرید یا مدفون کردن" برای مهار رقیبانش و کوچک نگه داشتن آنها استفاده می نماید. با شکایتهای دوگانه ای که روز چهارشنبه مقابل فیسبوک تنظیم شد، این شرکت دومین غول فناوری است که با چالش حقوقی بزرگی روبرو می شود. وزارت دادگستری آمریکا در اکتبر شرکت گوگل که زیرمجموعه آلفابت است را متهم کرد از قدرت بازارش برای مغلوب کردن رقیبان استفاده می نماید.

این شکایتها نشان میدهد که میان سیاستمداران آمریکایی درباره مسئول شناختن غولهای فناوری برای شیوه های تجاری مورد استفاده شان توافق نظر وجود دارد و یکی از موارد نادر توافق بین دولت ترامپ و دموکراتهاست که بعضی از آنها خواهان تجزیه گوگل و فیسبوک شده اند.

در شکایتهایی که روز چهارشنبه مقابل فیسبوک تنظیم شد، این شرکت متهم شده است رقیبانش را خریداری می کند و روی خریدهای قبلی اپلیکیشن اینستاگرام به ارزش یک میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ و برنامه پیام رسان واتساپ به ارزش ۱۹ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ متمرکز شده است.

رگولاتورهای فدرال و ایالتی می گوید این خریدها باید لغو شوند که به منزله یک چالش حقوقی طولانی برای قراردادهایی است که سالها پیش مورد موافقت کمیسیون تجارت فدرال قرار گرفته بودند.

لتیشیا جیمز، دادستان کل نیویورک به نمایندگی از ۴۶ ایالت آمریکا اعلام نمود حدود یک دهه است که فیسبوک از نفوذ و انحصارش برای له کردن رقیبان کوچکتر و جلوگیری از رقابت آنها بهره برده است. این شرکت رقیبانش را قبل از این که نفوذ فیسبوک را تهدید کنند، خریداری می کند.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک در یک پلت فرم گفت و گوی داخلی به کارمندانش اعلام نمود انتظار ندارد این شکایتها روی تیمهای فردی یا مسئولیتها در این شرکت تاثیری داشته باشند.

بر اساس گزارش رویترز، این شکایتها در مقایسه با شکایتی که در سال ۱۹۹۸ مقابل مایکروسافت انجام گرفت، بزرگترین پرونده های ضد انحصارطلبی در یک نسل گذشته هستند. دولت فدرال پرونده شکایت مقابل مایکروسافت را حل و فصل کرد اما سالها مبارزه دادگاهی و تفحصهای گسترده مانع از اعمال نفوذ مایکروسافت مقابل رقیبانش شد و عامل هموار شدن زمینه برای رشد انفجاری اینترنت شناخته شد.

ارزش سهام فیسبوک بعد از انتشار خبر تنظیم شکایت نهادهای دولتی آمریکا مقابل این شرکت، حداکثر سه درصد سقوط کرد و در نهایت شب گذشته با ۱.۹ درصد کاهش بسته شد.
1399/09/21
13:03:41
5.0 / 5
1148
تگهای خبر: اینترنت , شركت , فروش , فناوری
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
BestRoid اندروید