مدیریت مصرف آب با سامانه هوشمند ایرانی

مدیریت مصرف آب با سامانه هوشمند ایرانی

یک شرکت دانش بنیان در زمینه مدیریت مصرف آب علاوه بر تجهیزات مورد نیاز، سامانه ای تعریف کرده است.به گزارش بست روید به نقل از معاونت علمی و فناوری، با افزایش دمای هوا، مصرف آب شهری اوج می گیرد. هدررفت آب برداشت شده از علمک های آب شهری تانکرهای انتقال آب شهری، یکی از مهم ترین بخش های اتلاف این سرمایه کم یاب و گرانبها است.
علمک های آب آشامیدنی که در بخش هایی از شهر دیده می شود، یکی از مسیرهای مهم و پرکاربرد انتقال این منبع حیاتی به نقاط مختلف است. تانکر آب زیر لوله بلندبالای آب قرار می گیرد و با گشوده شدن شیر فلکه، حجم قابل توجهی از آب زلال شهری با فشار زیاد به سمت تانکر سرازیر می شود. اما معمولا تخمین درستی از ظرفیت تانکر و زمان صحیح بستن شیر وجود ندارد و در نتیجه، حجم قابل توجهی از آب به بیرون سرریز می شود.
جلوگیری از هدررفت آب با سامانه هوشمند
سید مهدی هاشمی مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان اظهار داشت: سرریزشدن و هدررفت آب باآنکه تنها چند ثانیه طول می کشد اما میزان قابل توجهی از اتلاف انرژی و این منبع کم یاب را به دنبال دارد.
وی اضافه کرد: کشور ایران در شمار مناطق خشک و کم بهره از منابع آبی است و مدیریت و حفظ این سرمایه اهمیت زیادی دارد که بر همین لزوم در این شرکت دانش بنیان، راهکاری نوآورانه و فناورانه برای مدیریت یکی از روزنه های هدررفت آب عرضه شده است.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان، چالش میزان برداشت و مصرف واقعی آب شهری را سد راهی بر مدیریت منابع آبی دانست و اظهار داشت: محصولی که تولید کردیم، در حوزه آب و فاضلاب شهری مورد استفاده قرار می گیرد.
به گفته وی، در سطح شهر تانکرهایی هستند که آب را از علمک های آب آشامیدنی برداشت می کند. از همین رو در این شرکت دانش بنیان، سامانه ای سخت افزاری و نرم افزاری را برای مدیریت میزان برداشت و مصرف صحیح از این پایانه ها طراحی کردیم.
وی در مورد این تجهیزات اظهار داشت: این تجهیزات بر روی این علمک ها نصب می شود و بر مبنای مقدار مجاز و میزان ظرفیتی که کاربر نیاز دارد، به صورت هوشمند، شیر آب را بازکرده و آب مورد نیاز را برداشت می کند و بعد از برداشت دقیق، به صورت خودکار جریان آب را قطع می کند.
ارائه تحلیل جامع و دقیق از مصرف آب
مدیرعامل شرکت ضمن اشاره به لزوم داشتن تصویری از میزان آب و نحوه برداشت آن، اظهار داشت: این تجهیزات دانش بنیان، به صورت جامع و دوره ای مبتنی بر نیاز کاربر، تصویری روشن از روند رشد مصرف، میزان آن و مدیریت مصرف عرضه می کند.
به گفته وی، از سامانه پایش و کنترل مصرف آب شهری در تمامی مناطق کشور میتوان بهره برد.
هاشمی با بیان این نکته افزود: ظرفیت توسعه بازار این محصول دانش بنیان ناظر به نیاز مناطق کم آب در منطقه و دیگر کشورها هم امکان پذیر است.
وی اظهار داشت: دستگاه پایش و مدیریت برداشت آب شامل یک بخش سخت افزاری و نرم افزاری است که در قسمت سخت افزار یک سری تجهیزات روی زیرساخت های انتقال آب نصب می شود؛ این سخت افزارها اطلاعات را به پایگاه داده ارسال می کنند و از راه نرم افزار، دستورهای لازم صادر و کارها به صورت خودکار صورت می گیرد.
این فعال فناور، معرفی و ترویج محصولات دانش بنیان ایران ساخت را مهم ترین نیاز برای بازارسازی شرکتهای دانش بنیان دانست و اضافه کرد: علاوه بر اینکه به حمایت های مالی نیازی جدی وجود دارد، باید دیدگاه مشتریان به کالای ایران ساخت تغییر کرده و مردم به محصول ساخت داخل اعتماد کنند. تولید یک محصول از مرحله ای که آزمون ها را پشت سر می گذارد تا به بازار برسد، فرآیندی طولانی و دشوار است.


منبع:

1400/03/29
13:24:10
5.0 / 5
1083
تگهای خبر: شركت , طراحی , فناوری , محصولات
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
BestRoid اندروید