با تشخیص عفونت؛

پژوهشگر ایرانی چسب زخم هوشمند نوری تولید كرد

پژوهشگر ایرانی چسب زخم هوشمند نوری تولید كرد

بست روید: یک پژوهشگر ایرانی در دانشگاه ردآیلند چسب زخم هوشمندی ساخته که با بهره گیری از نور قادر به شناسایی عفونت ها است.به گزارش بست روید به نقل از نیواطلس، کنترل مرتب زخم ها برای شناسایی شکل گیری عفونت های تازه ضروری می باشد. اما برداشتن پانسمان برای این کار در روند بهبود زخم اختلال به وجود می آورد. برای حل این مشکل می توان از چسب زخم هوشمند نوری استفاده نمود.
این چسب زخم دارای نانولوله های کربنی است که در یک لایه فیبر پلیمری محصور شده اند و همین مساله مانع از آلوده شدن نانولوله های مذکور می شود. در عین حال این نانولوله ها می توانند در صورت تشدید عفونت واکنش شیمیایی انجام داده و روشنایی تولید کنند.
یکی از ترکیباتی که به تولید نور در جریان این پروسه کمک می نماید، پراکسید هیدروژن است که در هنگام حضور باکتری های بیماری زا توسط گلبول های سفید بدن تولید می شود. این ماده شیمیایی در تماس با چسب زخم مذکور سبب تغییر رنگ و تولید نور می شود و می توان این تغییر را بوسیله یک ابزار هوشمند جداگانه که در نزدیکی چسب زخم قرار بگیرد شناسایی کرد.
به گفته دکتر محمد معین صفایی فارغ التحصیل دانشگاه رودآیلند که اکنون در مقطع فوق دکترا در دانشگاه ام آی تی مشغول تحصیل و تحقیق است، از این چسب زخم می توان برای شناسایی سریع عفونت در مراحل اولیه بهره برد و این امر نیاز به مصرف آنتی بیوتیک را کاهش داده و احتمال تشدید عفونت تا حدی که نیاز به قطع اندام انسان ها باشد را به شدت می کاهد. استفاده از این محصول خلاقانه به ویژه برای بیماران دیابتی بسیار مفید می باشد.
در حال حاضر بررسی این چسب زخم در محیط آزمایشگاهی کماکان ادامه دارد.


منبع:

1400/02/28
14:11:45
5.0 / 5
1255
تگهای خبر: ابزار , دانشگاه , هوشمند
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
BestRoid اندروید