آنچه بهتر است برای حفظ امنیت مودم تان بدانید

آنچه بهتر است برای حفظ امنیت مودم تان بدانید

به گزارش بست روید امنیت مودم وای فای، مبحث بسیار مهمی است كه اگر به آن دقت نكنید، هكرها می توانند مودم شما را به آسانی هك و از اینترنت شما استفاده كنند.


به گزارش بست روید به نقل از ایسنا، هكرها با این كار می توانند به آسانی به بعضی از اطلاعات شما دسترسی پیدا كنند. یكی از طریق هایی كه می شود بوسیله آن به هك شدن مودم پی برد، پایین آمدن بی جهت سرعت اینترنت، یا كم شدن ناگهانی و غیرمنتظره ترافیك مصرفی است.
هیچیك از ما دوست نداریم كسی بدون اجازه وارد حریم خصوصی مان شود و از اینترنت ما استفاده نماید و به اطلاعات شخصی ما برسد. پس برای حفظ امنیت شبكه وای فای سفارش می شود گاهی پسورد مودم تان را عوض كنید.
در این رابطه علی اصغر زارعی - كارشناس ارشد مدیریت سیستم های اطلاعاتی و مهندسی فناوری و اطلاعات -چند راهكار مهم امنیتی حفاظت از مودم پیشنهاد كرده كه سبب می شود دسترسی و اتصال دیگران به مودم شما، حتی هكرهایی كه پسورد شما را پیدا كرده اند، قطع شود.
پسورد مودم تان را عوض كنید
در شرایطی كه احتمال می دهید هك شده باشید، برای امن تر كردن مودم، باید حتماً پسورد آنرا عوض كنید. در كل سفارش می شود گاهی این كار را بكنید. برای این كار مرورگر كروم یا فایرفاكس را باز كنید.
در مودم های دی لینك در قسمت آدرس، آی پی ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ را وارد كنید. نام كاربری و رمز عبور مودم خویش را وارد كنید، غالباً هر دو به صورت پیش فرض، كلمه admin هستند. بعد به صفحه تنظیمات مودم وارد می شوید در این بخش با عنایت به مدل مودم، دسترسی به تنظیمات آن متفاوت می باشد.
پس از وارد شدن به تنظیمات مودم، وارد تب Setup شوید. سپس به بخش Wireless Setup و بخش Security Wireless بروید. در قسمت Pre Shared Key پسورد جدید را وارد كنید. در بعضی مدلها در قسمت Security Wireless، در بخش پسورد باید رمز عبور جدید را وارد كنید.
با پنهان كردن SSID امنیت مودم را افزایش دهید
SSID همان نام مودم است كه با پنهان كردن آن، اگر كسی شبكه های وایرلس را جست وجو كند، اسم مودم نمایش داده نمی گردد و این مورد امنیت مودم را زیاد می كند و امكان هك شدن آنرا می كاهد، در حقیقت شما با این كار مانع از اتصال افراد به شبكه وای فای خودتان می شوید.
البته این كار هك شدن مودم شما را غیر ممكن نمی كند، بلكه فقط سبب می شود كه وقتی هكرها شبكه های موجود را جست وجو می كنند، شبكه شما برای آنها نمایش داده نشود. در حقیقت احتمال هك شدن مودم شما با این روش پایین می آید.
برای پنهان كردن SSID ابتدا باید آدرس آی پی مودم را در آدرس بار مرورگر وارد كنید. معمولاً آدرس آی پی مودم ها ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ یا ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱ هستند. در مرحله بعد باید User Name و پسوردتان را وارد كنید و OK را بزنید. در صفحه بعد وارد بخش تنظیمات مودم یا Wireless Settings شوید. بعد به بخش امنیت مودم یعنی Advanced Security Settings یا Security Settings بروید.
در صفحه بعدی SSIDها را می بینید. برخی از مودم ها دو باندی هستند، در این صورت باید برای 2.4 GHz و 5.0 GHz این كار را جداگانه انجام دهید. روی هر یك از SSIDها كلیك كنید، گزینه Disable را انتخاب و روی Apply كلیك كنید.
برای باند بعدی هم، همین كار را تكرار كنید. حالا دیگر اسم شبكه شما در فهرست شبكه های موجود و در دسترس نمایش داده نمی گردد، این كار امنیت مودم شما را زیاد می كند و برای بازگرداندن اسم شبكه شما به فهرست شبكه های موجود، مراحل بالا را انجام دهید و بعد روی SSID كلیك و گزینه Enable را انتخاب و نهایتاً روی Apply كلیك كنید.
معرفی دستگاه ها به مودم
در این روش، شما مك آدرس دستگاه های مورد تاییدتان را به مودم معرفی می كنید، تا فقط آنها به مودم تان دسترسی داشته باشند. در این صورت دستگاه های معرفی نشده، حتی اگر پسوردتان را هم داشته باشند نمی توانند به مودم شما وصل شوند.
ابتدا باید وارد تنظیمات مودم شوید و شماره ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ یا ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱ را در آدرس بار مرورگرتان وارد كنید و اینتر را بزنید تا وارد بخش تنظیمات مودم خود شوید. معمولاً نام كاربری و رمز عبور ورود به این بخش كلمه admin است. مگر این كه آنرا عوض كرده باشید. در مرحله بعد به بخش IP & MAC Binding بروید و وارد قسمت ARP List شوید.
در این فهرست مك آدرس دستگاه هایی كه به مودم وصل هستند را می بینید. حالا باید این مك آدرس ها را به مودم معرفی كنید. برای این كار یا معرفی مك آدرس به مسیر Wireless Wireless MAC Filtering بروید. گزینه Add New را بزنید و مك آدرس دستگاه را وارد كنید. دقت كنید در این مرحله باید گزینه Status، در حالت Enabled باشد و در آخر گزینه Save را بزنید. حالا مك آدرسی كه وارد كرده اید را در فهرست می بینید. این كار را برای بقیه دستگاه هایی كه می خواهید به مودم شما معرفی كنید، هم انجام دهید.
در آخر در بخش Filtering Rules، گزینه Allow را انتخاب و دكمه Enable را بزنید، حالا دیگر خیالتان راحت است كه دستگاه هایی كه به مودم معرفی نشده باشند، به هیچ وجه نمی توانند به اینترنت شما وصل شوند و به این طریق هم امنیت داده هایتان را حفظ می كنید و هم جلوی هكرهایی كه می خواهند به ترافیك مصرفی اینترنت شما دسترسی داشته باشند را می گیرید.
چگونه سرعت وای فای را افزایش دهیم
یكی از عمده ترین مشكلات كاربران سرعت اینترنت است. كاربران زیادی از سرعت كم اینترنت شكایت می كنند؛ كم بودن سرعت اینترنت به دو عامل مهم بستگی دارد. مورد اول، سرویس دهنده و مخابرات و مورد دوم، تنظیمات و مشكلات وای فای. این دو عامل در كم بودن سرعت اینترنت شما بسیار مؤثر هستند.
شما در ابتدا می توانید با استفاده از سایت هایی كه به شما سرعت اینترنت شما را نشان می دهند، سرعت اینترنت را در دو حالت بدون كابل و در كنار روتر و در حالت استفاده با كابل مشاهده كنید؛ می توانید از سایت SPEED TEST استفاده كنید. پس از این كار متوجه تفاوت سرعت اینترنت در این دو حالت می شوید.
روتر مهم ترین و نخستین مورد است كه باید به آن دقت كرد چراكه نقش مهمی در سرعت اینترنت شما دارد. اگر از مودم های قدیمی استفاده می كنید، مودم جدید بخرید و از روتر جدید با تكنولوژی به روزتر استفاده كنید. چون كه روتر تمام ترافیك اینترنت را از خودش عبور می دهد و نقش مهمی در سرعت اینترنت دارد. پس باید كیفیت بالایی داشته باشد.
استفاده از یك روتر جدید می تواند سرعت اینترنت شما را تا حد زیادی بهبود بخشد. بهترین روترهایی كه خریداری می كنید، باید هر دو باند 2، 4 GHz و 5GHz را پشتیبانی كند. محل روتر از موارد مهم دیگر است.
سیگنال های دستگاه های دیگر روی مودم تأثیر می گذارند و سبب كاهش سرعت اینترنت می شوند. پس بهتر است روتر را در مركز خانه یا محل كار و دور از سایر وسایل الكترونیكی در فضای باز و در ارتفاع مناسب قرار دهید. چون تمام دستگاه هایی كه از باند 2، 4 GHz استفاده می نمایند، مثل ماكرویو و تلفن بی سیم روی سرعت اینترنت شما تأثیر می گذارند. در واقع تداخل فركانسی در داخل خانه، می تواند سبب كاهش سرعت اینترنت شود.
كانال مناسب را برای مودم وای فای انتخاب كنید، انتخاب كانال مناسب نقش مهمی در سرعت اینترنت شما دارد. در خیلی از مواقع، تداخل سیگنال ها سبب كاهش سرعت اینترنت می شود. در مودم های جدید شما امكان تغییر تنظیمات كانال ها را دارید و می توانید مناسب ترین كانال را انتخاب كنید تا با سیگنال های مجاور تداخل نداشته باشد.
با استفاده از اپلیكیشن هایی مثل وای فای Analyzer و یا وای فای Stanler می توانید بهترین و مناسب ترین كانال را برای روترتان انتخاب كنید. اعمال تنظیمات مناسب در مودم برای پیشگیری از استفاده دیگران از اینترنت شما از طریق های مؤثر دیگر است. اگر تنظیمات مودم شما خوب و امن نباشد، این امكان وجود دارد كه حتی اگر مودم شما دارای پسورد باشد، به سادگی هك شود و دیگران از آن استفاده كنند. این مورد سبب كاهش سرعت و افزایش Ping اینترنت شما می شود. پس اگر پسورد مودم شما ضعیف و WEP باشد، هك شدن آن بسیار آسان است.
در گام اول، پسورد مودم خودتان را به نوع ایمن تر WPA تغییر دهید و امكان هك كردن مودم را كم كنید. در ادامه سفارش می شود كه حتماً یك پسورد مناسب انتخاب كنید كه تلفیقی از حروف كوچك و بزرگ باشد و شما همچنین از راه برنامه Net Speed Monitor می توانید ترافیك مصرفی خودتان را كنترل كنید و متوجه شوید كه آیا كسی از اینترنت شما استفاده می نماید یا خیر.
با یك كار ساده می توانید برد مودم خویش را افزایش دهید، اگر امكان جابجایی مودم را ندارید و برد آن برای شما كافی نیست، با استفاده از یك قوطی فلزی نوشابه، امواج مودم را به مسیر دلخواه هدایت كنید تا بتوانید از فاصله كمی بیشتر به اینترنت دسترسی پیدا كنید. همین طور پیشنهاد می شود كه اگر مودم شما همیشه روشن است، هر از گاهی آنرا خاموش و روشن كنید. این كار در افزایش سرعت اینترنت شما نقش بسزایی دارد.
مواردی كه بالا گفته شد، شاید نكات ساده و پیش پا افتاده ای برای شما باشد؛ اما در سرعت اینترنت شما نقش زیادی دارند پس به آنها توجه كنید تا بتوانید سرعت وای فای تان را افزایش دهید.1397/12/17
00:32:12
5.0 / 5
4297
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
BestRoid اندروید