پرداخت ۵ میلیون دلار به هكرهای شبكه خط لوله آمریكا

پرداخت ۵ میلیون دلار به هكرهای شبكه خط لوله آمریكا

شرکت کلونیال پایپ لاین به هکرهای اروپای شرقی که حمله باج افزاری آنها به تعطیلی بزرگترین شبکه خط لوله سوخت آمریکا منجر گردید، حدود پنج میلیون دلار باج پرداخت کرده است.به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، بلومبرگ نیوز به نقل از دو منبع مطلع نوشت: این شرکت پول را چند ساعت بعد از حمله به شکل رمزارز پرداخت کرده است اما کلونیال در این زمینه اظهارنظر نکرد.

این موضوع که اهداف حملات باج افزاری باید پول پرداخت کنند تا کنترل سیستمهایشان را بازیابی کنند، به بحث شدیدی تبدیل گشته است. منتقدان می گویند پرداخت باج حملات بیشتر را تشویق می کند.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز پنج شنبه اظهار داشت: باج نباید توسط شرکتهایی که قربانی حملات سایبری می شوند، پرداخت گردد.

ظاهرا هکرها بعد از اینکه باجشان را دریافت نمودند، ابزار از رمز خارج کردن اطلاعات را به شرکت کلونیال پایپ لاین داده اند تا شبکه کامپیوتری غیرفعال خودرا احیا کند اما این شرکت از نسخه های پشتیبان خود برای احیای سیستم بهره برده برای اینکه ابزار مذکور بسیار کند بوده است.

کلونیال پایپ لاین که اپراتور بزرگترین شبکه خط لوله سوخت آمریکاست و روزانه ۱۰۰ میلیون گالن بنزین، دیزل و سوخت جت منتقل می کند، بعد از شش روز قطعی خدماتش، روز پنج شنبه قسمتی از سیستم سوخت رسانی خودرا احیا کرد.

این تعطیلی کمبود بنزین و اعلام وضعیت اضطراری در ایالتهای شرقی آمریکا را به دنبال داشت و موجب شد دو پالایشگاه تولیدشان را کاهش دهند و ایرلاینها برنامه سوخت گیری هواپیمایشان را تغییر دهند.

اف بی آی گروه سایبری معروف به دارک ساید را عامل این حمله باج افزاری معرفی کرده است. این گروه مستقیما مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته اما مدعی شده است به سیستمهای سه شرکت دیگر رخنه کرده است.

در اطلاعیه ای که در وب سایت دارک سایت منتشر شد، بدون اشاره به نام کلونیال پایپ لاین آمده است: هدف ما پول درآوردن است نه ایجاد مشکل برای جامعه.

بر اساس گزارش رویترز، کاخ سفید درباب اینکه آیا شرکتهایی مانند کلونیال که هدف حملات هک قرار می گیرند باید به حمله کنندگان باج بپردازند، حرفی نزد اما یک مقام امنیت ملی اظهار داشت: دولت ممکنست در آینده سفارش ای در این زمینه ارائه کند.

منبع:

1400/02/24
14:39:54
5.0 / 5
1079
تگهای خبر: ابزار , اپراتور , خدمات , سایت
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید