بار تصمیمات غلط بر دوش شبكه های اجتماعی

بار تصمیمات غلط بر دوش شبكه های اجتماعی

به گزارش بست روید کارشناسان فضای مجازی معتقدند بار تصمیمات غلط در حوزه های دیگر را شبکه های اجتماعی به دوش می کشند، در حالیکه ریشه های موضوعاتی که در شبکه های اجتماعی پررنگ هستند را باید در سایر عرصه ها جستجو کرد و فیلتر و محدود کردن شبکه های اجتماعی ما را به سر منزل مقصود نمی رساند.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، جلسه نشست نقد و اندیشه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با مبحث «آسیب شناسی شبکه های اجتماعی در فضای مجازی» با حضور مهرنوش دارینی، روانشناس بالینی و مدرس دانشگاه، فردین علیخواه جامعه شناس و عضو هیأت علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه گیلان و احسان شاه قاسمی عضو هیات علمی گروه ارتباطات اجتماعی دانشگاه تهران برگزار گردید.
مهرنوش دارینی به نیازهای انسان از کودکی تا بزرگسالی اشاره نمود و اظهار داشت: برای جذب مخاطب در شبکه های اجتماعی و فضای ارتباطی از جذابیت های مختلف استفاده می نمایند و این فضا امکان بیشتری برای ایجاد این جذابیت ها دارد.
وی ضمن اشاره به شیوع کرونا و ورود جوامع به مرحله جدیدی از ارتباطات، اضافه کرد: در این مرحله بخش خیلی از فضای واقعی به فضای مجازی تبدیل گشته در صورتیکه آموزش مناسبی هم در این حوزه نداریم.
این مدرس دانشگاه به لایو اخیر در اینستاگرام بین یکی از شخصیت های مطرح در این شبکه اجتماعی و نوجوان ۱۴ ساله اشاره نمود و اظهار داشت: این وضعیت در فضای حقیقی هم وجود دارد اما شاید در فضای مجازی محرک و مشوق انگیزشی و قدرت مانور بیشتری وجود داشته باشد.

برگشتن از فضای مجازی اجتناب ناپذیر است
دارینی با اشاره به اینکه در این دوره کرونا استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی وارد سبد زندگی ما شده است، اظهار داشت: برگشتن از این فضا اجتناب ناپذیر است به صورتی که الان به علت آموزش مجازی بچه های دبستانی هم گوشی هوشمند دارند و الزاما پس از این دوران هم نمی توانند گوشی نداشته باشند. حریم شخصی نوجوانان از مواردی است که باید رعایت شود اما در این مرحله به تعارض حریم شخصی برمی خوریم، از طرفی والدین به دنبال هویت بخشی و نوجوان هم به دنبال استقلال است و به علت رعایت حریم شخصی نوجوان امکان نظارت بر عملکرد وی در فضای مجازی کم می شود.
وی تعیین سن ۱۸ سال را هم چالشی عنوان نمود و اضافه کرد: تعیین این سن برای انجام هرکاری که افراد در دوران پیش از آن نتوانسته اند انجام دهند مناسب نمی باشد چون که پس از این سن، جوان فکر می کند دیگر آزادی کامل دارد که هر کاری انجام دهد.
این روانشناس بالینی درباره راهکار برخورد با نوجوانانی مانند نوجوان لایو اخیر اینستاگرامی هم اظهار داشت: فضای خانواده در این موارد بسیار مهم می باشد و به وسیله مدیریت غیرمستقیم با قوانین خانواده امکان مدیریت این فضا وجود دارد. والدین باید اطلاعات خویش را در این عرصه کامل کنند و به روز باشند تا فرزندان آنان احساس نکنند که والدین آنها از اطلاعات و فناوری روز به دور هستند.
دارینی ضمن اشاره به اهمیت یادگیری افراد درباره فضای مناسب خود، اظهار داشت: باید هر فرد مسئولیت فردی و اجتماعی رفتار خویش را بر عهده بگیرد و کنترل ها باید به صورت درونی تبدیل گردد. افراد باید مهارت های زندگی را به دست آورند. باید صبورانه برای خروج از صدمه ها چاره ای برای هر فرد داشته باشیم چون که یک نسخه برای همه افراد پاسخگو نیست و مشکلی را حل نمی کند.
وی درباره بحث بستن و محدود کردن شبکه های اجتماعی هم اظهار نمود: حذف ما را به سر منزل مقصود نمی رساند.

دسترسی به اینترنت، کودکان را گرفتار مشکل می کند
همینطور احسان شاه قاسمی -استاد دانشگاه- ضمن اشاره به نظریه سرشت و ذات شبکه های اجتماعی، اظهار داشت: رسانه و شبکه های اجتماعی سرشتی دارد در صورتیکه ما بعنوان استفاده کننده باید تعیین کننده باشیم. در دنیا بر مبنای مطالعات توافق شده که تا سن ۱۸ سالگی فرد نمی تواند تصمیم درستی بگیرد، ازاین رو دسترسی به گوشی و اینترنت برای زیر این سن مفید نیست و آنان را گرفتار مشکل می کند.
وی درباره لایو اخیر در اینستاگرام هم خاطرنشان کرد: خیلی از افراد و مسئولین از این لایو تعجب کردند، در صورتیکه این مساله خیلی عجیب نیست و مدت هاست که این وضعیت وجود دارد و معلوم است مسئولین ما از نوع حضور نوجوانان در این شبکه اطلاعی ندارند. باید از این فناوری استفاده نماییم اما افراد برای حضور در شبکه های اجتماعی و فضای مجازی باید طرح شخصی داشته باشند و نوجوانان تا سن ۱۸ سال نباید وارد این شبکه های اجتماعی شوند چون که منظومه ای مانند این فضا اجازه زندگی مناسبی را به یک نوجوان ۱۴ ساله نمی دهد.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه بحران ها، انسان ساز هستند، اظهار داشت: محرومیت سبب پختگی و کوشش برای رهایی از آن می شود. من به هیچ عنوان برای فرزند نوجوانم گوشی تهیه نمی کنم و جهت استفاده از آموزش مجازی هم گوشی خودم را برای مدت محدود در اختیار او قرار می دهم.
شاه قاسمی درباره رعایت حریم خصوصی نوجوانان توسط والدین هم اظهار داشت: بچه ها بخشی از وجود والدین و خانواده هستند و ما می توانیم در بخشی از حریم خصوصی آنان دخالت نماییم. فردگرایی روان انسان را می خراشد و هم والدین و هم فرزندان در این فضا زیان می بینند، مانند همان نوجوان ۱۴ ساله در لایو اینستاگرام که گرفتار فشارهای جسمی و روانی بود.
وی با اشاره به اینکه شبکه های اجتماعی استراحت فرزندان ما را هم کنترل می کنند، اظهار داشت: مساله جنسی مختص گروه خاصی مانند نوجوانان نیست و حتی بزرگسالان و متاهلین هم این مشکلات را دارند و این مساله هیچگاه حل نمی گردد.
این مدرس دانشگاه به مبحث کنترل بر خود و آموزش آن تصریح کرد و اظهار داشت: باید به فرزندان خود آموزش دهیم که از لذت الان برای یک لذت بزرگتر گذر کنند. باید با بچه های خود صحبت نماییم و همه آموزش ببینیم و اگر فرزندان اشتباهی داشتند والدین باید ببخشند و حمایت کنند. جامعه فهم مناسبی دارد اما به علت اینکه مسیر بحث و گفتگو بسته است، نتیجه مناسبی نمی گیرد.
این جامعه شناس به فیلتر تلگرام اشاره نمود و اضافه کرد: کسی که تلگرام را فیلتر کرد حتی در حد یک صفحه نمی دانست پس از این کار چه اتفاقی می افتد و این کار مردم آزاری و بی حاصل بود و افراد به سمت شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام رفتند. آیا با فیلتر اینستاگرام لایوهای آنچنانی دیگر وجود ندارد؟ اینستاگرام جهت استفاده محدود مفید و بیشتر از آن مضر است ولی نباید فیلتر شود.

بار مشکلات را شبکه های اجتماعی به دوش می کشند
فردین علیخواه -استاد دانشگاه- هم ضمن اشاره به مطرح شدن بحث بستن شبکه های اجتماعی، اظهار داشت: آیا ما می توانیم اتومبیل را جمع نماییم، از اساس نمی توانیم و شبکه های اجتماعی هم به همین صورت است و باید به سمت ابزار ببریم و از آن استفاده نماییم. معلوم نیست بعضی از مسئولین در چه جهانی سیر می کنند و چه برداشتی از این فناوری دارند. آنچه در شبکه های اجتماعی بروز می کند حاصل خرابی در بقیه بخش ها است و بار آن مسائل و مشکلات را شبکه های اجتماعی به دوش می کشند.
این مدرس دانشگاه ضمن اشاره به رشد دسترسی به محتوای جنسی پس از فیلتر تلگرام، اظهار داشت: بار سایر تصمیمات غلط در حوزه های دیگر را شبکه های اجتماعی به دوش می کشند و ریشه های موضوعاتی که در شبکه های اجتماعی پررنگ هستند را باید در سایر عرصه ها جستجو کرد. رویکرد من مدیریت این فضا است نه کنترل، در صورتیکه در جامعه بیشتر به دنبال کنترل افراد هستند چونکه در مدیریت نوعی ذکاوت و مهارت دیده می شود.
علیخواه با اشاره به اینکه مبحث نوجوانان و شبکه های اجتماعی مساله ایران نیست، اضافه کرد: این مورد در تمام دنیا هم مطرح است به صورتی که در انگلستان تحقیقی از 3000 نوجوان در این عرصه انجام شده و الان بعنوان کتابی منتشر و سفارش شده که هر خانواده این کتاب را داشته باشد.

موضوعاتی فراتر از لایو اینستاگرام در مدارس مطرح است
وی ضمن اشاره به تحقیقات و یافته هایی که در این عرصه داشته است، اضافه کرد: مجراهایی که باید در این عرصه آموزش دهند گرفتار محافظه کاری هستند و نوجوانان و جوانان هم به شبکه های اجتماعی پناه می برند. موضوعاتی فراتر از بحث هایی که در لایو اخیر اینستاگرامی مطرح شده در مدارس ایران مطرح است. نوجوانان به غیر این فضاها جایی برای صحبت کردن در این موضوعات ندارند و در ضمن شبکه های اجتماعی هم از این حضور استقبال می کنند.
این استاد دانشگاه به قسمتی دیگر از تحقیق محقق انگلستانی اشاره نمود و اظهار داشت: بر طبق این تحقیق نوجوانان با داشتن موبایل و همینطور صفحات شخصی در شبکه های مانند فیسبوک و اینستاگرام احساس هویت می کنند و این عضویت بخشی از هویت آنان را تشکیل می دهد.

مدرسه خلا آموزش در خانواده را پر کند
علیخواه به وجود بیشتر از ۱۰ میلیون نفر بی سواد در کشور اشاره نمود و اظهار داشت: مدرسه می تواند در این عرصه تعادل ایجاد نماید و آموزش هایی را داشته باشد که بتواند خلا خانواده را در این عرصه مرتفع کند. البته آموزش در مدارس با هزاران اگر و اما مطرح است و دانش آموزان باید به مربیان و اولیا مدرسه اعتماد داشته باشند که به علت برخی عملکردها این اعتماد وجود ندارد.
این جامعه شناس با انتقاد از اینکه این موضوعات در ایران مانند بقیه مسائل سیاسی شده است، اظهار داشت: پیشنهاد من این است که مسئولین هیچ کاری نکنند و همین سبب سیاسی نشدن مبحث می شود و اساتید و کارشناسان این حوزه می توانند در اینباره صحبت و نظرات خویش را مطرح کنند.
علیخواه به شکاف دیجیتال بین نسل گذشته و نسل امروز در خانواده ها اشاره نمود و اضافه کرد: مدرسه تا اندازه ای می تواند این شکاف را پر کند. نقش تشکل های غیردولتی در این عرصه بسیار مهم می باشد. فعالیت فعالان حقوق کودکان و زنان محترم شمرده شود و فضا برای فعالیت آنان مهیا باشد چون که نقش موثری می توانند در این عرصه داشته باشند. همینطور مدارس از کارشناسان مجرب بعنوان مربیان تربیتی استفاده کنند.
منبع:

1399/10/21
13:59:05
0.0 / 5
1663
این مطلب بست روید چطور بود؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
BestRoid اندروید