كاربرد در صنایع نفت و گاز؛

تولید مار رباتیك برای انجام تعمیرات زیردریایی

تولید مار رباتیك برای انجام تعمیرات زیردریایی

به گزارش بست روید یك شركت تجاری بازویی رباتیك با انعطاف و توانمندی های بدن مار تولید كرده كه از آن می توان برای تعمیر تجهیزات زیردریایی و یافتن صدمه های وارده به آنها استفاده نمود.به گزارش بست روید به نقل از نیواطلس، این ربات كه توسط شركت ایلومه تولید شده، EELY۵۰۰ نام دارد و استفاده آزمایشی از آن در كشور نروژ و در مناطق دریایی آن شروع شده است.
ربات مورد اشاره كه با همكاری دانشگاه NTNU نروژ و گروه تحقیقاتی SINTEF در این كشور تولید شده، دارای بدنه ای منعطف است كه با استفاده از موتور پره دار و سیستم مسیریابی كه دارد می تواند به سمت هدف تعیین شده جهت بررسی و تعمیر حركت نماید.

این ربات دارای دوربین، چراغ های مختلف و ابزار تعمیر و سنسورهای متنوعی است كه همگی از طریق دور قابل كنترل و مدیریت هستند. این ربات هم با استفاده از كابل و هم بدون كابل قابل كنترل است.
ربات مورد اشاره مانند یك مار در درون آب می خزد و می تواند بدنه خویش را كج و راست كند. این ربات به شكل U هم درمی آید و می تواند به دور میله ها و لوله های انتقال مواد نفتی، آب و غیره در زیر آب قرار بگیرد و برای تعمیر آنها اقدام نماید.
مهمترین كاركرد این ربات انجام تعمیرات در میادین نفتی و گازی زیردریایی است. ربات مورد اشاره با موفقیت در عمق ۲۴۰ تا ۳۱۰ متری آب آزمایش شده و مقرر است در عمق ۳۶۰ متری آب هم مورد استفاده قرار بگیرد.

1397/12/01
14:15:59
5.0 / 5
4816
تگهای خبر: دانشگاه , ربات
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
BestRoid اندروید