دستگاه كوچك تولید ازن به تصفیه آب كمك می نماید

دستگاه كوچك تولید ازن به تصفیه آب كمك می نماید

دستگاههای تولید ازن برای تصفیه آب بسیار بزرگ هستند، اما محققان آلمانی برای نخستین بار موفق به تولید چنین دستگاهی در ابعاد کوچک شده اند.به گزارش بست روید به نقل از نیواطلس، این دستگاه کوچک تولید ازن را می توان در دستگاههای دیگری مانند کولرهای آبی و غیره نصب کرد تا آب موجود در آنها پاک شده و از صدمه دیدن و تشکیل رسوب در دستگاههای مورد اشاره جلوگیری شود.
گاز ازن با اکسید کردن غشای محافظ خارجی خود در این دستگاه، باکتری های مضر و سایر عوامل بیماری زا را از بین می برد. این ماده از مواد شیمیایی مانند کلر مؤثرتر است و برخلاف چنین مواد افزودنی بر طعم یا بوی آب تاثیر نمی گذارد، بعلاوه بعد از آخر فرآیند تصفیه ازن در آب باقی نمی ماند.
چالش استفاده از ازن برای تصفیه آب عدم امکان نگهداری و ذخیره سازی و لزوم مصرف فوری آن است. از همین رو تولید یک دستگاه کوچک برای تولید این گاز مورد توجه محققان آلمانی قرار گرفت و بودجه ای بدین منظور توسط اتحادیه اروپا اختصاص یافت.
دستگاه مورد اشاره به شکل یک مکعب کوچک طراحی شده و تنها کافیست در جریان آب قرار بگیرد تا روند تصفیه آنرا به صورت خودکار انجام دهد. یک تراشه سنسور که در درون این دستگاه نصب شده، به صورت مداوم دمای آب، رسانایی و جرم آنرا بررسی می کند و بر مبنای همین شاخص ها در مورد میزان ازن ضروری که باید برای تصفیه آب تولید شود، تصمیم گیری می شود.
دو الکترود جداگانه هم در این مکعب فرآیند هدایت یون های ازن را انجام می دهند. یک لایه الماس که این الکترودها را پوشانده باعث شکل گیری رادیکال های هیدروکسیل و در نهایت ازن و اکسیژن می شود. از این مکعب می توان در هر دقیقه برای تصفیه حداکثر ۶ لیتر آب استفاده نمود.


منبع:

1399/11/15
13:01:05
0.0 / 5
974
تگهای خبر: طراحی
این مطلب بست روید چطور بود؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
BestRoid اندروید