تحویل ظفر تا شهریور ۹۸، توقف ماهواره چهارم دانشگاه علم وصنعت به سبب كمبود اعتبار

تحویل ظفر تا شهریور ۹۸، توقف ماهواره چهارم دانشگاه علم وصنعت به سبب كمبود اعتبار

بست روید: مدیر پروژه ماهواره دانشگاه علم و صنعت با بیان این كه ماهواره ˮظفرˮ تا شهریور ماه سال ۹۸ تحویل داده می شود، اظهار داشت: علاوه بر آن ما طراحی و ساخت ماهواره پیشرفته تری را در دستور كار داشتیم كه به سبب كمبود بودجه متوقف شده است.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، دكتر بلندی در پنل تخصصی طراحی و ساخت ماهواره كه همزمان با نخستین همایش "ملی فناوری فضایی و كاربردهای آن" در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، با اشاره به مشاركت این دانشگاه در طراحی و ساخت ماهواره، اضافه كرد: در سال ۸۴ قرارداد ساخت سه ماهواره از طرف سازمان فضایی با سه دانشگاه منعقد شد و در آن زمان ما باز پیشنهاد طراحی و ساخت ماهواره را نمایش كردیم.
وی با بیان این كه در حالی این پروژه ها به دانشگاه ها واگذار شد كه هیچ نیروی متخصصی در این حوزه وجود نداشت، اظهار نمود: علاوه بر این در آن زمان نه تنها هیچ كشوری حاضر به همكاری با ایران نشد، بلكه حاضر نشدند تا طراحی های ما را ارزیابی و چك كنند.
بلندی در ادامه با اشاره به پرتاب موفق ماهواره "امید"، اشاره كرد: با پرتاب موفق این ماهواره، امیدی برای ساخت ماهواره و ماهوره برهای ارتقا یافته در كشور به وجود آمد.
مدیر پروژه ماهواره دانشگاه علم و صنعت همین طور با اشاره به پرتاب ماهواره "نوید" این دانشگاه در اسفند ماه سال ۹۰، اشاره كرد: این ماهواره با ماهواره بر B۱ پرتاب شد. این ماهواره ۵۳ روز در مدار قرار گرفت.
عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت در ادامه طراحی و ساخت ماهواره "تدبیر" را از دیگر پروژه های این دانشگاه نام برد و در این باره اظهار نمود: در ادامه طراحی و ساخت ماهواره "ظفر" را در دستور كار قرار دادیم و مقرر است این ماهواره تا شهریور ماه سال ۹۸ با رزولوشن ۱۵ متر تحویل داده شود.
وی با اشاره به اینكه در گذشته كشور نسبت به فعالان عرصه فضایی غافل بوده است، اشاره كرد: امروزه لازم است تا به بخش توسعه كاربردی توجه گردد، چونكه امروز كشور تبدیل به یك كشور فضایی شده است و این موهبت از راه فناوری های فضایی به وجود آمده است.
مدیر پروژه ماهواره دانشگاه علم و صنعت با اشاره به تاكید برنامه راهبردی تا سال ۱۴۰۴ در حوزه فضا، در این باره اشاره كرد: بر این اساس تا سال ۱۴۰۴ باید به ماهواره های با وضوح یك متر دست پیدا نماییم. علاوه بر این در برنامه ششم توسعه باز بندی وارد شده است كه برمبنای آن باید حاكمیت علاوه بر شناسایی ظرفیت كشور، نیازهای دستگاه ها را استخراج و نسبت به رفع آن اقدام نماید.
بلندی همین طور به برنامه های كشور در زمینه ورود بخش خصوصی به صنعت فضایی اشاره نمود و تصریح كرد: ورود بخش خصوصی به این عرصه زمان بر است، ولی پیشنهاد می شود برای توسعه سریع تر فناوری های فضایی كنسرسیومی متشكل از شركت های دانش بنیان وابسته به دانشگاه ها تشكیل گردد تا از این طریق بتوان سریع تر نسبت به توسعه فناوری های این حوزه اقدام نمود.
مدیر پروژه ماهواره دانشگاه علم و صنعت همین طور از طراحی و ساخت ماهواره پیشرفته تری از ماهواره "ظفر" آگاهی داد و در این باره اظهار داشت: این ماهواره كه نسخه پیشرفته تر ماهواره "ظفر" است به سبب كمبودهای مالی متوقف شده است.1397/11/10
01:24:02
5.0 / 5
4977
تگهای خبر: دانشگاه , فناوری , ماهواره
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید