با حضور معاون علمی و فناوری؛

9 طرح حوزه امنیت غذایی به معرض نمایش گذاشته شد

9 طرح حوزه امنیت غذایی به معرض نمایش گذاشته شد

۹ محصول حوزه امنیت غذایی به نتیجه رسیده توسط دانش بنیان ها در نمایشگاه فناوری و نوآوری i-hit به معرض نمایش گذاشته شد.به گزارش بست روید به نقل از مهر، ۹ طرح حوزه امنیت غذایی در نمایشگاه فناوری و نوآوری i-hit مستقر در نمایشگاه بین المللی به نمایش در آمد. این محصولات که توسط دانش بنیان ها به تولید رسیده به کاهش ارزبری در این عرصه کمک بسزایی کرده اند.
این محصولات با حضور سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، علی آقامحمدی رئیس گروه اقتصادی دفتر مقام معظم رهبری، کامبیز تاجر رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نبی الله خون میرزایی رئیس سازمان شیلات و علی صفر ماکنعلی رئیس سازمان دامپزشکی رونمایی شدند.
تولید بز سانن و و مورسیا از راه شبیه سازی
در این مراسم از توانمندی یک شرکت دانش بنیان برای تولید ۲ هزار راس بز سانن و و مورسیا از راه شبیه سازی و دو رگه گیری و تولید جنین با روش IVF رونمایی گردید.
یکی از مشکلات موجود در صنعت دامپروری به خصوص در دام سبک کشور، پایین بودن توان ژنتیکی دام های بومی و بهـره اقتصادی این دام ها است کـه نگهداری آنها به صورت صنعتی را مقرون به صرفه نمی نماید. بنابراین این مجموعه با عنایت به داشتن دانش فنی شبیه سـازی و امکان اسـتفاده از آن در تولید دام های دارای توان ژنتیکـی بالا بـه خصوص با عنایت به واردات دام های با توان ژنتیکی بالا از این دانش فنی بوجود آمده در حوزه اصلاح نژاد در دام بهره برده است.
با توجه به این که هم اکنون در این حوزه دام زنده حاصل از زاد و ولد طبیعی به کشور وارد می شود عملا نمونه مشابه خارجی که حاصل از انتقال جنین شبیه سازی شده باشد وجود ندارد اما بطور قطع قیمت تمام شده دام حاصل از این تکنولوژی حداقل یک سوم، قیمت دام های وارداتی خواهـد بود.
روغـن کاملینا
یک شرکت دانش بنیان در این مراسم محصول روغـن کاملینـای تولیدی خویش را که برای اولین بار در کشور ساخته شده است ارائه نمود. این محصول غیـر از مصـرف خوراکـی در زمینـه تولیـد سـوخت هـای زیسـتی و صنایـع آرایشـی و بهداشـتی کاربـرد فـراوان دارد.
کاملینا خواص بسیار زیادی دارد و از این جهت یک گیاه کاملا منحصر به فرد به حساب می آید همچون این خواص میتوان به تغذیه، سلامت و بهداشت، صنعت سوخت، صنایع صمغ و انواع واکس ها و صنعت تغذیه طیور و ماهی اشاره نمود.
مکمل های دام و طیور
یک شرکت دیگر هم با تولید ۵ مکمل، کنسانتره و افزودنی های خوراک دام و طیور و تولید توکسین بایندر، محرک رشد گیاهی و بلوس کلسیم در این رونمایی حضور داشت. صنعـت دام و طیور با گردش مالی سالانه بالغ بر ۱۵۰ هزار میلیارد تومان یکی از صنایع مهم در امنیت غذایی کشور است.
با توجه به وارداتی بودن بخش عمده ای از افزودنی های مورد استفاده در این صنعت شامل مکمل های ویتامینی، آنزیم ها، توکسین بایندر، محرک های رشد جایگزین آنتی بیوتیک، اسیدهای آمینه عبوری و غیره وارداتی است و ارزبری بالایی دارند. لذا، کوشش برای کاهش واردات می تواند در شرایط تحریم سبب توسعه صنعت و اشتغالزایی شود.
احیای باغات کشور
مجموعه ای دیگر هم از پایه های رویشی کشت بافتی ارقام گلابی، گیلاس، آلبالو، هلو، شلیل، زردآلو، آلو و بادام به احیای باغات در یک هزار هکتار اقدام نموده است. باغداری کشور از کمبود عملکرد و گسترش بیماری ها به علت نبود نهاده های ژنتیکی استاندارد و عملیات ضعیف و غیر علمی باغداری رنج می برد. یکی از راهکارهای اساسی برای تضمین سرمایه گذاری باغداری در کشور، فراهم کردن زمینه های تولید و عرضه نهال گواهی شده و ایجاد برندهای تجاری و شناسنامه دار در تولید نهال است. پایه و اساس ایجاد باغ های اقتصادی و تجاری استفاده از نهال سالم، اصیل و استاندارد با بهره برداری بهینه از منابع پایه آب، خاک و نیروی انسانی است. هم اکنون بیشتر از ۷۰ میلیون نهال در کشور تولید می شود که کمتر از ۵ درصد آن نهال رویشی است. امید است با استفاده از برنامه های ترویجی در بین مدت بیشتر از ۵۰ درصد نهال های تولیدی با پایه های رویشی جایگزین شود. بنابراین پتانسیل تولید و کشت بیشتر از ۳۰ میلیون نهال با استفاده از روش های رویشی بخصوص کشت بافت در کشور وجود دارد.
اسفنج های پروژسترون
همچنین یک شرکت دانش بنیان هم در این مراسم از محصول تولید اسفنج های پروژسترون برای هم زمان سازی فحلی دام خود رونمایی نمود. مدیریت نامناسب در گله های گوسفند و بز از نظر زمان بندی زایش ها وجود داشت که این امر سبب می شد در تمام سال بره یا بزغاله در گله باشد. پراکندگی زایش ها سایر عملیات مدیریتی مانند واکسیناسیون، پروار بندی و... را گرفتار اشکال کرده و مانع از بهره وری کامل از پتانسیل گله می شد. علاوه بر آن وجود بره و بزغاله در تمام سال همراه مادر سبب افزایش فشار بر مراتع شده و تخریب آنها را افزایش می داد. با محاسبه مبتنی بر گزارش مرکز اصلاح نژاد کشور در خصوص ظرفیت حداقل مصرف سه میلیون قطعه در سال و قیمت هر قطعه محصول خارجی معادل ۲ دلار معادل پنجاه هزار تومان و سالیانه ۶ میلیون دلار ارز برای تأمین این محصول از کشور خارج می شود.
آنزیم های صنایع غذایی یک شرکت دانش بنیان دیگر با تولید صنعتی آنزیم های صنایع غذایی در این رونمایی حضور داشت. در ایران آردهای داخلی گرفتار کمبود و ضعف در زمینه ویتامین ها، آنزیم ها و پروتئین ها است ازاین رو برای تهیه نان هایی باکیفیت مطلوب و همینطور نان های حجیم و نیمه حجیم احتیاج به استفاده از بهبود دهنده ها داریم. هم اکنون تنها ۳۰ درصد گندم های تولیدی کشور دارای کیفیت خوب هستند، ۴۰ درصد متوسط و ۳۰ درصد آنها ضعیف است.
با توجه به سیاست کشور در زمینه خودکفایی در تولید محصول استراتژیک گندم و همینطور کیفیت نامناسب گندم های ایران به علت شرایط جوی، شرکت توسعه بن دا فرآور با هدف افزایش کیفیت محصولات آردی، کاهش دور ریز نان، جایگزینی مواد شیمیایی و سرطانزا در این محصولات، افزایش سلامت مصرف کننده و کاهش خروج ارز برای واردات آنزیم، تصمیم به تولید آنزیم های مورد استفاده در صنعت آرد و نان گرفت و این محصولات را تولید کرد. این محصولات با ۹۰ درصد دانش فنی داخلی به تولید رسیده است.
واکسنی برای درمان آبزیان
از سوی دیگر شرکت دانش بنیانی هم در این مراسم از واکسن استرپتوکوکوزیس/ لاکتو کوکوزیس تولیدی خود رونمایی نمود. گسترش مزارع تولید آبزیان در سطح جامعه باعث بروز بیماری ها شده است و بروز بیماری ها به دو روش باید کنترل شود. با استفاده از روش های درمانی که عوارضی به دنبال خواهند داشت و جامعه و محیط زیست از آن متاثر خواهند شد، یا روش های پیشگیرانه ای مانند استفاده از واکسن ها که کمترین عوارض را دارند.
این مجموعه درصدد توسعه روش های پاک و پذیرفته شده بین المللی برای مبارزه با بیماری های آبزیان است. بر همین مبنا هم با اتکا به دانش بومی مبادرت به تولید واکسن استرپتوکوکوزیس/ لاکتو کوکوزیس کرد. اگر جامعه مصرف پیشبینی شده از این واکسن را به طور کامل جذب نماید. معادل یک میلیون و هشتصد هزار دلار صرفه جویی ارزی به دنبال خواهد داشت.
کنترل بیولوژیک آفات گلخانه ای
شرکت دانش بنیانی هم به حوزه بومی سازی دانش فنی پرورش و تولید تجاری عوامل بیولوژیک مؤثر در کنترل آفات گلخانه ای در ایران ورود کرده است. از زمان شروع تحریم ها، این بازار برای تأمین این مواد با خلاء روبرو شد. این مجموعه با درک این نیاز، به حوزه تولید عوامل بیولوژیک مؤثر در کنترل آفات گلخانه ای ورود کرد تا بتواند مانع خروج ۳ میلیون یورو ارز از کشور شود.
ایجاد اشتغال حداقل برای یک هزار نیروی تحصیل کرده بخش کشاورزی، خودکفایی کشور در زمینه تولید محصول سالم، بومی شدن دانش تولید محصول سالم در کشور، جلوگیری زیاد از مصرف آب و تولید محصول مبتنی بر دانش های نوین همچون مزایای استفاده از این محصول است.
واکسن اکتیمای مسری
شرکت دانش بنیان دیگری هم در این مراسم با محصول واکسن اکتیمای مسری در این مراسم حضور یافت. بیماری های عفونی و واگیردار دامی به لحاظ شدت خسارات اقتصادی یکی از موانع اصلی در تأمین بهداشت و تولید فرآورده های دامی محسوب می شوند که عدم واکسیناسون سبب کاهش تولید دام شده که نقش اساسی در تجارت تولید دام و فرآورده های خام را دارد. وجود تیپ های مختلف از بیماری های نشخوارکنندگان کوچک و سایر دام های حساس، شرکت ویرا واکسن را بر آن داشت تا با تولید واکسن های دامی نیاز کشور را تأمین کند و از ارزبری های کلان در این حوزه در کشور جلوگیری نماید. واکسن اکتیما با سویه لوکال با استفاده از به روزترین تکنولوژی دنیا همراه با اپلیکاتور اختصاصی برای حفظ شرایط اسپتیک و ایجاد ایمنی بالاتر یکی از محصولات این شرکت است.


منبع:

1400/04/12
22:21:02
5.0 / 5
1037
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
BestRoid اندروید