چند روایت صریح از پشت پرده زندگی های اینستاگرامی

چند روایت صریح از پشت پرده زندگی های اینستاگرامی

به گزارش بست روید روابطشان عاشقانه و بی نقص جلوه می کند. مسافرت های رمانتیک، جشن تولدهای مجلل و هدیه های لوکس همیشه به راه است. از بامداد که از خواب بیدار می شوند، آرایش کرده و مرتب فقط می خندند و موسیقی رمانتیک گوش می دهند. مشکل مالی یا تفاوت نگرش و سلیقه؟ به هیچ وجه.خستگی ناشی از کار زیاد، افسردگی حاصل از پاندمی کرونا، بی حوصلگی و هیچ چیز دیگر نمی تواند کوچک ترین خللی در این رابطه بسیار عاشقانه ایجاد نماید. اینجا همه چیز خوب است جز حال تو که شاید وقتی خسته و کوفته از محل کارت برمی گردی و در ایستگاه مترو منتظر قطار نشستی، در حالیکه بدنت خیس عرق شده و کش ماسک پشت گوشت را ملتهب و زخم کرده است، برای رهاشدن از جهان واقعی تلفن همراهت را از جیبت درمی آوری و پناه می بری به دنیای خوشحال ها و عاشق ها. شروع می کنی عکس ها را بالا و پایین کردن و از خودت می پرسی چرا من مالک این زندگی شاد و راحت نیستم؟ چرا فقط همسر من جشن تولدم را فراموش می کند؟ چرا فقط ما قسط و وام داریم؟ چرا فقط ما نمی توانیم مسافرت های لوکس خارجی برویم؟

واقعیت اما خیلی وقت ها فرق دارد که شاید مثل سیلی توی صورت آدم بخورد و حباب رویا را بترکاند.

«علی» ۳۷ ساله، شوهر یک خانم ۳۰ ساله است که بتازگی مجبور شده زیر بار برگزاری یک جشن تولد برای همسرش برود: «من یه کارمند معمولی ام با یه درآمد معمولی و خب همه میدونن درآمد یه کارمند این روزا چطوریه و چقدر باید واسه زندگی بدویی. پس انداز خیلی کمی داشتم که گذاشته بودم واسه روز مبادا و متاسفانه خانومم از این پس انداز خبر داشت. پاشو کرد تو یه کفش که باید بهم پول بدی تولد بگیرم. منم چون دوسش دارم، نمی خواستم دلشو بشکنم اما اونم نامردی نکرد و واسه تولدش باغ اجاره کرد با شام حسابی و مهمون! شما فکر کن مثل یه عروسی رفت آرایشگاه و لباس خرید. فیلمبردار و عکاس آورد و اون شب بیشتر از ۲۰ میلیون تومن واسه من آب خورد. فکر کردم عکسای این تولدو بذاره تو اینستاگرام بی خیال میشه که یه دفعه وسط مجلس گفت «هدیه همسر عزیزم سفر به استانبول!» فکر کردم فقط داره قپی میاد و تموم می کنه ماجرا رو اما بعدش اصرار پشت اصرار که اگه نریم دوستام فکر می کنن من خالی بستم و تا عکس نذاریم تو اینستاگرام کسی باور نمی کنه! خلاصه کل اون پس انداز که به فنا رفت هیچ، کلی قرض هم بالا آوردم که چی؟ خانم جلو دیگران کم نیاره. الانم زندگی ما شده اینستاگرام خانم و واقعا فشار روی من زیاده!»

«امیرحسین» ۳۰ ساله بتازگی با دختری ۲۰ ساله نامزد کرده و حالا اتفاقاتی او را در انتخابش مردد کرده است: «خانمم دختر خوبیه اما یه کارایی می کنه که اصلا تو مغز من نمیره و یه جورایی کسر شانه برام. مثلاً وقتی میریم مهمونی میگه حتما باید لباس ست بپوشیم و عکسشو بذاریم اینستا. سر سفره تو مهمونیا همه ش به من می چسبه و میگه تو یه بشقاب غذا بخوریم و نمیدونم انگشتامونو روی غذا تکون بدیم که بومرنگ بشه و از این کارا. یا مثلاً توی ماشین باید حتما یه استوری همراه با آهنگ از خیابون یا جاده ای که داریم میریم داشته باشیم. اصلا سهمیه مونه انگار. میگم ملت حالشون به هم نمیخوره انقدر داشبورد ماشین ما رو دیدن؟ شاید اصلا من نخوام مثلاً خواهرم بدونه من چه غلطی دارم تو زندگیم میکنم یا کجاها میرم. به خدا منو مضحکه همه کرده. می فهمم آشناها مسخرم می کنن. وقتی هم با زبون خوش بهش تذکر میدم که دست از این کارای بچه گونش برداره، فوری میگه من می خوام همه عشقمونو ببینن و بفهمن ما چقدر خوشبختیم! ولی خودم احساس می کنم نمی تونم به این دلقک بازیا تن بدم.»

«سامان» ۴۲ ساله هم از همسرش دل پری دارد: «همه زندگی ما شده عکس. باید عین مترسک لباس بپوشیم و الکی لبخند بزنیم که خانوم عکسای اینستاگرامشو بگیره. حق نداریم دست به غذا بزنیم پیش از این که ازش عکس گرفته بشه. یعنی یه لقمه غذا بدون عکس و ادابازی نمیتونیم کوفت نماییم. حتما باید عکس بگیره و یه متن بیخود هم از توی گوگل سرچ کنه بزنه روی عکس تا بتونیم غذامونو بخوریم. جالبه بدونید که همه از سلیقه و خونه داری خانوم من تعریف می کنن اما اگه من بگم ظرفای غذا یه وقتایی انقدر تو ماشین ظرفشویی می مونه که کپک می زنه شما باور می کنید؟ یعنی حتی دکمه ماشین ظرفشویی رو نمیزنه!»

«مازیار» ۳۹ ساله هم از یک ماجرای دردسرساز می گوید: «من زنمو خیلی دوس دارم اما زیاد اهل شوآف نیستم. چند بار بهم گیر داد که چرا فلانی واسه زنش استوری تبریک تولد و سالگرد ازدواج گذاشته ولی تو نمیذاری؟ گفتم آخه مگه دوست داشتن به این چیزاست؟ علاوه بر این من کلا دوس ندارم عکس از زن و زندگیم منتشر کنم. یه بخشی از این ماجرا به خاطر موقعیت شغلی و فضای رسمی کارمه و یه بخشی هم بخاطر این که به چشم زخم و اینجور چیزا اعتقاد دارم. حالا کلا اینجوری ام دیگه، دوس ندارم زندگیم وسط اینستاگرام باشه. یادمه یه بار دیدم برام هی نوتیفیکیشن خوش بگذره و همیشه به سفر و عشقتون مانا و خوشبخت باشید و این چیزا میاد. گوشیمو باز کردم دیدم خانمم خودش با اکانت من یه استوری از عکس دو نفریمونو توی یکی از سفرایی که رفته بودیم گذاشته! حالا من دو سه روزی بود که بخاطر علائم کرونا مرخصی گرفته بودم. بالاخره آدم هر چقدر هم مراقبت کنه، همکارایی هستن که اینستاگرام آدمو ببینن. هیچی دیگه، پیغام و پسغام فرستادن که داداش کاش با کرونا نمیرفتی مسافرت لااقل. یعنی فکر کردن دروغ گفتم که حالم بده و بخاطر مسافرت مرخصی گرفتم. حالا هر چی قسم و آیه که بابا این عکس مال قدیمه و فلان، مگه کسی باور میکنه؟ این قضیه خیلی برام گرون تموم شد. البته از اون به بعد هم باز خانمم هر از گاهی با اکانت من خطاب به خودش پیام عاشقانه استوری میکنه. راستش منم دیگه حوصله جر و بحث ندارم ولی واقعا از این مورد ناراحتم.»

اما فقط مردان قربانی این سبک زندگی مجازی نیستند. زنانی هم هستند که از اینستاگردی مردانشان به ستوه آمده اند. یکی از آنها «مریم» ۳۵ ساله است: «شوهرم ۲۴ ساعت سرش توی اینستاست. بدبختی اینه که پیج همه فک و فامیل ما رو هم داره. میره مثلاً تو صفحه دخترخاله من، اونم از این فیتنس کاراست که چون وضعشون همیشه خوب بوده، مدام از ورزش و اینور اونور رفتن با شوهرش و آرایش و این چیزاش پست و استوری میذاره. نه این که شوهرم بخواد اونو بزنه تو سر من ولی همین که مثلاً هر از گاهی میگه «دیدی فلانی اینا رفتن شمال؟ دیدی فلان رستوران رفتن؟ دیدی واسه شوهرش تولد گرفته؟ دیدی اون شکرو خوردن؟ دیدی فلان غلطو کردن؟» واقعا میره رو اعصابم.»

«نسرین» هم از صفحاتی که شوهرش دنبال می کند، ناراضی است: «یا درگیر صفحه های این لاتا و اوباش و به قول خودشون خوبای تهرانه، یا میره تو این پیجای زرد بازیگرا و شاخای اینستاگرامی. از اونا هم که حرف و حرکت درست و حسابی درنمیاد. عذاب میکشم واقعا ولی کاری نمیتونم بکنم.»

«مرجان» هم شاکی است که شوهرش دم به دقیقه لایو می گذارد: «یه بار بهش گفتم آخه تویی که لایو اینستاتو کلا ۵ نفر هم نمیبینن از چی لایو میذاری؟ اصلا واسه کی میذاری؟ مثلاً میبینی نشستیم یه جا دور هم، یهو لایو میگیره. میگم بابا تو دوست داری لحظه های پرشکوه زندگیتو به اشتراک بذاری، شاید فلانی که اینجا نشسته نخواد مثلاً یکی از اونایی که لایو رو میبینه اصلا بدونه که امشب پیش ما بوده. نمیفهمه دیگه. هیچ چی هم بدتر از نفهمیدن نیست.»

اما نداسادات پاکنهاد وکیل پایه یک دادگستری که اتفاقا تجربه حضور زوج های عاشق اینستاگرامی در دفتر وکالتش را دارد که سرخورده و مستاصل آمده اند تا برای طلاق اقدام نمایند، می گوید: «در میان زوج هایی که برای طلاق به بنده رجوع می کنند، افراد مختلفی وجود دارند. مثلاً افرادی که بشدت در روابطشان خجالتی هستند و توانایی ندارند نیازهای اولیه همسرشان را برآورده کنند و در کنارش هم افرادی را می بینم که بشدت چرب زبان و اهل قربان صدقه رفتن در فضای مجازی می باشند. یعنی دائم عکس یکدیگر را منتشر می کنند و پایینش قربان صدقه هم می روند اما خب حقیقت امر خیلی متفاوت می باشد. شاید برایتان جالب باشد که بگویم وقتی از این افراد دلیل طلاق را جویا می شوم، بحث خیانت را مطرح می کنند. مثلاً آقایی دائم درحال ابراز محبت در فضای مجازی به همسرش بود و احساساتی را نسبت به همسرش در اینستاگرام ابراز می کرد که کاملا محرمانه است و عمومی کردنشان خیلی کار درستی نیست اما آقا در حقیقت به خانمش خیانت کرده بود. همسرش واقعا در تعجب بود که اگر شوهرش اینقدر دوستش داشت و در شبکه های اجتماعی قربان صدقه اش می رفت، پس این خیانت چیست؟ البته بنده این مورد را تحلیل نمی کنم چون صحبت در اینباره در تخصص روانشناسان است اما متاسفانه این ابراز محبت های کاذب را زیاد می بینم که اصلا حقیقی نیست؛ علاقه های کاذبی که به طلاق و جدایی ختم شدند و خانم و آقا حتی حاضر نیستند یک ساعت با هم زندگی کنند.»

او درباره پرونده های اخیرش کمی مصداقی تر صحبت می کند: «چند وقت پیش یک دخترخانم ۲۶ ساله به من برای طلاق مراجعه نمود و وقتی دلیلش را جویا شدم توضیح داد که در فضای مجازی با همسرش آشنا شده و از آنجائیکه در خانواده اش محبت چندانی وجود نداشته بشدت جذب چرب زبانی آقا شده و ازدواج کرده اند. این زوج ۸ سال زندگی مشترک داشتند و زندگی عاشقانه شان در اینستاگرام زبانزد بوده و همه نزدیکانشان هم به این عشق غبطه می خوردند. پس از مدتی آقا رفتارهای مشکوک داشته، کمتر به خانه می آمده و تلفنش را از دسترس خارج می کرده است. در نهایت خانم، تلفن همسرش را چک می کند و می بیند شوهرش با دختر جوانی رابطه دارد و دقیقا همان جمله های عاشقانه را برای آن دختر تکرار می کرده است. در این مورد ما از روانشناس کمک گرفتیم تا مشکل را حل کند اما وکالت در طلاق از آقا گرفتیم تا اگر این رفتارش تکرار شد، خانم بتواند طلاق بگیرد.»

او ادامه می دهد: «مورد دیگر یک خانم ۵۰ ساله بود که با همسرش ۳۰ سال زندگی مشترک داشتند. یک خانم بسیار ساده که فعالیت اینستاگرامی داشت و دائما با همسرش درحال قربان صدقه رفتن بودند اما متاسفانه در این مورد هم رابطه بر اثر خیانت آقا به اتمام رسید. در پرونده دیگری هم یک زن و شوهر جوان که کمتر از ۳۰ سال سن داشتند با همین شرایط به بنده رجوع کردند. این در حالی بود که مهریه خانم ۷۷۷ سکه بود. پرسیدم حتما شوهرت خیلی دوستت داشته که این عدد را مهریه ات کرده است که ایشان در پاسخ گفت متاسفانه شوهرم در خانه فقط گوشی به دست است و برایم پیام های عاشقانه می دهد. اهل کارکردن نیست و فکر می کند زندگی مشترک یعنی قربان صدقه رفتن! احساس مسئولیت ندارد و تا کسی به رفتارهایش اعتراض می کند، فورا تلفن همراهش را درمی آورد و پیام های عاشقانه اش را نشان داده است و می گوید اگر او را دوست نداشتم این پیام ها را برایش می نوشتم؟»

نمونه هایی که در این گزارش خواندید، روایت هایی است که داوطلبانه برای ایسنا تعریف شده و البته اسامی هم مستعار است. از طرفی انتشار این روایت ها به این معنا نیست که لزوما هر کسی در اینستاگرام برای عزیزانش پست و استوری عاشقانه می گذارد یا دوست دارد لحظاتش را با دیگران به اشتراک بگذارد، دارد ظاهرسازی می کند یا اساسا کار بدی انجام می دهد. اینجا صرفاً به چند روایت پرداخته شده که برای راویان، آزاردهنده بوده است. شما هم اگر روایتی از زندگی اینستاگرامی خود یا اطرافیانتان دارید که امکان دارد نکته ای داشته باشد، می توانید با ما به اشتراک بگذارید.
1400/04/22
20:34:39
5.0 / 5
300
تگهای خبر: تجربه , تخصص , تلفن همراه , گوشی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
BestRoid اندروید