آخرین ضربه ترامپ به هواوی

آخرین ضربه ترامپ به هواوی

بست روید: دولت ترامپ در آخرین روزهای خود به چندین تامین کننده قطعات به شرکت هواوی چین اعلام نمود مجوز همکاری آنها با این شرکت چینی را لغو کرده و سایر درخواستهای دیگر را هم رد کرد.به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، منابع آگاه به رویترز گفتند وزارت تجاری آمریکا تصمیم خود برای رد شمار قابل توجهی از درخواستهای مجوز برای صادرات به هواوی را اعلام نموده است. شرکتهایی که هم اکنون مجوز فروش به هواوی را داشتند و الان مجوزشان لغو شده است، شامل اینتل هستند.

جدیدترین اقدام مقابل هواوی احتمال آخرین ضربه دولت ترامپ برای ضعیف کردن این غول مخابراتی چینی است و نگاهی که دولت بایدن در قبال چین اتخاذ خواهدنمود را مورد توجه قرار می دهد. ارزش سهام تراشه آسیایی و تامین کنندگان هواوی شامل سامسونگ الکترونیکس، توکیو الکترون، ادون تست و لازرتک در معاملات روز دوشنبه بین یک تا چهار درصد سقوط کردند.

اینتل در بین گروه کوچکی از شرکتهایی بوده که بعد از قرار گرفتن هواوی در فهرست سیاه از شرکتهایی که بعنوان تهدیدی برای امنیت ملی مشخص شده است، دولت آمریکا به آنها اجازه داده بود با هواوی همکاری کنند.

تحریمهای دولت ترامپ، روابط تجاری مهم هواوی مانند ارتباط با گوگل که نرم افزار اندروید را برای صدها میلیون گوشی هوشمند هواوی فراهم نموده بود و شرکت تراشه سازی تایوانی TSMC را قطع کرد. هواوی عموما برای سرورها و لپ تاپهای مصرفی به تراشه های اینتل وابسته بود.

ترامپ با نزدیک شدن به انتها دوره ریاست جمهوری خود کمپین مقابل رشد فناوری چین را تشدید کرده است. شرکت شیائومی تولیدکننده شماره دوی تلفن هوشمند و دستگاههای مصرفی چین اخیرا در لیست وزارت دفاع آمریکا از شرکتهایی که با ارتش چین همکاری دارند، اضافه شده است. چنین اقدامی سرمایه گذاری آمریکایی در این شرکتها را ممنوع می کند. یک شرکت دیگر اضافه شده به این فهرست شرکت هواپیماسازی کوماک است که تولیداتش می تواند با بوئینگ و ایرباس رقابت کند.

علاوه بر بزرگترین تولیدکنندگان تلفن هوشمند، سه شرکت بزرگ مخابراتی چین، بزرگترین تراشه ساز و بزرگترین شبکه اجتماعی و بازی چین، شرکت اکتشاف انرژی اصلی چین در آبهای عمیق، پیمانکار هوافضای نظامی اصلی چین، تولیدکننده بزرگ پهپاد و سازنده بزرگ هواپیماهای مسافری چین در فهرست سیاه آمریکا قرار گرفته اند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، در صورتیکه اقدامات کم سابقه ترامپ بازارها را بهم ریخته است اما تاثیر کامل آنها به تصمیمات دولت بایدن بستگی دارد. وی این قدرت را دارد که محدودیتهای مذکور را حفظ، حذف یا تشدید کند.

منبع:

1399/10/29
11:05:06
0.0 / 5
1441
تگهای خبر: اندروید , سامسونگ , شركت , فروش
این مطلب بست روید چطور بود؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
BestRoid اندروید