ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۹۹،

ناكامی در نصب پورت های VDSL و حركت به سمت 5G خانگی

ناكامی در نصب پورت های VDSL و حركت به سمت 5G خانگی

جایگزینی VDSL با ADSL از راه های افزایش سرعت اینترنت ثابت است و با وجود وعده نصب پنج میلیون پورت VDSL تا آخر سال 1399، این وعده به سبب کم کاری مخابرات محقق نشد و بدین ترتیب برای جبران، حرکت به سمت 5G FWA یعنی اینترنت خانگی 5G شروع شد.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، اینترنت ADSL با استفاده از سیم مسی خطوط تلفن ثابت، جزو قدیمی ترین سرویسهای اینترنت در جهان است که اطلاعات را از مراکز مخابراتی به روی مودم می آورد و البته با محدودیت هایی همچون سرعت دانلود کمتر از ۲۴ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود کمتر از دو مگابیت روبه روست، اما سرعت دانلود روی اینترنت VDSL که از ترکیب فیبر نوری و سیم مسی استفاده می نماید، نزدیک به پنج برابر سرعت دانلود و سرعت آپلود آن نیز ۱۰ برابر ADSL است.
اینترنت فیبر نوری (FTTx) مبتنی بر کابل های فیبر نوری است و از کابل های مسی یا خطوط تلفن استفاده نمی کند و کابل های فیبر نوری انتقال دهنده اطلاعات هستند. به علت استفاده اینترنت فیبر نوری از سیگنال های نوری، کیفیت و سرعت بیش تری نسبت به ADSL و VDSL دارد و می تواند یک کیفیت و سرعت را بدون در نظر گرفتن فاصله کاربر تا سرویس دهنده ارائه دهد و حتی سرعت های دانلود و آپلودی بالغ بر یک گیگابیت عرضه نماید.
پروژه رساندن فیبر نوری به در منازل و جایگزینی آن با کابل مسی با عنایت به افزایش سرعت ارتباطات اینترنتی، در سالهای اخیر در ایران هم مورد توجه مسئولان وزارت ارتباطات قرار گرفت، اما با مشکلات مالی روبه رو شد. کارشناسان حوزه عنوان کردند بااینکه انحصاری در حوزه فیبر نوری وجود ندارد، اما شرکتهای اینترنتی توان سرمایه گذاری در این حوزه ندارند، برای اینکه فیبر نوری سرمایه گذاری کلان می خواهد و بنابراین فیبر نوری منحصر به شرکت هایی شده که از قبل در این حوزه سرمایه گزاری نموده اند.
همچنین محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه زیرساخت توسعه اینترنت خانگی خوب نیست و در مقابل، زیرساخت موبایل خوب است، اظهار داشته بود: بار عدم کیفیت شبکه ثابت به شبکه موبایل سرریز می شود و بنابراین مشکلاتی را بوجود می آورد. مشکل اصلی کیفیت اینترنت ثابت انحصار مخابرات است که لایحه ای تصویب کردیم و با ارسال لایحه دوفوریتی در مجلس، این انحصار را برای همیشه رفع خواهیم کرد.
پس از آن آذری جهرمی درباره ارائه فیبر نوری توسط مخابرات و اینکه چرا شرکتهای اینترنتی دیگر فیبر نوری ارائه نمی دهند، توضیح داده بود: بعد از دو سال پیگیری، با قراردادی که بین شرکت مخابرات و آسیاتک امضا شده، انحصار مخابرات برای ارائه خدمات فیبر نوری شکسته شده است. هر کجا مخابرات امکانات دارد، آسیاتک هم قادر به ارائه خدمات است. قرارداد سایر شرکت ها هم در دست تبادل است.
از طرف دیگر با عنایت به این که روند گذر از ADSL هم اکنون شروع شده، مسئولان در شرایطی که فراهم کردن امکان فیبر نوری تا منازل نیازمند سرمایه گذاری بیشتری است، جایگزینی VDSL با ADSL را در دستور کار قرار دادند و وزیر ارتباطات هم بارها به این مورد اشاره کرده و از چهار برابر شدن سرعت اینترنت خانگی با این جایگزینی اطلاع داد و اردیبهشت سال قبل عنوان نمود که تا آخر سال ۱۳۹۹، پنج میلیون پورت نصب می شود.
با وجود این، پروژه نصب پورت های VDSL با موفقیت انجام نشد و آذری جهرمی با تکیه بر اشتباهاتی که در فرایند خصوصی سازی شرکت مخابرات انجام شده است، اظهار داشت: ما برنامه داشتیم تاپایان سال ۵ میلیون پورت VDSL در شهرهای قم، تهران و هشت شهر دیگر واگذار نماییم، که مخابرات ایران نتوانست منابع مالی این کار را تامین کند و از سویی هم با شرکتهای بخش خصوصی علیرغم قراردادی که بسته بود (بیت استریم) همکاری نکرد. نتیجه آن شده که حالا در حد یک میلیون پورت VDSL نصب شده داریم و نتوانستیم به علت عدم همکاری مخابرات به برنامه اصلی در دراین زمینه برسیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: ما سعی کردیم به برنامه مان برسیم که به جای تمرکز روی VDSL، حرکت به سمت 5G FWA یعنی اینترنت خانگی 5G است. نخستین شرکتی که این خدمات را عرضه می کند، مبین نت است که نخستین مجموعه کاری خویش را در زمینه 5G خانگی در تهران افتتاح می کند و به تدریج در سال آینده نقاط بیشتری را پوشش می دهد تا ما از برنامه توسعه اینترنت خانگی خود عقب نمانیم.
آذری جهرمی بعد از آن در مراسم شروع فرآیند ارائه 5G برای مشترکان خانگی و سازمانی در اسفندماه ۱۳۹۹، درباره انتقادها نسبت به سرعت اینترنت و عدم توسعه VDSL در کشور، اظهار داشت: ما سعی کردیم به برنامه مان برسیم و راهبردی که در این عرصه وجود دارد، به جای تمرکز روی VDSL، تکیه بر چاره هایی مانند 5G FWA، یعنی استفاده از 5G برای اینترنت خانگی است. استراتژی ما این بود که برای برون رفت از شرایط فعلی مخابرات و محدودیت در ارائه خدمات خانگی، به شرکتهای FWA ثابت مجوز دهیم تا خدماتشان را روی نسل پنج ببرند و پهنای باند بیشتری روی اینترنت خانگی عرضه کنند.1400/01/08
12:00:43
5.0 / 5
1274
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , دانلود , شركت
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
BestRoid اندروید