سورنا ستاری:

افزایش ظرفیت وام شركتهای دانش بنیان

افزایش ظرفیت وام شركتهای دانش بنیان

به گزارش بست روید معاون علمی و فناوری با اعلان اینکه ظرفیت وام شرکتهای دانش بنیان افزایش یافته و روز به روز بیشتر می شود، اظهار داشت: این میزان وام به 16میلیارد تومان رسیده است.به گزارش بست روید به نقل از مهر، دکتر سورنا ستاری امروز در افتتاحیه هشتمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی و همین طور بیست و یکمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی، فناوری و فن بازار که در محل معاونت علمی به صورت آنلاین برگزار شد، اظهار داشت: واقعیت این است که طی هفت سال اخیر اتفاقات خوبی در زمینه دانش بنیان ها رخ داده است.
وی با اعلان اینکه حالا جهت گیری دانشگاه ها، اساتید، مراکز پژوهشی و … به سمت ایجاد اکوسیستم نوآوری است، اظهار داشت: یک فرهنگ جدید در زمینه اکوسیستم نوآوری رخ داده بطوریکه هم اکنون همه راجع به شرکت های دانش بنیان صحبت می کنند، برای اینکه محصولات را می بینند و در زندگی روزمره از این محصولات دانش بنیان استفاده می نمایند.
ستاری تاکید کرد: حالا در مرحله ای هستیم که می بینیم هر روز یک دارو، اپلیکیشن جدید و … قابل استفاده و بهره برداری هستند.
معاون علمی و فناوری اظهار داشت: هدف از نمایشگاه ایران ساخت این است که بتوانیم تجهیزات آزمایشگاهی را در پژوهش سراها، هنرستان ها، آزمایشگاه ها، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی به کار بگیریم بطوریکه افراد از زمان کودکی با تجهیزات ایران ساخت آشنایی داشته باشند و بتوانند با این وسایل ساخت داخل کار کنند.
وی با تاکید بر اینکه حالا این خودباوری در کشور به وجود آمده که اکوسیستم نوآوری می تواند در کنار دانشگاه ها، پارک ها و … فعالیت کند، اظهار داشت: هم اکنون ۶ الی ۱۰ هزار استارت آپ در کشور فعالیت می نمایند.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه با اعلان اینکه هم اکنون ۱۵۰ شتاب دهنده در بخش خصوصی فعالیت می نمایند، اظهار داشت: همین طور ۵ هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت می کنند؛ برمبنای آمار سال ۹۸، ۱۲۰ میلیارد میزان فروش شرکت های دانش بنیان در سال قبل بوده و در این شرکتها ۳۰۰ هزار شغل مستقیم برای فارغ التحصیلان دانشگاهی فراهم گشته است.
رئیس بنیاد ملی نخبگان درباب جذب نخبگان و متخصصان ایرانی خارج از کشور اظهار داشت: طی ۳ الی ۴ سال اخیر با برنامه ای توانستیم خیلی از کارآفرینان و متخصصان ایرانی را به کشور بازگردانیم.
بازگشت ۲ هزار ایرانی مقیم خارج از ۱۰۰ دانشگاه برتر
به گفته وی، طی این برنامه ۲ هزار متخصص و کارآفرین ایرانی از ۱۰۰ دانشگاه برتر به کشور بازگشتند و الان در قالب استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان فعالیت می نمایند.
ستاری با اشاره به سیستم سرمایه گذاری خطرپذیر در کشور اظهار داشت: حالا سرمایه گذاری VC در کشور در حال توسعه است و ۹ صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر فعالیت می نمایند که تعدادشان درحال افزایش است.
وی درباب افزایش ظرفیت وام شرکت های دانش بنیان اظهار داشت: هم اکنون ظرفیت وام گرفتن شرکت های دانش بنیان به بیش از ۱۵ الی ۱۶ میلیارد تومان رسیده که این میزان روز به روز درحال افزایش است.
ستاری اشاره کرد: شرکت های دانش بنیان اقتصاد جدیدی ارائه می دهند که دانشگاه ها مبدأ حرکت این اقتصاد هستند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تاکید کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری طی این سال ها همکاری صمیمانه ای با معاونت علمی داشته است و همه کمک کرده اند که اکوسیستم نوآوری شکل بگیرد؛ همین طور وزارت بهداشت، وزارت صنعت، وزارت اقتصاد و … همچون دستگاه هایی هستند که با معاونت علمی و فناوری همکاری هایی داشته اند تا این اتفاق بزرگ در اکوسیستم نوآوری رخ بدهد.
وی درباب تجهیزات آزمایشگاهی اظهار داشت: پژوهشگران در شرکت های دانش بنیان تا حالا تجهیزات پیشرفته ای در کشور ساخته اند که حالا در دانشگاه ها، مراکز تحقیقاتی، پژوهشگاه ها، آزمایشگاه ها و اخیراً در پژوهش سراها و هنرستان ها قابل استفاده هستند.
ستاری با اشاره به فروش تجهیزات و مواد آزمایشگاهی دوره هفتم نمایشگاه تجهیزات اظهار داشت: ۳۲۰ میلیارد تومان تجهیزات آزمایشگاهی در نمایشگاه سال قبل به فروش رسیده است.


منبع:

1399/09/28
15:32:21
5.0 / 5
1448
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
BestRoid اندروید