موافقت آمریكا با حذف شیائومی از فهرست سیاه

موافقت آمریكا با حذف شیائومی از فهرست سیاه

دولت آمریکا و شیائومی برای خارج کردن این شرکت چینی از فهرست سیاهی که در دوران ریاست جمهوری ترامپ بوجود آمده بود، به توافق رسیدند.به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، بعد از اینکه وزارت دفاع دولت ترامپ با صدور فرمانی، شیائومی را بعنوان شرکت در رابطه با ارتش چین معرفی نمود و در نتیجه شیائومی از بازارهای بورس آمریکا حذف شد، این غول تلفن هوشمند چینی از دولت آمریکا شکایت نمود. طبق اظهارنامه تنظیم شده برای دادگاههای آمریکا، وزارت دفاع آمریکا حالا موافقت کرده است که نام این شرکت از لیست مذکور بیرون برود.

ارزش سهام شیائومی به دنبال انتشار این خبر، در هنگ کنگ ۶.۷ درصد صعود کرد. با این وجود شیائومی و پنتاگون در اینباره اظهارنظر نکردند.

شیائومی که علاوه بر تلفن هوشمند، وسایل پوشیدنی، موتور برقی و جاروبرقی رباتی می سازد، هدف دولت ترامپ قرار گرفت. این شرکت بیشتر از ۱۰ سال پیش توسط لی جون، کارآفرین میلیاردر چینی و شرکت تراشه سازی آمریکایی کوالکام تاسیس شده بود و مالکیت یا قرار داشتن تحت کنترل ارتش چین را تکذیب کرده است.

این توافق بعد از حمایت یک دادگاه آمریکایی از شکایت شیائومی و صدور فرمان توقف موقتی این ممنوعیت صورت گرفت. رودلف کنترراس، قاضی دادگاه منطقه ای آمریکا در آن زمان گفته بود شیائومی احیانا موفق می شود این ممنوعیت را به صورت کامل ملغی کند و فرمان اولیه ای را برای پیشگیری از متحمل شدن خسارات جبران ناپذیر توسط شیائومی صادر کرده بود.

این توافق یک پیروزی کم سابقه برای غولهای فناوری چینی است که در میانه اختلافات فزاینده میان آمریکا و چین بر سر موضوعات مختلف گیر افتاده اند. ترامپ در نوامبر فرمانی صادر و سرمایه گذری آمریکایی در شرکتهای چینی متعلق یا تحت کنترل ارتش چین را ممنوع کرده بود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، دولت ترامپ شرکتهای دیگری مانند بایت دنس و تنست هولدینگز را هم هدف گرفت اما این هواوی بود که بدترین ضربه را متحمل شد و از خرید قطعات آمریکایی محروم شده و از پروژه های زیرساخت در سرتاسر جهان حذف شد.

منبع:

1400/02/23
10:14:13
5.0 / 5
1181
تگهای خبر: ربات , شركت , فناوری , هوشمند
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
BestRoid اندروید