افتتاح مركز پردازش هوشمند پستی

افتتاح مركز پردازش هوشمند پستی

به گزارش بست روید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه پست یکی از زیرساخت های اصلی تحول دیجیتال است، اظهار داشت: خود پست هم چاره ای ندارد جز اینکه درون خودش یک تحول دیجیتال را تجربه کند، چونکه با شیوه های سنتی نمی گردد خدمات الکترونیکی را عرضه داد.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، آئین بهره برداری از مرکز پردازش هوشمند پستی شرکت ملی پست (خلیج فارس)، امروز با حضور محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- و رمضانعلی سبحانی فر -مدیرعامل شرکت ملی پست- برگزار شد.
آذری جهرمی در این مراسم با اشاره به اینکه کرونا تحول دیجیتال را در کشور سرعت داد و پست هم یکی از زیرساخت های اصلی تحول دیجیتال است، اظهار داشت: وقتی خدمات الکترونیکی و مراجعات غیرحضوری می شود، بخشی از احتیاج به اتصال بنگاه به مردم توسط شرکتهای حمل و نقلی و پستی جبران می شود، ازاین رو پست در تحول دیجیتال یک زیرساخت است. خود پست چاره ای ندارد که درون خودش یک تحول دیجیتال را تجربه کند، چونکه با شیوه های سنتی نمی گردد این خدمات را عرضه داد.
وی با اشاره به اینکه اگر بنا باشد با شیوه سنتی به ظرفیت حمل و نقل کالا در شبکه پستی پاسخ دهیم، تحول دیجیتال در کشور در مجموع متوقف می شود، اظهار داشت: این اتفاق خواه ناخواه در کشور می افتاد و اما کرونا سرعت تحول دیجیتال را در کشور افزایش داد. در مجموع پست در این عرصه کمی عقب است که فشار آن به پرسنل وارد شد، آنها در این زمان کار و تلاش بی نظیری کردند، فشار و باری که به شبکه پستی وارد شد و این شبکه هنوز نتوانسته تحول دیجیتال را به صورت کامل استقرار دهد، بر دوش پرسنل بود. در روزهایی که همه از نگرانی کرونا در منازل قرنطینه بودند، پرسنل پست پیام آور ارتباطات مردم و خدمات مورد نیازشان بودند. خودشان را در معرض خطر قرار دادند که زندگی کردم تعطیل نشود.

ظرفیت شبکه پستی باید افزایش یابد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با تکیه بر اینکه تحول دیجیتال زیرساخت اساسی توسعه اقتصادی کشور است، اظهار داشت: بار و فشار به مجموعه پست بعنوان یکی از زیرساخت های تحول دیجیتال، روزبه روز بیشتر می شود و کرونا این فشار را تشدید کرد. پست چاره ای ندارد جز اینکه تحول دیجیتال را درون خود تجربه کند و برنامه مدیران این مجموعه هم از ابتدا بر تحول دیجیتال بوده و هست. خروجی این برنامه مدون باید افزایش ظرفیت شبکه پست با حفظ یا کاهش مجموعه انسانی باشد، به همراه افزایش کیفیت و کاهش مدت زمان عرضه خدمت.
آذری جهرمی افزود: در این یک سال شکایت زیاد داشتیم، از بسته هایی که پاره شده، مفقود شده، با تاخیر به مقصد رسیده، اگر بخواهیم ظرفیت شبکه پستی را افزایش دهیم، باید چه کار کنیم؟ در چند نقطه گلوگاه داریم، یکی در حوزه دسترسی است، دیگری در حوزه تجزیه مبادلات که هسته فعالیت شرکت پست به حساب می آید. مرکز چهارراه لشگر حالا می تواند ۱۳۰ هزار بسته در روز را با ۲۰۰ کارگر تبادل کند که با تکمیل ظرفیت آنجا، مرکز خلیج فارس موازی آن مرکز راه افتاده با ظرفیت ۲۰ کارگر و ۳۰۰۰ بسته در روز.

وی با اشاره به اینکه طبق تحول دیجیتال برای افزایش سرعت عمل، هوشمندسازی را وارد فرآیندها کرد، اضافه کرد: پست هم باید دو سال پیش این کار را انجام میداد اما به علت تحریم و عدم تأمین تجهیزات و نوسانات قیمت ارز، فرآیندهای تدارکاتی طول کشید اما باعث برکت شد، چونکه حالا یک شرکت دانش بنیان داخلی هوشمندسازی شبکه پستی کشور را بر عهده گرفته و این پرارزش است. دراین مرکز با چهار نفر نیروی انسانی می توان ۲۵ هزار بسته را تبادل کرد که این مورد ظرفیت و توان شبکه پستی را زیاد می کند. این اتفاق باید در مرکز تجزیه مبادلات چهارراه لشگر و استان های مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز هم رخ دهد که ظرفیت شبکه پستی حداقل دو برابر شرایط فعلی شود.
راه اندازی قطار اختصاصی پستی در راه تهران-مشهد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به راه اندازی قطار اختصاصی پستی در راه تهران-مشهد بیان نمود: این اقدام باید تعمیم پیدا کند، امکان دارد در ابتدا زیان ده هم باشد اما باید پای آن بایستید به جهت اینکه قطار پستی و واگن قطار پستی راه بیفتد، چونکه یک اقدام پرارزش است. بعضی از بسته ها و بارها ظرفیت قطار ضروری می باشد. شرکت پست باید به سمت بازآفرینی مجموعه هوایی پیام هم برود، فرودگاه پیام به چرخه ظرفیت فرودگاهی کشور برگشت، اما خطوط هوایی پیام باید باردیگر فعال شود، از پنج فروند هواپیما، دو فروند قابل برگشت به مدار است، برای بسته های اضطراری که باید در یک روز ارسال شوند، خطوط هوایی لازم است.
آذری جهرمی با اشاره به اینکه در لایه هسته به جز هوشمندسازی استفاده از ظرفیت حمل و نقل غیر کامیونی و تقویت مسیرهای کامیونی، باید به سمت استفاده از قطار و خطوط هوایی هم رفت، اضافه کرد: لایه اصلی همه اینها هم هوشمندسازی و اپلیکیشن سامانه های پستی است که قلب تپنده این مجموعه است و استانداردسازی کارها را پیش می برد. در لایه دسترسی تنوع مبحث باید پیگیری شود، هم پستچی ها باید هوشمند شوند و ابزارهای هوشمندسازی داشته باشند، اپلیکیشن و مسیریاب داشته باشند، به تعداد و نحوه ارسال بسته هایشان نظارت شود. بخشی به آموزش پرسنل پستچی ها برمی گردد که باید دانش آنها ارتقا یابد، ابزارهایشان هم باید متنوع شود.
وی با تکیه بر تنوع شیوه های انتقال اظهار نمود: پهپاد پستی یکی از این شیوه ها بود که آزمایش موفق داشت و الان در ناوگان پستی پیاده سازی می شود و امیدوارم تا پیش از آخر دولت، پهپاد پستی را بعنوان یک ظرفیت به صورت عملیاتی وارد مدار نماییم. البته هوشمندسازی و تحول دیجیتال باید به محیط زیست هم کمک نماید. استفاده از موتورهای برقی از موضوعاتی بود که در تهران اجرایی شد و باید پیگیری بیشتری شود در شهرهایی که بحران آلودگی دارند، پست دوستدار محیط زیست باشد. طبیعتا کار شما کم کردن حل تردد مردم است اصل فعالیت شما به محیط زیست کمک می نماید، اما داشتن پیوست محیط زیستی هم برای شما حائز اهمیت می باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه ظرفیت شبکه پستی باید افزایش یابد، اظهار نمود: هم اکنون بخشی از خدمات قبول خویش را به بخش خصوصی محول کرده و درصدی به آنها می دهید و هماهنگی شما با بخش خصوصی در عرض درآمدهای شماست، اما بعنوان بزرگ ترین مجموعه پستی کشور، تصمیماتی که می گیرید به بخش خصوصی ضربه می زند، در حالیکه می توانید معادله را به بردبرد تبدیل کنید. مجموعه قبول را از در منازل پیگیری کنید، با استفاده از سامانه ۱۹۳ و اپلیکیشنی که دارید، این کار را انجام دهید و از ظرفیت استارت آپ های حمل و نقل برای این کار استفاده کنید.
اقدام پست برای برگزاری نمایشگاه کتاب چشم گیر بود
آذری جهرمی با تکیه بر مبحث کیفیت خدمات پستی بیان نمود: اقدام شرکت ملی پست برای برگزاری نمایشگاه کتاب در شرایط کرونا چشم گیر بود، اما باید تقویت شود. استانداردسازی بسته بندی مبحث مهمی است. تنوع بسته بندی از نیازهای مهمی است که باید اطلاع رسانی شود، تفاوت پاکت و کارتن برای کتاب و اسناد دارای ارزش آموزش داده شود، به جهت اینکه در چرخه حمل و نقل گرفتار مشکل نشود و کیفیت هم رعایت شود.
وی تصریح کرد: انتظار دارم تا آخر اردیبهشت ۱۴۰۰ با استفاده از ظرفیت بومی و تولید داخل و شرکتهای دانش بنیان، مراکز اصفهان، مشهد، شیراز و تبریز و اهواز به صورت متمرکز افتتاح شود و این ظرفیت دو برابری را بعنوان زیرساختی برای خدمات رسانی به مردم فراهم کنید و در آن صورت درآمدتان هم افزایش می یابد. همینطور تا قبل از آخر دولت هم تمبر بعنوان میراث پست و نماد فرهنگی پست به بسته های پستی برگردد.
منبع:

1399/12/06
22:05:15
0.0 / 5
1023
این مطلب بست روید چطور بود؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
BestRoid اندروید