با كمك یك كارت كوچك؛

شبكه های ۵G به شبكه توزیع برق تبدیل می شوند

شبكه های ۵G به شبكه توزیع برق تبدیل می شوند

پژوهشگران سیستمی ابداع نموده اند که به اندازه یک کارت کوچک است و با جمع آوری انرژی سیگنال های الکترومغناطیسی نسل پنجم اینترنت دستگاه های کوچک و حسگرها را فعال می کند.به گزارش بست روید به نقل از نیواطلس، تعدادی از پژوهشگران دانشگاه جورجیا تک با کمک فناوری پرینت ۳ بعدی یک آنتن یک سو ساز(rectifying antenna) به اندازه یک کارت کوچک ابداع نموده اند که می تواند انرژی الکترومغناطیسی را از سیگنال های ۵G جمع آوری کند و آنرا برای به کار انداختن دستگاهها به کار گیرد. بدین سان شبکه های نسل پنجم اینترنت همراه به شبکه های بی سیم توزیع برق تبدیل می شوند.
ارتباطات بی سیم انرژی زیادی در هوا ایجاد می کنند و طی سالهای قبل تحقیقاتی برای جمع آوری آن انجام شده است.
اما ارتباطات 5G فرصت جدیدی را ایجاد می کنند. پژوهشگران جورجیا تک در تحقیق خود در اینباره نوشته اند: فناوری ۵G برای ارتباطات سریع و با تأخیر اندک ابداع شده است. برای این منظور از موج های فرکانس میلی متری استفاده می شود. بطور ناخودآگاه ساختار این فناوری نوعی شبکه توزیع برق بی سیم بوجود می آورد که قادر به فعال کردن دستگاهها در محدوده ای بسیار فراتر از توانایی های فعلی است.
محققان با استفاده از قطعه ای به نام لنز راتمن در وسط یک کارت این فناوری را ممکن کردند. لنزهای راتمن در حوزه امواج میلیمتری بعنوان یک ابزار تشکیل دهنده اشعه به کار می روند که بطور مؤثر یک پرتو بزرگ و با زاویه باریک از آنتن را به مجموعه ای از پرتوها تبدیل می کنند که زاویه گسترده تری را در بر می گیرد. بعنوان مثال این پرتوها به سیستم های راداری اجازه می دهند، اهداف را در جهات مختلف بدون نیاز به چرخش یا حرکت خود رادار ببینند.
به گفته پژوهشگران با افزودن لنز راتمن به طرح مذکور می توان انرژی را در هر جهتی جمع آوری کرد. این سیستم قادر می باشد در مقایسه با نمونه های مشابه ۲۱ بار برق بیشتری جمع آوری کند.
البته قابلیت جمع آوری برق این سیستم هنوز اندک است. بگفته پژوهشگران سیستم مذکور می توان از یک فرستنده 5G از فاصله ۱۸۰ متری حدود ۶ میکرووات برق جمع آوری کرد. این میزان برق برای فعال کردن حسگرها و دستگاههای کوچک کافی است.
این تحقیق در نشریه ساینتیفیک رپورتز انتشار یافته است.

1400/01/12
14:59:52
5.0 / 5
1139
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
BestRoid اندروید