توسط محققان كشور؛

بندآورنده خونریزی از جنس نانورشته های پروتئینی تولید شد

بندآورنده خونریزی از جنس نانورشته های پروتئینی تولید شد

پژوهشگران کشور با نانو و زیست فناوری بندآورنده هایی زیست سازگار با قابلیت قطع خونریزی در مدت زمان زیر یک دقیقه را به تولید رساندند که امکان عفونت در زخم های به وجود آمده را به صفر می رساند.دکتر طیبه ظهرابی مدیرعامل یک شرکت فناور در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: ما در این شرکت، محصولاتی را در حوزه قطع پروسه خونریزی انواع جراحت ها همچون جراحت های استخوانی، خونریزی های وریدی و شریانی به تولید می رسانیم.
وی تکنولوژی ساخت محصولات این شرکت را مبتنی بر تکنولوژی همگرا (فناوری زیستی و نانو) عنوان نمود و اظهار داشت: این بند آورنده ها برای نخستین بار در کشور طراحی و پایه گذاری شده است.
وی با تاکید بر این که محصولات تولیدی از جنس مواد کاملاً زیست سازگار هستند، اضافه کرد: از مزیت های این بندآورنده می توان علاوه بر کیفیت، به عدم ایجاد عفونت یا تداخل در ترمیم زخم همچون در جراحت های استخوانی اشاره نمود.
وی درباب مکانیسم این بندآورنده های خونریزی زیست سازگار اظهار داشت: این محصولات خاصیت چسبندگی به اجزای خون را دارد بطوریکه گلبول های قرمز و پلاکت ها به آن متصل می شوند.
وی افزود: بدین ترتیب بواسطه تشدید فعالیت پلاکت ها و سایر اجزای خون، میزان خونریزی را تا حد ۹۰ درصد می کاهد.
ظهرابی با اعلان اینکه نمونه های امریکایی و اروپایی این بندآورنده خون تولید می شود، اظهار داشت: اما این نمونه ها عوارضی مانند عفونت و تداخل در ترمیم زخم را ایجاد می کنند و از سویی قیمت بالایی دارند، بدین جهت مصرف نمونه ایرانی می تواند بسیار به صرفه باشد.
وی اظهار داشت: برای گرفتن مجوز از وزارت بهداشت، پایلوتی به تعداد ۳۰۰ محصول را در ضمن دو ماه اجرائی کردیم که طی آن نتایج مثمر ثمر بود و در مقایسه با نمونه های خارجی برابری می کرد.
مدیرعامل شرکت فناور با تاکید بر این که خونریزی ها در بعضی جراحی ها همچون ارتوپدی می تواند برای بیمار خطرساز باشد، بیان کرد: بدین جهت استفاده از این بندآورنده می تواند بسیار کاربردی باشد و از بسیاری عوارض جدی ناشی از خونریزی ها پیشگیری کند.
وی تاکید کرد: با توجه به این که نتایج استفاده از محصولات تولیدی، مثبت بوده در صدد گرفتن مجوزها از وزارت بهداشت هستیم و پیش بینی می شود که ۳-۴ ماه دیگر این محصول را به تولید انبوه برسانیم.
ظهرابی اشاره کرد: ما در این شرکت، امکان تامین ۱۰ درصد نیاز کشور را داریم که این خود بالای یک میلیون دلار صرفه جویی در سال را به دنبال دارد.

1400/07/13
12:02:55
5.0 / 5
343
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
BestRoid اندروید