رئیس موسسه رازی خبر داد؛

تحویل 5 میلیون دوز واکسن کووپارس تا آخر شهریور

تحویل 5 میلیون دوز واکسن کووپارس تا آخر شهریور

به گزارش بست روید رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اظهار داشت: برپایه برنامه ریزی های انجام شده تا آخر شهریور ۱۴۰۰ حدود پنج میلیون دوز واکسن رازی کووپارس در اختیار وزارت بهداشت قرار می گیرد.


به گزارش خرگزاری مهر به نقل از شورایعالی انقلاب فرهنگی، سعید رضا عاملی دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی ضمن بازدید از مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با رئیس و مدیران این مؤسسه ملاقات و گفتگو کرد.
دکتر علی اسحاقی، هم در این نشست ضمن تشریح تاریخچه و بخش های مختلف این مؤسسه و دستاوردهای آن در حوزه واکسن سازی با تشریح اقدامات این مؤسسه در مورد واکسن کووید ۱۹ اظهار داشت: برپایه برنامه ریزی های انجام شده تا آخر شهریور ۱۴۰۰ حدود پنج میلیون دوز واکسن " رازی کووپارس" در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار می گیرد.
دکتر اسحاقی عنوان کرد: همزمان با اجرای کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس، بسترهای لازم برای تولید انبوه واکسن در این مجموعه فراهم گشته است. مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در کنار سایر تولید کنندگان داخلی واکسن کرونا با تمام ظرفیت در تلاش است تا از نگرانی مردم در این حوزه بکاهد.
رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اظهار داشت: مؤسسه رازی از اسفند سال ۱۳۹۸ کار ساخت واکسن را آغاز و از روش واکسن پروتئینی نوترکیب که از ایمن ترین واکسن ها است برای تولید آن استفاده نمود. این مؤسسه در فاصله زمانی اسفند ۹۸ تا آخر فروردین ۹۹، کار طراحی این واکسن را به پایان رساند، اردیبهشت سال قبل دُزسنجی و فرمولاسیون انجام شد و از خرداد ماه ۹۹، آزمایش این واکسن روی ۵۰۰ حیوان صورت گرفت.
وی افزود: کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس مؤسسه رازی هم با تزریق مرحله اول تست انسانی به ۲ داوطلب مرد دهم اسفند ماه ۹۹ در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) تهران شروع شد. مرحله دوم کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس هم از ششم خرداد ماه با ۵۰۰ داوطلب در ۲ گروه ۲۵۰ نفره شروع شد. یک گروه ۲۵۰ نفره واکسن با دوز ۱۰ میکرولیتر و گروه دیگر با عنوان گروه کنترل واکسن نما دریافت نمودند. در مرحله دوم مطالعه انسانی واکسن رازی کووپارس، گروه سنی ۱۸ تا ۷۰ سال قرار گرفتند و در فاز سوم هم تمام افراد بالای ۱۸ سال در مطالعه قرار دارند و اطلاعات آن در اختیار کمیته اخلاق قرار خواهد گرفت.
دکتر اسحاقی با اشاره به اینکه الان ۴۰۰ هزار دوز واکسن رازی کووپارس در انبار این مؤسسه موجود است و در صورت صدور مجوز وارد عرصه مصرف می شود، قول تولید ۲۰ میلیون دوز واکسن ایرانی رازی کووپارس را تا آخر آذرماه سالجاری داد.


منبع:

1400/05/23
11:18:24
5.0 / 5
399
تگهای خبر: آموزش , طراحی
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
BestRoid اندروید