رئیس كمیته پژوهش و فناوری مجلس:

شورای راهبری دانش بنیان به ریاست رئیس جمهور تشکیل می شود

شورای راهبری دانش بنیان به ریاست رئیس جمهور تشکیل می شود

رئیس کمیته پژوهش و فناوری مجلس از تشکیل شورای راهبری دانش بنیان به ریاست رئیس جمهور اطلاع داد.به گزارش بست روید به نقل از خانه ملت، اسفندیار اختیاری درباره آخرین وضعیت طرح جهش تولید دانش بنیان اظهار داشت: کلیات طرح جهش تولید دانش بنیان، در شور اول به تصویب صحن علنی مجلس و در شور دوم، جزئیات آن در ۲۰ ماده به تصویب کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری رسید و درحال ویرایش نهایی برای قرار گرفتن در دستور کار صحن علنی است.
نماینده مردم زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی درباره لزوم تدوین این طرح، اظهار داشت: با عنایت به گسترش شرکتهای دانش بنیان و نیازهای به وجود آمده برای این ستون اقتصادی کشور، جهت رفع مشکلات در این مورد و بخصوص به روز کردن قانون پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان که در سال ۱۳۸۹ تصویب شده، این طرح تدوین و عرضه شده است.
کاهش درگیری شرکتهای دانش بنیان با بوروکراسی اداری
وی اضافه کرد: در این طرح، حمایت های قانونی و مورد نیازی که در آن قانون نیامده است یا در آن قانون، مشکل تفسیر داشت، به طور شفاف آورده شده است. در ضمن بگونه ای ساختارها تغییر کرده که شرکتهای دانش بنیان، درگیری کمتری با بوروکراسی اداری داشته باشند و پشتیبانی از اقتصاد دانش بنیان جزو وظایف کابینه دولت هم باشد.
بدنه دولت موظف به همکاری با شرکتهای دانش بنیان می شوند
نماینده مردم در مجلس یازدهم در پاسخ به این سوال که آیا با تصویب این طرح در ساختار دولت هم تغییری ایجاد خواهد شد یا خیر، اظهار داشت: ساختار دولت تغییر نمی کند ولی وظایف بعضی از اعضای کابینه تغییر کرده و همراهی با مباحث اقتصادی دانش بنیان در این وظایف پررنگ تر دیده شده است. این نیاز مهم کشور بوده که باید بدنه اجرایی کشور هم با نگاه ویژه با این ستون اقتصادی همکاری کنند.
شورای راهبری دانش بنیان به ریاست رئیس جمهور ایجاد خواهد شد
اختیاری درباره این که گفته شده با تصویب این طرح، شورای جدیدی تحت عنوان شورای راهبری دانش بنیان به ریاست رئیس جمهور، دبیری و نایب رئیسی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور تشکیل می ‎شود، اظهار داشت: در این شورا که علاوه بر ریاست جمهور و معاون علمی و فناوری، چند وزیر هم حضور دارند، وظایف گوناگونی تعریف شده که مهم ترین آن، تدوین برنامه های اجرایی که شرکتهای دانش بنیان به آن نیاز دارند. به عبارت بهتر، غیر از سیاست گذاری برای این شرکت ها که در اختیار شورایعالی علوم، تحقیقات و فناوری است، کلیه امور و هماهنگی های دیگر در ارتباط با اقتصاد دانش بنیان در قالب قانون، جزو وظایف این شورا است.
افزایش اعتبار ۳ هزار میلیارد تومانی صندوق نوآوری و شکوفایی
رئیس کمیته پژوهش و فناوری کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در پاسخ به این سوال که آیا برای صندوق نوآوری و شکوفایی تکلیف و وظیفه جدیدی تعیین شده است، اظهار داشت: در این قانون به سرمایه صندوق، ۳۰ هزار میلیاردریال اضافه شده و جهت همکاری بخش های مختلف بازار سرمایه کشور با این صندوق، مواد قانونی آورده شده است.


منبع:

1400/06/21
10:03:51
5.0 / 5
564
تگهای خبر: آموزش , شركت , فناوری , نوآوری
این مطلب بست روید چطور بود؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات کاربران در مورد این مطلب بست روید
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
BestRoid اندروید