تبدیل ریزپلاستیك ها به دی اكسیدكربن و آب

تبدیل ریزپلاستیك ها به دی اكسیدكربن و آب

پژوهشگران کانادایی برای نخستین بار روشی را برای تبدیل ریز پلاستیک ها به دی اکسیدکربن و آب ابداع نموده اند که سبب کاسته شدن از حجم این ماده آلاینده می شود.به گزارش بست روید به نقل از نیواطلس، ریز پلاستیک ها به سبب حجم کم به سختی قابل جمع آوری و خنثی کردن هستند و پخش آنها در آب موجب انتقال آلودگی های فراوانی به انسان ها و حیوانات می شود. از همین رو، پژوهشگران بر روی فناوری های مبتنی بر نابودی یا تبدیل ریز پلاستیک ها متمرکز شده اند.
بخش عمده ای از این ریز پلاستیک ها متشکل از فیبرهای نازکی هستند که از الیاف مصنوعی یا خشکشویی ها وارد سیستم فاضلاب شده و در نهایت وارد رودخانه ها و اقیانوس ها می شوند. برای نابودی این فیبرها و متلاشی کردن ریز پلاستیک ها از روشی موسوم به اکسیداسیون الکترولیتی برای تولید رادیکال های هیدروکسیل در فاضلاب استفاده می شود. این رادیکال ها موجب تجزیه الیاف به دی اکسید کربن غیر سمی و مولکول های آب می شوند.
محققان می گویند با بهره گیری از این روش موفق به تجزیه ۹۸ درصد از ذرات پلی استرن معلق در فاضلاب شهری شده اند و قصد دارند فناوری مورد اشاره را در آینده نزدیک به شکل گسترده تجاری سازی کرده و به کار بگیرند.

1399/10/30
22:49:40
0.0 / 5
1269
تگهای خبر: پژوهشگران , سیستم , فناوری
این مطلب بست روید چطور بود؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
BestRoid اندروید