با هدف كاهش انتشار دی اكسید كربن؛

راكتورهای هسته ای برای تولید سوخت هیدروژنی افتتاح شد

راكتورهای هسته ای برای تولید سوخت هیدروژنی افتتاح شد

بست روید: یک شرکت تجاری از راه اندازی راکتورهای کوچک هسته ای آگاهی داد که می توانند روزانه 50 تن سوخت هیدروژنی تولید کنند.به گزارش بست روید به نقل از نیواطلس، شرکت نیواسکیل که در زمینه تامین منابع انرژی تجدید پذیر فعالیت می کند، اعلام نموده که با راه اندازی نیروگاه های هسته ای جدید موسوم به ان پی ام، امکان استحصال هیدروژن از آب تا ۲۰ درصد نسبت به نیروگاه های قبلی افزایش می یابد.
بسیاری از کشورهای جهان با هدف کاهش مصرف سوخت های فسیلی و حفاظت از محیط زیست استفاده از سوخت های پاک مانند سوخت های هیدروژنی را در دستور کار خود قرار داده اند. استفاده از سوخت های هیدروژنی بجای باتری های لیتیومی انتظار برای شارژ باتری ها را از بین می برد و برد خودرو ها و مدت زمان استفاده از محصولات مبتنی بر منابع انرژی پاک را بیشتر می کند.
مشکل سوخت هیدروژنی آنست که به شکل ذخایر قابل انعطاف و مشابه با گاز طبیعی در دسترس نیست و برای استخراج آن از مولکول های پیچیده باید انرژی زیادی مصرف شود. در حقیقت ۹۵ درصد از هیدروژن تولید شده در جهان هم اکنون بطور مستقیم از سوخت های فسیلی به دست می آید و این کار مستلزم ترکیب بخار و گاز متان با فشار بالا و با بهره گیری از کاتالیست نیکل است. با این کار علاوه بر هیدروژن، مونوکسیدکربن و مقدار کمی دی اکسید کربن نیز تولید می شود که محیط زیست را آلوده می کنند.
برای غلبه بر این چالش، از راکتور هسته ای ۲۵۰ مگاواتی برای تولید هیدروژن بوسیله گرم کردن و در نهایت جدا کردن مولکول های آب استفاده شده است. راه اندازی این راکتورهای هسته ای پیچیدگی خاصی ندارد و در آنها بخار بسیار گرم در معرض جریان برق قرار می گیرد. در راکتورهای مذکور آب تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد گرما داده می شود و سپس بخار تولید شده هم تا ۸۶۰ درجه سانتیگراد گرم می شود. برای این کار از توان راکتورهای هسته ای استفاده می شود.
از این طریق می توان هیدروژن و اکسیژن آب را از یکدیگر جدا کرد. استفاده از این روش با بهره گیری از راکتورهای هسته ای کوچک کم هزینه و رقابتی است. برمبنای برآورد نیواسکیل یک راکتور کوچک هسته ای تولید سوخت هیدروژنی می تواند هر سال میزان انتشار گاز دی اکسید کربن را تا ۱۶۸ هزار تن در سال کم کند.


منبع:

1399/09/24
14:02:57
5.0 / 5
1255
تگهای خبر: باتری , شركت , محصولات , هزینه
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید