ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۱۳۹۹،

كوشش برای ثبات قیمت اینترنت

كوشش برای ثبات قیمت اینترنت

به گزارش بست روید با افزایش مصرف اینترنت، کیفیت، سرعت و قیمت آن از دغدغه های کاربران بوده که البته در سال گذشته، مسئولان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، برای ثبات قیمت اینترنت تلاش هایی انجام داده اند.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، در سالهای اخیر، افزایش چندبرابری قیمت ارز سبب افزایش قیمت در خیلی از محصولات شده است و حتی محصولات داخلی هم از این قاعده مستثنی نبودند. خیلی از ابزارها و محصولات ICT که وارداتی هستند هم به تبع نوسانات ارزی با افزایش قیمت روبه رو بودند و کمتر کسی در ایران از این نوسانات ارزی و تأثیر آن بر گرانی کالاها غافل است. علیرغم این در دو سال گذشته، هزینه اینترنت برای کاربران ایرانی افزایش قابل توجهی نداشت.
هرچند اپراتورها با عنایت به هزینه های بالای سرمایه گذاری و نگهداری معتقدند که قیمت اینترنت در ایران ارزان است، اما رگولاتوری و وزارت ارتباطات وعده برقراری توازن میان خواسته های کاربران اینترنت و عرضه دهندگان خدمات اینترنت یعنی اپراتورها را داد و همینطور تلاش به جهت اینکه با کاهش هزینه های اپراتورها، قیمت های عرضه خدمات اینترنت توسط اپراتورها بالاتر نرود.
محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در سالهای گذشته در پاسخ به این که آیا با افزایش قیمت تمامی کالاها در سبد خانوار، ثابت ماندن قیمت اینترنت منطقی است؟ گفته بود: بحث مقرون به صرفه بودن استفاده در برابر ارزان بودن استفاده است. اگر می خواهیم ICT رشد و توسعه پیدا کند، هزینه خدمات ICT باید متناسب با جیب مردم باشد. اگر ما به سهم هزینه ICT در سبد خانوار توجه نکنیم، نتیجه اش این می شود که به حقوق شهروندی احترام نمی گذاریم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همینطور مهر ماه سال ۱۳۹۹، درباره انتقاد کاربران به افزایش قیمت بسته های اینترنتی بیان کرده بود: قیمت بسته های اینترنتی تغییری نداشته است و ما اجازه افزایش قیمت را تا آخر سال به اپراتورها نخواهیم داد.
بعد از آن حسین فلاح جوشقانی - رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی - بهمن ماه سال ۱۳۹۹، از کاهش ۲۵ درصدی تعرفه پهنای باند شرکت ارتباطات زیرساخت برپایه مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات اطلاع داده و اظهار داشته بود: در تجربه های جهانی با افزایش ترافیک مصرفی، قیمت ها کاسته می شود. بر همین مبنا بعد از بررسی های کارشناسی در وزارت ارتباطات، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، کاهش ۲۵ درصدی هزینه پهنای باند اپراتورها را تصویب کرد. این مصوبه به کاهش هزینه های اپراتورها منجر می شود.
با این حال، در ماه پایانی سال، جنجال هایی درباره قیمت اینترنت عنوان شد. پنجم اسفندماه بود که آذری جهرمی از افزایش چشم گیر قیمت بسته های اپراتورها درصورت تصویب مصوبه کمیسیون تلفیق، در خصوص افزایش ۳۰۰۰ میلیارد تومانی مالیات اپراتورها و اختصاص آن به برخی دستگاه ها همچون صداوسیما اطلاع داد. هرچند نمایندگان تاکید نمودند که اپراتورها اجازه افزایش تعرفه اینترنتی را ندارند، اما باید دید در سال جدید قیمت اینترنت چه فرآیندی را طی می کند.1400/01/14
13:07:48
5.0 / 5
1065
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
BestRoid لینک دوستان بست روید
BestRoid اندروید